.
Mamy 12 225 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Refundacja okularów przez pracodawcę

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 30.09.2010

Kierowca przewozi dzieci autobusem. W zaświadczeniu od lekarza jest napisane, że pracownik ma prowadzić w okularach korygujących. Czy pracodawca powinien za nie zapłacić? W tabeli przydziału odzieży ochronnej widnieją natomiast okulary przeciwsłoneczne.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nie ma podstawy prawnej, aby pracodawca był zobowiązany do refundacji okularów korekcyjnych kierowcy samochodu.

 

Pracodawca jest zobowiązany tylko do refundacji okularów leczniczych pracownikowi zatrudnionemu przy pracy z komputerem. Stosowne przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe wskazują, że pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

 

Brak jest analogicznych przepisów odnoszących się do kierowców (czyli wskazujących, że pracodawca jest obowiązany zapewnić kierowcy okulary korygujące wzrok, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy w charakterze kierowcy).

 

W sprawie ważne jest również to, że czym innym są okulary ochronne przeciwsłoneczne, a czym innym okulary korygujące wzrok. Okulary przeciwsłoneczne mogą stanowić środek ochrony indywidualnej, natomiast okulary korygujące wzrok to środek medyczny.

 

W związku z powyższym pracodawca nie ma obowiązku refundowania kosztów zakupu przez pracownika okularów korygujących wzrok.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV + X =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton