Zwrot kosztów utrzymania nieruchomości od drugiego współwłaściciela

• Autor: Monika Cieszyńska

Jestem właścicielką nieruchomości w 3/4, a moja siostra w 1/4. Siostra nie mieszka w tym domu, ja go zajmuję wraz z rodziną. Czy mam prawo domagać się od siostry zwrotów kosztów utrzymania? Jeśli tak – w jakiej wysokości?

Zwrot kosztów utrzymania nieruchomości od drugiego współwłaściciela

Zobowiązanie do ponoszenia wydatków i ciężarów związanych z nieruchomością w stosunku do swojego udziału

Art. 207 Kodeksu cywilnego stanowi, iż „pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną”.

Tym samym Pańska siostra jest zobowiązana do ponoszenia wydatków i ciężarów związanych z nieruchomością w stosunku do swojego udziału, czyli w 1/4 części. Oczywiście wszystko to pod warunkiem, że inaczej nie postanowiliście. Wyżej cytowany przepis ma bowiem zastosowanie tylko wówczas, jeśli strony nie ustaliły między sobą innych zasad ponoszenia wydatków i ciężarów dotyczących nieruchomości.

Nie należy przy tym zapominać, że siostra jest uprawniona do współposiadania nieruchomości i pobierania z niej pożytków. Stosownie do art. 206 Kodeksu cywilnego: „każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli”.

Pod pojęciem wydatków należy rozumieć koszty wynikającej z normalnej eksploatacji rzeczy i zasad prawidłowej gospodarki (np. opłaty z tytułu eksploatacji nieruchomości, wydatki na usprawiedliwione remonty, renowację, naprawy). Nie może Pan żądać od siostry zwrotu wydatków, które służą tylko dla wygody Pana i Pańskiej rodziny.

Ciężary związane z nieruchomością będącą przedmiotem współwłasności

Natomiast przez ciężary związane z nieruchomością należy rozumieć świadczenia o charakterze publicznoprawnym obciążające Państwa ze względu na nieruchomość, będące przedmiotem współwłasności (np. podatki).

Moim zdaniem fakt, iż Pańska siostra nie zamieszkuje w tej nieruchomości, nie wyłącza możliwości żądania od niej 1/4 wartości poniesionych wydatków i ciężarów na nieruchomość. Wszak siostra ma potencjalną możliwość korzystania z nieruchomości i jeśli chciałaby to roszczenie zrealizować, to Pan ma obowiązek dopuścić ją do współkorzystania.

Nadto w stosunku do swojego udziału siostra może żądać pożytków, jeśli takowe nieruchomość przynosi, i nie ma tu znaczenia zróżnicowany nakład środków i własnej pracy poszczególnych współwłaścicieli.

Dochodzenie zwrotu wydatków i ciężarów ponoszonych na nieruchomość wspólną

W celu przymusowego dochodzenia zwrotu wydatków i ciężarów na nieruchomość należy wystąpić na drogę postępowania sądowego z pozwem o zapłatę. Sądem miejscowo właściwym będzie sąd miejsca położenia nieruchomości. Sądem rzeczowo właściwym będzie w zależności od wartości przedmiotu sporu (tj. żądanej od siostry kwoty) – sąd rejonowy lub okręgowy. Sąd rejonowy rozpoznaje sprawy, jeśli wartość przedmiotu sporu nie przekracza 75 tys. zł; jeśli przekracza – właściwy będzie sąd okręgowy.

Pozew należy złożyć do sądu w dwóch egzemplarzach.

Na Panu jako żądającym spoczywał będzie ciężar dowodu wykazania zasadności żądanej kwoty.

Pozew musi być należycie opłacony, żeby mógł otrzymać dalszy bieg. Opłata od pozwu wynosi w tym przypadku 5% wartości przedmiotu sporu. Dowód uiszczenia opłaty należy dołączyć do pozwu. Ewentualnie opłatę tę można uiścić w znakach opłaty sądowej, które nabędzie Pan w kasie sądu. Znaki opłaty sądowej nakleja się na pozew.