Żądanie przy rejestracji pojazdu potwierdzenia płatności za samochód

Czy wydział komunikacji ma prawo żądać potwierdzenia płatności za nowy samochód, jeśli termin płatności przelewem nie minął, a na fakturze jest zapis: „własność pojazdu przechodzi na kupującego z chwilą zapłaty pełnej ceny”? Dlaczego nie mogę dokonać rejestracji pojazdu?

Żądanie urzędnika dotyczące przedstawienia dowodu zapłaty za nowy samochód

Żądanie urzędnika z wydziału komunikacji, dotyczące przedstawienia w toku procedury rejestracji dowodu zapłaty za nowy samochód, jest uzasadnione. Sprzedawca pojazdu zastosował bowiem szczególny rodzaj sprzedaży, zabezpieczając się przed ewentualnym brakiem wpłaty ze strony klienta, tzw. zastrzeżenie własności rzeczy sprzedanej (reservatio domini).

Zgodnie z treścią przepisu art. 589 Kodeksu cywilnego (K.c.), jeżeli sprzedawca zastrzegł sobie własność sprzedanej rzeczy ruchomej aż do uiszczenia ceny, poczytuje się w razie wątpliwości, że przeniesienie własności nastąpiło pod warunkiem zawieszającym. Pojazd mechaniczny niewątpliwe jest rzeczą ruchomą (art. 45 w zw. z art. 46 K.c.). Powstanie lub ustanie skutków czynności prawnej można uzależnić od zdarzenia przyszłego i niepewnego (warunek, art. 89 K.c.). Warunek zawieszający to taki warunek, od którego ziszczenia się zależy powstanie skutków czynności prawnej. W Pańskim przypadku owym zdarzeniem przyszłym i niepewnym jest całkowita zapłata za pojazd. Jeśli rzecz zostaje kupującemu wydana, zastrzeżenie własności powinno być stwierdzone pismem (art. 590 § 1 K.c.). Pismem tym może być faktura lub umowa.

Dopóki nie nastąpi zapłata pełnej ceny nabycia za pojazd, nie jest Pan jego właścicielem ani nie jest Pan uprawniony do wykonywania innych czynności, jakie z tytułu prawa własności przysługują właścicielowi (np. rejestracja pojazdu). Wydział komunikacji nie może zarejestrować na Pańskie nazwisko samochodu, który nie stanowi przedmiotu Pańskiej własności. Gdyby to uczynił, a Pan nie uregulowałby płatności, dając sprzedawcy podstawę do odebrania rzeczy ruchomej wskutek niedojścia warunku zawieszającego do skutku, powstałby poważny problem ewidencyjny.

Rejestracja pojazdu a faktura stwierdzająca nabycie pojazdu

Zgodnie z treścią przepisu art. 72 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 ze zm.) rejestracji dokonuje się na podstawie dowodu własności pojazdu lub dokumentu potwierdzającego powierzenie pojazdu, o którym mowa w art. 73 ust. 5 ustawy, tj. w razie powierzenia pojazdu przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną podmiotowi polskiemu.

Faktura stwierdzająca nabycie pojazdu, zawierająca zastrzeżenie własności rzeczy sprzedanej do czasu zapłacenia pełnej ceny, nie jest dowodem własności, jakiego wymaga art. 72 ust. 1 pkt 1 Prawa o ruchu drogowym, jeśli nie jest połączona z dowodem przyjęcia przez sprzedawcę gotówkowej wpłaty całej ceny auta lub z dowodem przelewu pełnej sumy na rachunek bankowy wskazany na fakturze. Skoro rozpoczął Pan procedurę rejestracji pojazdu przed upływem terminu płatności określonego na dokumencie sprzedaży, to nie może Pan zasadnie oczekiwać od urzędnika wydziału komunikacji, że zbagatelizuje w tych okolicznościach wymogi ustawowe. Rejestracji pojazdu dokonuje się bowiem na wniosek właściciela (art. 73 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym).