Dwa miejsca pracy w umowie o pracę – porozumienie zmieniające, wypowiedzenie zmieniające

Obecnie pracownicy produkcji wykonują pracę w miejscowości A, ale za kilka miesięcy zostanie otworzony drugi zakład w miejscowości B – oddalonej od miejscowości A o ok. 30 km. Czy nowo przyjęci pracownicy mogą mieć w umowie o pracę wpisane dwa miejsca pracy i czy można w niej określić, że bezpośredni przełożony będzie informował z kilkudniowym wyprzedzeniem, w którym zakładzie pracownik będzie wykonywał pracę? Czy nie będzie to stanowiło nadużycia ze strony pracodawcy? Proszę o podanie podstawy prawnej. Nadmienię, że zatrudniamy powyżej 20 osób i ci pracownicy mają umowę na czas nieokreślony. Czy pracującym już pracownikom można dać porozumienie zmieniające, w którym będą dwa miejsca pracy? Jeśli pracownik nie zgodzi się na nowe warunki pracy i dostanie wypowiedzenie, czy należy mu się odprawa?

Dwa miejsca pracy w umowie o pracę – porozumienie zmieniające, wypowiedzenie zmieniające

Zmiana miejsca pracy przez pracodawcę w trakcie trwania stosunku pracy

Podstawę prawną dla przedstawionego przez Pana stanu faktycznego stanowi art. 22 Kodeksu pracy, zgodnie z jego treścią:

„§ 1. Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem”.

Miejsce pracy stanowi istotny składnik treści umowy o pracę. Jego zmiana przez pracodawcę w trakcie trwania stosunku pracy może nastąpić na dwa sposoby, mianowicie w drodze porozumienia stron, bądź w drodze wypowiedzenia zmieniającego dokonanego przez pracodawcę.

W wypadku pracowników nowo zatrudnionych sytuacja wygląda zgoła odmienne. Stosunek pracy opiera się na dobrowolności odnoszącej się do samego faktu zawarcia umowy o pracę, jak też treści stosunku pracy (oczywiście musi się ona mieścić w granicach wyznaczonych normami prawa pracy). W obecnie obowiązującym stanie prawnym pracodawca w umowie o pracę może wskazać dwa miejsca wykonywania pracy, jeśli oczywiście wynika to z charakteru pracy.

Miejsce pracy a siedziba zakładu pracy

Należy odróżnić „miejsce pracy” pracownika od „siedziby zakładu pracy”. Miejsce świadczenia pracy stanowi jeden z istotnych składników umowy o pracę, obustronnie uzgodniony, objęty ogólnym zakazem jednostronnej zmiany przez któregokolwiek z kontrahentów umowy. Strony zawierające umowę o pracę mają dużą swobodę w określaniu miejsca pracy. Może być ono określone na stałe, bądź jako miejsce zmienne, przy czym w tym ostatnim wypadku zmienność miejsca pracy może wynikać z samego charakteru (rodzaju) pełnionej pracy. Ogólnie pod pojęciem miejsca pracy rozumie się bądź stały punkt w znaczeniu geograficznym, bądź pewien oznaczony obszar, strefę określoną granicami jednostki administracyjnej podziału kraju lub w inny dostatecznie wyraźny sposób, w którym ma nastąpić dopełnienie świadczenia pracy. „Miejsce pracy” nie musi być wyposażone w zaplecze socjalne, kadrowe i techniczne. Wykonywanie pracy w uzgodnionym przez strony „miejscu pracy” pracownika nie rodzi obowiązku płacenia takiemu pracownikowi ani diet czy innych należności związanych z podróżą służbową, ani świadczeń rozłąkowych.

Pojęcie „miejsca pracy”

Warto dodać, że nie jest podróżą służbową stałe wykonywanie zadań w różnych miejscowościach i terminach, których wyboru dokonuje każdorazowo sam pracownik w ramach uzgodnionego rodzaju pracy. Miejsce wykonywania pracy powinno być tak ustalone, by pracownik miał możliwość wykonywania zadań, wliczając w to czas dojazdu do miejsca ich wykonywania, w ramach umówionej dobowej i tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Pojęcie „miejsca pracy” nie zostało określone w Kodeksie pracy. W literaturze pod tą nazwą rozumiana jest jednostka przestrzeni, gdzie pracownik stale rozpoczyna i kończy codzienną pracę. Nie musi to być miejsce, gdzie pracodawca ma swoją siedzibę. Od tak określonego miejsca pracy, będącego jednym z warunków umowy o pracę, należy odróżnić miejsce wypełniania obowiązków pracowniczych, które usytuowane jest bądź to w zakładzie pracy, bądź poza jego siedzibą, gdy pracownik wykonuje prace wymagające przemieszczania się w przestrzeni.

Kierowanie pracownika do dwóch miejsc wykonywania pracy

Niestety interpretacja przepisów Kodeksu pracy dokonywana przez Państwową Inspekcję Pracy uznaje, iż pracodawca może wyznaczyć pracownikowi dwa miejsca wykonywania pracy, jeżeli jest to zgodne z jej charakterem.

Podstawę prawną dla działań pracodawcy polegających na dowolnym kierowaniu pracownika raz do jednego a raz do drugiego zakładu (jeśli pracownik zaakceptował porozumienie zmieniające dotyczące miejsc pracy) stanowi cytowany wcześniej art. 22 K.p., który mówi, iż pracownik świadczy pracę w miejscu wskazanym przez pracodawcę. Miejsce pracy należy wskazać w umowie o pracę. Nie musi ono jednak znajdować się w siedzibie pracodawcy – można więc przyjąć, iż miejsce pracy jest w siedzibie jak i poza nią. Oczywiście dojazdy (30 km) należy w jakiś sposób uregulować – jeśli pracodawca będzie dowoził pracownika, to w zasadzie jego dniówka zaczynać się będzie od rozpoczęcia dowozu. Wykładnia przepisu 22 jest przyjęta przez doktrynę i orzecznictwo. Zwrot kosztów przewozu należy rozważyć jako odrębną kwestię. Mogą Państwo negocjować z pracodawcą zwrot kosztów przewozu, bądź ustalenie ryczałtu za benzynę. W razie zmiany warunków pracy za porozumieniem stron nie stosuje się przepisów o delegacji pracownika, jednakże w drodze negocjacji z pracodawcą mogą Państwo ustalić korzystniejsze warunki.

Kiedy pracownikowi przysługuje odprawa i w jakiej wysokości?

Pracownikowi należy się odprawa pieniężna, jeżeli pracodawca rozwiązał z nim umowę o pracę z przyczyn niezależnych od samego pracownika i jeśli pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników.

Jeżeli po stronie pracownika nie nastąpiło naruszenie zasad Kodeksu pracy, przepisów BHP w pracy, zasad współżycia społecznego w pracy, a jednocześnie pracodawca nic takiego nie podnosi w wypowiedzeniu o pracę i przy tym zatrudniania co najmniej 20 pracowników – odprawa pracownicza przysługuje. Zwolnienia indywidualne reguluje art. 10 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2003 r. Nr 90, poz. 844 z późn. zm.). Art. 10 ustawy stanowi, że odprawa pieniężna przysługuje w wysokości:

  • 1-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,
  • 2-miesięcznegowynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat,
  • 3-miesięcznegowynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.