Niestawienie się na badania lekarskie i psychologiczne po odebraniu prawa jazdy

• Autor: Tomasz Ciasnocha

Rok temu odebrano mi prawo jazdy za jazdę po alkoholu. Dostałem wezwanie na badania lekarskie kierowców, a także psychologiczne. Nie stawiłem się na nie, mimo że wezwania dostałem kilka miesięcy temu (i wiem, że miałem 30 dni na to). Nie rozumiem, po co tak szybko, skoro o zwrot dokumentu mogę starać się za dwa lata. Czy i kiedy muszę zrobić te badania? Czego mogę się na nich spodziewać? Skierowania w załączniku.

Termin 30 dni, wskazany zarówno w rozporządzeniu z 1 kwietnia 2005 r. w sprawie badań psychologicznych kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz wykonujących pracę na stanowisku kierowcy, jak i w rozporządzeniu z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, jest terminem wskazanym komendantowi policji do wydania skierowania na badania, a nie do wykonania tych badań. Badania lekarskie kierowcy muszą zostać wykonanie przez złożeniem wniosku o wydanie prawa jazdy i przystąpieniem do kursu.

W decyzji o skierowaniu na badania jest wprawdzie pouczenie, iż na badanie należy się stawić w terminie 30 dni, stawienie się w terminie późniejszym nie jest jednak przeszkodą do wykonania badań.

Zaświadczenie od lekarza orzecznika lekarza psychologa należy złożyć wraz z wnioskiem o wydanie prawa jazdy do wydziału komunikacji w urzędzie miasta.

Powinien się Pan stawić do ośrodka, do którego dostał Pan skierowanie. W Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Sosnowcu znajduje się poradnia dla kierowców, która wykonuje badania lekarskie kierowców oraz psychologiczne. Wszelkie badania – tj. krew, mocz, badanie wzroku i badanie psychologiczne będzie mógł Pan wykonać na miejscu, doradzałby jednak skontaktowanie się wcześniej, szczególnie że badania psychologiczne trwają „dłużej”, więc może się okazać, że w dniu, kiedy Pan przyjedzie, psycholog nie będzie mógł Pana przyjąć.

Badanie psychologiczne obejmuje w szczególności ocenę cech osobowości i sprawności intelektualnej. Cechy osobowości i sprawności intelektualnej badaną na podstawie testów typu: „spośród 4 elementów wybierz i dopasuj 1 element do serii elementów” lub „wskaż, który element nie pasuje”.

Badanie sprawdza też sprawność psychofizyczną. Badana jest reakcja na bodźce świetlne, refleks (np. na pulpicie jest kilkanaście przycisków i należy nacisnąć ten, który się zaświeci), podzielność uwagi (należy zareagować na kolor światła, przyciskając prawą lub lewa noga odpowiedni pedał w zależności od koloru światła, które się zaświeci, czy należy obserwować dwie kręcące się w różnym tempie tarcze i przycisnąć przycisk w momencie, gdy tarcze kręcą się w tym samym tempie).

Od 19 stycznia 2013 r. obowiązuje nowa ustawa o kierujących pojazdami i zgodnie z nią osoba ubiegająca się o prawo jazdy musi skierować się do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca stałego zameldowania i tam po złożeniu dokumentów – tj. wniosku (druk urzędowy do pobrania w wydziale komunikacji), zdjęcia, zaświadczenia od lekarza orzecznika i lekarza psychologa, dowodu i uiszczenia opłaty założyć tzw. PKK – Profil Kandydata na Kierowcę (czas oczekiwania do 2 dni roboczych). Jest to elektroniczny dokument zawierający dane identyfikacyjne osoby ubiegającej się o wydanie prawa jazdy. Dokument ten jest niezbędny do rozpoczęcia szkolenia oraz przystąpienia do egzaminu.

Po wygenerowaniu profilu kandydat zgłasza się do ośrodka szkolenia kierowców, który pobiera PKK do swojej ewidencji, co stanowi podstawę do rozpoczęcia szkolenia.

W formularzu–wniosku o wydanie prawa jazdy jest miejsce do wypełnienia, gdzie należy zaznaczyć, że ubiega się Pan o zwrot cofniętego uprawnienia, i taka informacja znajdzie się w Pana Profilu Kandydata na Kierowcę. Musi Pan odbyć cały kurs.