.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zatrudnienie kierowcy na pół etatu

Zatrudniam kierowcę na pół etatu. Jest to jego dodatkowa praca. Na pełen etat jest zatrudniony w innej firmie, a u mnie jeździ, kiedy ma wolne i może (zależy to głównie od niego). Nie wiem, jak skonstruować umowę o pracę i informację o warunkach zatrudnienia. U mnie jeździ 70-80 godzin miesięcznie. Jednego dnia 5 godzin, innego 9. Od której godziny uznać, że są to nadgodziny i jak je obliczać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zatrudnienie kierowcy na pół etatu

Zadaniowy system czasu pracy

Fakt, że jest to druga praca tego pracownika, nie ma dla Pani absolutnie żadnego znaczenia. Powinna go Pani dla celów czasu pracy traktować tak, jakby to była jego jedyna praca.

 

Zgodnie z art. 129 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666, dalej „K.p.”) – czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy – jeśli jest to pracownik zatrudniony na pełny etat. W przypadku pracownika niepełnozatrudnionego normy czasu pracy są odpowiednio zmniejszane.

 

Jeśli nie jest Pani w stanie wskazać konkretnej liczby godzin pracy dziennie, to może najlepszym rozwiązaniem będzie dla tego pracownika zadaniowy system czasu pracy, zgodnie z którym w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy może być stosowany system zadaniowego czasu pracy. Pracodawca, po porozumieniu z pracownikiem, ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w art. 129.

Wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe

Zgodnie z art. 151 § 5 K.p. strony ustalają w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe.

 

Oznacza to, że to pracownik i pracodawca rozstrzygają w umowie, za którą godzinę pracy pracownik zatrudniony na część etatu otrzyma normalne wynagrodzenie, a za którą wynagrodzenie z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych.

Przepisy prawa nie wskazują, jak powinno to wyglądać, pozostawiając wybór pracodawcy i pracownikowi. I tak liczba godzin określona w umowie może dotyczyć limitu dobowego, tygodniowego, średniotygodniowego, a nawet miesięcznego lub na okres rozliczeniowy – pracownik nabywa prawo do dodatku ustalanego jak za pracę nadliczbową za każdą godzinę pracy przekraczającą:

 

  • przeciętnie 30 godzin w skali okresu rozliczeniowego,
  • 6 godzin na dobę,
  • średniotygodniowy wymiar czasu pracy na poziomie 3/4 etatu,
  • 120 godzin w okresie rozliczeniowym.

 

Jak widać, wybór został pozostawiony Pani – to Pani określa, za którą godzinę będzie Pani wypłacać dodatek, a za którą nie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu