Refundacja okularów przez pracodawcę

• Autor: Łukasz Obrał

Kierowca przewozi dzieci autobusem. W zaświadczeniu od lekarza jest napisane, że pracownik ma prowadzić w okularach korygujących. Czy pracodawca powinien za nie zapłacić? W tabeli przydziału odzieży ochronnej widnieją natomiast okulary przeciwsłoneczne.

Refundacja okularów przez pracodawcę

Czy pracodawca jest zobowiązany do refundacji okularów korekcyjnych kierowcy autobusu?

Nie ma podstawy prawnej, aby pracodawca był zobowiązany do refundacji okularów korekcyjnych kierowcy samochodu.

Pracodawca jest zobowiązany tylko do refundacji okularów leczniczych pracownikowi zatrudnionemu przy pracy z komputerem. Stosowne przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe wskazują, że pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Brak jest analogicznych przepisów odnoszących się do kierowców (czyli wskazujących, że pracodawca jest obowiązany zapewnić kierowcy okulary korygujące wzrok, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy w charakterze kierowcy).

W sprawie ważne jest również to, że czym innym są okulary ochronne przeciwsłoneczne, a czym innym okulary korygujące wzrok. Okulary przeciwsłoneczne mogą stanowić środek ochrony indywidualnej, natomiast okulary korygujące wzrok to środek medyczny.

W związku z powyższym pracodawca nie ma obowiązku refundowania kosztów zakupu przez pracownika okularów korygujących wzrok.