
Indywidualne Porady Prawne
Zatrudnienie kierowcy na pół etatuAutor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 07.01.2019 |
Zatrudniam kierowcę na pół etatu. Jest to jego dodatkowa praca. Na pełen etat jest zatrudniony w innej firmie, a u mnie jeździ, kiedy ma wolne i może (zależy to głównie od niego). Nie wiem, jak skonstruować umowę o pracę i informację o warunkach zatrudnienia. U mnie jeździ 70-80 godzin miesięcznie. Jednego dnia 5 godzin, innego 9. Od której godziny uznać, że są to nadgodziny i jak je obliczać? |
Fakt, że jest to druga praca tego pracownika, nie ma dla Pani absolutnie żadnego znaczenia. Powinna go Pani dla celów czasu pracy traktować tak, jakby to była jego jedyna praca.
Zgodnie z art. 129 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666, dalej „K.p.”) – czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy – jeśli jest to pracownik zatrudniony na pełny etat. W przypadku pracownika niepełnozatrudnionego normy czasu pracy są odpowiednio zmniejszane.
Jeśli nie jest Pani w stanie wskazać konkretnej liczby godzin pracy dziennie, to może najlepszym rozwiązaniem będzie dla tego pracownika zadaniowy system czasu pracy, zgodnie z którym w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy może być stosowany system zadaniowego czasu pracy. Pracodawca, po porozumieniu z pracownikiem, ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w art. 129.
Zgodnie z art. 151 § 5 K.p. strony ustalają w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe.
Oznacza to, że to pracownik i pracodawca rozstrzygają w umowie, za którą godzinę pracy pracownik zatrudniony na część etatu otrzyma normalne wynagrodzenie, a za którą wynagrodzenie z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych.
Przepisy prawa nie wskazują, jak powinno to wyglądać, pozostawiając wybór pracodawcy i pracownikowi. I tak liczba godzin określona w umowie może dotyczyć limitu dobowego, tygodniowego, średniotygodniowego, a nawet miesięcznego lub na okres rozliczeniowy – pracownik nabywa prawo do dodatku ustalanego jak za pracę nadliczbową za każdą godzinę pracy przekraczającą:
Jak widać, wybór został pozostawiony Pani – to Pani określa, za którą godzinę będzie Pani wypłacać dodatek, a za którą nie.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
Dwie umowy o pracę z jednym pracodawcąRealizujemy dwa odrębne projekty. W jednym z nich pracownik zatrudniony jest na 1/2 etatu, w drugim na 3/4; ma zupełnie różne zakresy obowiązków i niekolidujące ze sobą godziny pracy. W obu projektach posiada umowę o pracę. Czy jest to zgodne z prawem?Delegacja w niedzielę a studia zaoczneOd kilku lat pracuję, a w zeszłym roku rozpoczęłam studia zaoczne. Pracodawca polecił mi (ustnie) wyjazd służbowy w niedzielę, ale kolidował on z zajęciami na uczelni, dlatego odmówiłam. Wtedy usłyszałam, że powinnam wybrać pracę albo studiowanie. Czy pracodawca może stawiać mi takie ultimatum? CzyCzas pracy serwisanta sprzętuMój mąż jest serwisantem specyficznego sprzętu. Mieszkamy w Katowicach, a siedziba firmy jest we Wrocławiu. Pracodawca ustalił, że czas pracy męża to faktyczny pobyt u klienta – 8 godzin dziennie. Nie wlicza jednak czasu dojazdu, który czasami wynosi 5 godzin w jedną stroną. Czy czas dojazdu, |
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>