Zatrudnienie kierowcy na pół etatu

Zatrudniam kierowcę na pół etatu. Jest to jego dodatkowa praca. Na pełen etat jest zatrudniony w innej firmie, a u mnie jeździ, kiedy ma wolne i może (zależy to głównie od niego). Nie wiem, jak skonstruować umowę o pracę i informację o warunkach zatrudnienia. U mnie jeździ 70-80 godzin miesięcznie. Jednego dnia 5 godzin, innego 9. Od której godziny uznać, że są to nadgodziny i jak je obliczać?

Zatrudnienie kierowcy na pół etatu

Zadaniowy system czasu pracy

Fakt, że jest to druga praca tego pracownika, nie ma dla Pani absolutnie żadnego znaczenia. Powinna go Pani dla celów czasu pracy traktować tak, jakby to była jego jedyna praca.

Zgodnie z art. 129 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666, dalej „K.p.”) – czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy – jeśli jest to pracownik zatrudniony na pełny etat. W przypadku pracownika niepełnozatrudnionego normy czasu pracy są odpowiednio zmniejszane.

Jeśli nie jest Pani w stanie wskazać konkretnej liczby godzin pracy dziennie, to może najlepszym rozwiązaniem będzie dla tego pracownika zadaniowy system czasu pracy, zgodnie z którym w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy może być stosowany system zadaniowego czasu pracy. Pracodawca, po porozumieniu z pracownikiem, ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w art. 129.

Wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe

Zgodnie z art. 151 § 5 K.p. strony ustalają w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe.

Oznacza to, że to pracownik i pracodawca rozstrzygają w umowie, za którą godzinę pracy pracownik zatrudniony na część etatu otrzyma normalne wynagrodzenie, a za którą wynagrodzenie z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych.

Przepisy prawa nie wskazują, jak powinno to wyglądać, pozostawiając wybór pracodawcy i pracownikowi. I tak liczba godzin określona w umowie może dotyczyć limitu dobowego, tygodniowego, średniotygodniowego, a nawet miesięcznego lub na okres rozliczeniowy – pracownik nabywa prawo do dodatku ustalanego jak za pracę nadliczbową za każdą godzinę pracy przekraczającą:

  • przeciętnie 30 godzin w skali okresu rozliczeniowego,
  • 6 godzin na dobę,
  • średniotygodniowy wymiar czasu pracy na poziomie 3/4 etatu,
  • 120 godzin w okresie rozliczeniowym.

Jak widać, wybór został pozostawiony Pani – to Pani określa, za którą godzinę będzie Pani wypłacać dodatek, a za którą nie.