Czy mąż może eksmitować żonę i dzieci z mieszkania w trakcie rozwodu?

Jestem w trakcie rozwodu z mężem. Mieszkam z dwójką dzieci (3 i 7 lat) w jego mieszkaniu kupionym przez niego przed zawarciem małżeństwa. On się od nas wyprowadził. Mam swoje mieszkanie, także kupione przed zawarciem małżeństwa. Mąż chce mnie eksmitować z dziećmi z jego mieszkania, powołując się na fakt, że posiadam swoje mieszkanie i mam gdzie mieszkać. Czy może to zrobić?

Czy mąż może eksmitować żonę i dzieci z mieszkania w trakcie rozwodu?

Eksmisja żony i dzieci po rozwodzie

Skoro mieszkanie, w którym obecnie mieszka Pani z dziećmi, jest majątkiem osobistym męża, bowiem zostało zakupione przez niego przed zawarciem związku małżeńskiego, to z chwilą orzeczenia rozwodu mąż ma Prawo żądać od Pani wyprowadzki z jego mieszkania. Niemniej, jeśli tego Pani nie uczyni dobrowolnie, to jako, że w świetle prawa będzie Pani miała status lokatora, były już wówczas mąż będzie musiał wytoczyć Pani przed sądem pozew o eksmisję. Co więcej, już nawet w trakcie rozprawy rozwodowej, jeśli dobrowolnie nie opuści Pani mieszkania męża (zwłaszcza, że ma Pani w świetle prawa gdzie mieszkać), w wyjątkowych wypadkach sąd orzeka eksmisję małżonka z mieszkania będącego majątkiem osobistym drugiego małżonka. Nie mniej, owe wyjątkowe przypadki to rażąco naganne zachowanie (np. awantury, pijaństwo itp.). A zatem jeszcze w toku procesu o rozwód co do zasady ma Pani prawo w tym mieszkaniu z dziećmi mieszkać, ale już po orzeczeniu rozwodu winna Pani je na żądanie męża opuścić, a jeśli Pani tego nie uczyni, mąż będzie miał prawo do wytoczenia przeciwko Pani pozwu o eksmisję.

Prawo do zajmowania mieszkania męża w trakcie rozwodu

Podsumowując, w toku rozwodu, jako że nie zachodzą żadne wyjątkowe okoliczności związane z Pani rażąco nagannym zachowaniem, mąż nie ma prawa domagać się Pani wyprowadzki przed sądem (tzw. może dobrowolnie, ale nie przed sądem, bo nie ma przesłanek). Natomiast w wyroku rozwodowym sąd będzie mógł orzec eksmisję z mieszkania Pani męża. Jako wyłączy właściciel mieszkania Pani mąż może bowiem zażądać, by Pani jako już była żona we wskazanym terminie opuściła jego lokal.

Jeżeli nie uczyni tego Pani dobrowolnie, to były mąż będzie mógł wystąpić przed sąd (lub żądać tego już w trakcie rozwodu aby sąd zamieścił taki nakaz w wyroku rozwodowym). Z uwagi na to, że ma Pani swoje mieszkanie, a zatem nie dojdzie do tzw. eksmisji na bruk, w momencie, gdy nie będzie Pani chciała sama opuścić mieszkania, a mąż otrzyma wyrok eksmisyjny, to komornik dokona Pani eksmisji.

Warto więc już zawczasu zadbać o to, aby w Pani mieszkaniu wypowiedzieć umowę najmu i aby mieć gdzie się wyprowadzić. Po rozwodzie bowiem eksmisja będzie możliwa, jeśli nie do Pani mieszkania (bo np. najem nie będzie możliwy w czasie do wypowiedzenia z uwagi na zapisy umowne), to do lokalu zastępczego.