Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Koszt wyrobienia świadectwa kwalifikacji przez pracownika

Autor: Tomasz Libik • Opublikowane: 23.11.2010

Mam firmę transportową. Zatrudniłem niedawno kierowcę, który przedłożył badania okresowe ważne do października 2011 r. Dwa tygodnie temu dostarczył mi jednak fakturę za świadectwo kwalifikacji, które musiał wyrobić, aby otrzymać nowe prawo jazdy (stare niebawem traciło ważność). Czy firma ponosi koszt tego badania?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zasady przeprowadzania badań lekarskich przez pracowników dla sektora transportowego mają dwojakie źródła.

 

Z jednej strony materia ta regulowana jest przez art. 229 Kodeksu pracy. Zgodnie z jego treścią pracodawca obowiązany jest przeprowadzać badania wstępne, okresowe i kontrolne.

 

Wstępnym badaniom lekarskim podlegają osoby przyjmowane do pracy prócz osób przyjmowanych ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą, a także pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.

 

Z kolei badaniom kontrolnym podlegają pracownicy w przypadku gdy ich niezdolność do pracy trwa dłużej niż 30 dni i jest spowodowana chorobą. Pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

 

Okresowe badania w przeciwieństwie do uprzednio wskazanych przeprowadza się periodycznie na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.

 

Wskazane powyżej badania, zgodnie z art. 229 § 6 Kodeksu pracy przeprowadza się na koszt pracodawcy. Ponadto okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według obowiązujących przy podróżach służbowych.

 

Dla pracowników sektora transportowego ponad regulacje powyższe należy rozpatrzyć także zapis art. 39l ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym.

 

Zgodnie z jego brzmieniem „przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący przewóz drogowy jest obowiązany do kierowania kierowców na szkolenia okresowe, a także badania lekarskie i psychologiczne oraz do pokrywania kosztów badań lekarskich i psychologicznych”. Pokrycie kosztów szkoleń okresowych pozostaje w dyspozycji pracodawcy.

 

Poprzez badania lekarskie i psychologiczne należy przy tym rozumieć badania przeprowadzane w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy.

 

Badania lekarskie i psychologiczne, o których mowa powyżej, powinny być przeprowadzane do czasu ukończenia przez kierowcę 60 lat – co 5 lat; a po ukończeniu przez kierowcę 60. roku życia – co 30 miesięcy. Pierwsze badanie lekarskie, o którym mowa w zdaniu poprzednim, jest wykonywane przed dniem wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej potwierdzającego ukończenie kwalifikacji, a każde następne dla kierowcy w wieku do 60 lat – w terminie właściwym do ukończenia szkolenia okresowego, jednak nie później niż do dnia wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej potwierdzającego ukończenie szkolenia okresowego.

 

Z powyższego wynika więc, że badania okresowe związane z wydaniem świadectwa kwalifikacji także wchodzą w skład badań, do których opłacenia są Państwo zobligowani. Bez znaczenia jest fakt braku uprzedniego skierowania kierowcy, jeżeli ze względu na bliski termin utraty ważności świadectwa kwalifikacji, na mocy art. 39l ustawy i tak byli Państwo zobligowani do skierowania pracownika na szkolenie i badania.

 

Odnośnie kosztów samego szkolenia okresowego, koniecznego do uzyskania świadectwa kwalifikacji, należy zastosować przywołaną uprzednio regułę, zgodnie z którą przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący przewóz drogowy może pokryć koszty szkoleń okresowych kierowcy, nie jest jednak to obowiązek, a możliwość przywołana przepisami ustawy.

 

Zasady obciążenie pracodawcy kosztami są zgodne z wykładnią przepisów przyjętą przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

 

Na marginesie pragnę podnieść, że zgodnie z art. 39l ust. 3 spełnienie przez przedsiębiorcę lub przez inny podmiot wykonujący przewóz drogowy obowiązku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b (skierowanie na badania lekarskie i psychologiczne), uznaje się za równoznaczne ze spełnieniem obowiązków pracodawcy w zakresie wykonywania wstępnych i okresowych badań lekarskich, o których mowa w przywoływanym na początku niniejszej opinii art. 229 § 1 i 2 Kodeksu pracy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII - IV =

»Podobne materiały

Skierowanie na kurs kwalifikacyjny

Mam umowę o pracę na czas określony. Pracodawca skierował mnie na kurs kwalifikacyjny. Sama musiałam zapłacić za ten kurs. Czy po zdobyciu przeze mnie kwalifikacji pracodawca może nie przedłużyć mojej umowy?  
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »