Wezwanie do wyprowadzki po wypowiedzeniu umowy użyczenia

• Opublikowano: 17-04-2023 • Autor: Radca prawny Marek Gola

Kilkanaście lat temu zameldowałem mojego brata w mieszkaniu komunalnym, którego byłem głównym najemcą przez 40 lat. Brat i mama namawiali mnie do wykupienia mieszkania, a później wynajęcia lub sprzedania. Brat obiecał pomoc finansową z tym wykupem, a ja miałem oddać pieniądze z jego wynajmu. W dniu wykupu stwierdził, że powinienem mu to mieszkanie przepisać. Odmówiłem, a on zmienił zdanie i wpłacił pieniądze w moim imieniu. Jednak już wtedy dotarło do mnie, jakie są jego intencje. Jestem właścicielem tego mieszkania od 4 lat, a mieszka tam brat. Nie zgodził się na wynajęcie i nie chce słyszeć o oddaniu pieniędzy ani o wyprowadzce. Nigdy nie miałem żadnej korzyści z tego mieszkania, a on powiedział, że się nigdy nie wyprowadzi. Nie wiem, jak się go pozbyć. On ma 65 lat, ale wciąż pracuje i stać go na inne mieszkanie.

Wezwanie do wyprowadzki po wypowiedzeniu umowy użyczenia

Umowa użyczenia mieszkania

Podstawa prawna: przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

Pańskie pytanie sprowadza się do tego, jak wyeksmitować z lokalu brata, który zajmuje Pańskie lokal wbrew Pana woli. W pierwszej kolejności należałoby się zastanowi, na jakiej podstawie brat zajmuje lokal. Z tego, co Pan pisze, nie jest to najem, lecz użyczenie.

Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Jako że umowa użyczenia de facto między Panami nie była zawarta, a jedynie wynikała z domniemania faktycznego, przyjąć należy, iż brat ma możliwość korzystania z mieszkania w sposób odpowiadający właściwościom i przeznaczeniu rzeczy objętej użyczeniem. Innymi słowy może w mieszkaniu przebywać celem zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych.

Wypowiedzenie umowy użyczenia i żądanie opuszczenia mieszkania

Jak mniemam, brat narusza swym zachowaniem przepis art. 713 K.c., zgodnie z którym biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej. Umowa użyczenia została zawarta na czas nieoznaczony, a w takiej sytuacji użyczenie kończy się, gdy biorący uczynił z rzeczy użytek odpowiadający umowie albo gdy upłynął czas, w którym mógł ten użytek uczynić.

Nadto wyraźnie podkreślić należy, iż zgodnie z art. 716 K.c. – jeżeli biorący używa rzeczy w sposób sprzeczny z umową albo z właściwościami lub z przeznaczeniem rzeczy, jeżeli powierza rzecz innej osobie nie będąc do tego upoważniony przez umowę ani zmuszony przez okoliczności, albo jeżeli rzecz stanie się potrzebna użyczającemu z powodów nieprzewidzianych w chwili zawarcia umowy, użyczający może żądać zwrotu rzeczy, chociażby umowa była zawarta na czas oznaczony. Ma to istotne znaczenie z uwagi na naganne, jak Pan wskazuje, zachowania brata.

Na ten moment zasadne byłoby skierowanie do brata pisma, w którym wypowiada Pan umowę użyczenia.

Pozew o eksmisję

Pan, jako właściciel mieszkania, ma wyłączne prawo do władania swoją nieruchomością i w związku z tym przysługuje Panu prawo wystąpienia do sądu z żądaniem o nakazanie bratu (pozwanemu) opróżnienia i wydania Panu zajmowanego lokalu mieszkalnego z jednoczesnym wskazaniem, iż bratu nie będzie przysługiwało prawo do lokalu socjalnego. Przy czym trzeba pamiętać, że sąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego wobec:

  1. kobiety w ciąży,
  2. małoletniego, niepełnosprawnego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1998 r. Nr 64, poz. 414, z późn. zm.) lub ubezwłasnowolnionego oraz sprawującego nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkałą,
  3. obłożnie chorych,
  4. emerytów i rencistów spełniających kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej,
  5. osoby posiadającej status bezrobotnego,
  6. osoby spełniającej przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały
    – chyba że osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany.

Reasumując, przysługuje Panu prawo do wystąpienia z pozwem o eksmisję. Opłata sądowa wynosi 200 zł. Sądem właściwym jest sąd położenia nieruchomości. Opłata sądowa w przypadku wygranej sprawy będzie Panu zwrócona. Eksmisja brata w mojej ocenie jest możliwa. Zatem w pierwszej kolejności należałoby mu wypowiedzieć użyczenie, a później, ewentualnie, skierował sprawę do sądu o eksmisję i po wyroku do skierować ją do egzekucji.