.
Udzieliliśmy ponad 125,3 tys. porad prawnych i mamy 14 274 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Dodatkowy dzień wolny za pracę w święta

• Opublikowano: 02-05-2023 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Nasz pracownik, który jest nocnym portierem zatrudnionym na 4/5 etatu w internacie i w związku z tym pracuje również w niedziele (wtedy już przyjeżdża młodzież), pyta, czy ma prawo do dodatkowego dnia wolnego za święta np. Boże Narodzenie, 11 listopada, Święta Wielkanocne, majówkę itp.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Dodatkowy dzień wolny za pracę w święta

Dni pracy a wolne za święto

Jak słusznie Pani wskazuje, w przypadku pięciodniowego tygodnia pracy z wolną sobotą i niedzielą pracownikom należy się dodatkowy dzień wolny od pracy wyłącznie za święto wypadające w sobotę. Inaczej jest jednak w sytuacjach, gdzie praca jest świadczona przez pracownika w niedziele i święta zgodnie z art. 15110 Kodeksu pracy. Wówczas pracodawca ma obowiązek zapewnić i jednocześnie wyznaczyć pracownikom inny dzień wolny od pracy. Zgodnie z art. 15111 Kodeksu pracy:

 

„§ 1.Pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta, w przypadkach, o których mowa w art. 15110 pkt 1–9 i 11 oraz w przepisach ustawy, o której mowa w art. 151, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy:

1) w zamian za pracę w niedzielę – w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli;

2) w zamian za pracę w święto - w ciągu okresu rozliczeniowego.

§ 2. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w terminie wskazanym w § 1 pkt 1 dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie - dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 1511 § 1 pkt 1, za każdą godzinę pracy w niedzielę.

§ 3. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w terminie wskazanym w § 1 pkt 2 dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w święto, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 1511 § 1 pkt 1, za każdą godzinę pracy w święto”.

 

Do pracy w święto przypadające w niedzielę stosuje się zaś przepisy dotyczące pracy w niedzielę.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wyznaczanie dodatkowych dni wolnych

Jeśli w dniu 25.12.2022 r. pracownik wziął urlop, to wówczas pracodawca nie ma obowiązku udzielenia temu pracownikowi dnia wolnego. Tak samo gdy pracodawca zmienił grafik i daną niedzielę ustalił jako niepracującą. Dni wolne przysługują bowiem co do zasady wyłącznie w przypadku wykonywania przez pracownika pracy w taki dzień. Jeśli zaś pracownik nie świadczył pracy, to dzień wolny mu się nie należy. Odmiennie jest w przypadku przebywania na L4, wówczas dzień wolny się należy. Tak samo jeśli by nie było dowodów żadnych, że tego dnia nie świadczył pracy: brak urlopu, brak zmiany grafiku i wyraźnego wskazania, że 25.12 jest wolne, wówczas należałoby dzień wolny przyznać, bowiem w razie sporu sądowego czy skargi do PIP-u, pracodawca nie będzie miał jak wykazać, że pracownika w pracy nie było. Jeśli zaś to była „życzliwa” przysługa dla pracownika, to niestety ryzyko pracodawca winien wziąć na siebie i traktować ją jak pracującą, czyli dnia wolnego udzielić.

 

Z kolei 11.11.2022 r. to piątek – święto. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Jeśli jednak wówczas pracownik świadczył pracę, to ma prawo do dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego a gdy to nie jest możliwe, to należy mu się dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 1511 § 1 pkt 1, za każdą godzinę pracy w święto.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć plus X =
.

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu