Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Problem z zarejestrowaniem samochodu

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 23.05.2019

Mama problem z zarejestrowaniem samochodu. Jakiś czas temu kupiłam samochód, był to pierwszy zakup samochodu w moim życiu. Niestety na pierwszym zakupie się wyłożyłam. Nie mając świadomości przepisów, myślałam, że wystarczy tylko umowa kupna–sprzedaży między mną a sprzedającym. Niestety na dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu widnieją dane właściciela, który ten pojazd komuś zbył, następnie ta osoba, nie dokonując rejestracji pojazdu, zbyła go kolejnej osobie, która pojazdu też nie przerejestrowała. Ja od tej ostatniej osoby pojazd zakupiłam. Nie mogę dokonać przerejestrowania pojazdu, ponieważ mam tylko umowę swoją oraz umowę, która osoby sprzedające mi pojazd zawarły, kupując go. Brakuje umowy kupna–sprzedaży, którą osoba wpisana w dowód rejestracyjny i kartę pojazdu zawarła, sprzedając pojazd. Urząd komunikacji odmawia przerejestrowania pojazdu, choć w systemie nie ma informacji o jego kradzieży bądź wyrejestrowaniu. Zewsząd natrafiam na ścianę biurokracji. Bardzo proszę o pomoc. Nic nie mogę w tej chwili z tym pojazdem zrobić.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Problem z zarejestrowaniem samochodu

Małgorzata Rybarczyk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Rejestracja pojazdu zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym nastąpić może jedynie na podstawie:

 

  1. dowodu własności pojazdu lub dokumentu potwierdzającego powierzenie pojazdu, przez osobę lub podmiot zagraniczny;
  2. karty pojazdu, jeżeli była wydana;
  3. świadectwa zgodności WE albo świadectwa zgodności wraz z oświadczeniem zawierającym dane i informacje o pojeździe niezbędne do rejestracji i ewidencji pojazdu, dopuszczenia jednostkowego pojazdu, decyzji o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu albo świadectwa dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu - jeżeli są wymagane;
  4. zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu, jeżeli jest wymagane albo dowodu rejestracyjnego pojazdu lub innego dokumentu wydanego przez właściwy organ państwa członkowskiego, potwierdzającego wykonanie oraz termin ważności badania technicznego;
  5. dowodu rejestracyjnego, jeżeli pojazd był zarejestrowany;
  6. dowodu odprawy celnej przywozowej, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej i jest rejestrowany po raz pierwszy;
  7. dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium kraju albo dokumentu potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju albo zaświadczenia stwierdzającego zwolnienie od akcyzy, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, jeżeli samochód osobowy lub pojazd rodzaju samochodowy inny, podrodzaj czterokołowiec (kategoria homologacyjna L7e) lub podrodzaj czterokołowiec lekki (kategoria homologacyjna L6e) został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej i jest rejestrowany po raz pierwszy (art. 72 ust.1 ustawy).

 

Oznacza to, iż rejestracja pojazdu następuje na podstawie umowy sprzedaży, aby jedna można było wpisać własność pojazdu na rzeczy nowego właściciela konieczne, jest wykazanie łańcuszka poprzednich właścicieli. Im więcej zmian po stronie właścicieli auta, tym większa szansa na błąd. Organ zanim dokonana wpisu o zmianie własności zawsze sprawdza czy osoba, która dokonała sprzedaży pojazdu jest faktycznie poprzednim właścicielem ujawnionym w dowodzie rejestracyjnym lub też posiada upoważnienia właściciela do zbycia auta w jego imieniu.

 

Z tego, co Pani pisze, niestety nie jest Pani w stanie wykazać tzw. ciągłości po stronie byłych właścicieli i w związku z tym organ nie ma wybory i musi odmówić Pani dokonania wpisu. Niestety nie ma dużego pola manewru w tej sytuacji.

 

Po pierwsze musi się Pani zwrócić do poprzedniego właściciela pojazdu, by dostarczył Pani dokumenty potwierdzające historie pojazdu, czyli wcześniejszą umowę sprzedaży w oparciu, o którą sam dokonał nabycia pojazdu. Gdy otrzyma Pani oryginał takiej umowy i będzie to faktycznie ostatni znany organowi właściciel pojazdu, to już bez dalszych problemów przerejestruje Pani auto.

 

Po drugie, a by takiego właściciela zachęcić do współpracy powinna Pani zgłosić się do Rzecznika Konsumentów z prośba o interwencję. Często oficjalne pismo i pieczątka urzędu pomaga i dokumenty się odnajdują.

 

Po trzecie również chcąc zmobilizować sprzedawcę może go Pani poinformować, iż jeżeli nie dostarczy Pani wymaganych dokumentów, zgłosi Pani na policji fakt popełnienia przez niego przestępstwa oszustwa (art. 286 Kodeksu karnego – „kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”).

 

Jeżeli mimo tych działań sprzedawca nie zareaguje na Pani prośbę, to może Pani jeszcze odstąpić od zawartej umowy, powołując się na wadę prawną. Zgodnie z art. 5563 Kodeksu cywilnego sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana stanowi własność osoby trzeciej albo jeżeli jest obciążona prawem osoby trzeciej, a także jeżeli ograniczenie w korzystaniu lub rozporządzaniu rzeczą wynika z decyzji lub orzeczenia właściwego organu; w razie sprzedaży prawa sprzedawca jest odpowiedzialny także za istnienie prawa (wada prawna). Jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady (art. 560). W takiej sytuacji straci Pani samochód, ale odzyska pieniądze i będzie mogła nabyć nowe auto.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery - 8 =

»Podobne materiały

Koszt wyrobienia świadectwa kwalifikacji przez pracownika

Mam firmę transportową. Zatrudniłem niedawno kierowcę, który przedłożył badania okresowe ważne do października 2011 r. Dwa tygodnie temu dostarczył mi jednak fakturę za świadectwo kwalifikacji, które musiał wyrobić, aby otrzymać nowe prawo jazdy (stare niebawem traciło ważność).

Przejęcie przez gminę części udziału w drodze wewnętrznej

W wyniku podziału gruntu powstały drogi wewnętrzne pomiędzy działkami, połączone z drogą publiczną. Jestem właścicielem działki, ale nie mam udziału w drodze wewnętrznej. Czy gmina ma obowiązek przejąć na własność pozostałą część udziału w drodze wewnętrznej?

Wniosek o postawienie znaku drogowego

Jakiś czas temu utwardzono drogę gminną biegnącą wzdłuż mojej posesji. Droga jest długa i prosta, dlatego kierowcy często przekraczają dozwoloną prędkość. Przez tę drogę muszę przepędzać swoje zwierzęta gospodarskie, co stwarza realne zagrożenie. Jak i do kogo mogę się zw
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »