Odwołanie od opłaty dodatkowej za parkowanie

• Data: 18-04-2024 • Autor: Radca prawny Hanna Żurowska

Jakiś czas temu zaparkowałam swój samochód na płatnym parkingu (niestrzeżonym). Wrzuciłam odpowiednią sumę do parkometru i odebrałam bilet. Zapłaciłam 25 zł za 2,5 godziny parkowania, czyli nawet w nadmiarze 2 złote (mam na to świadków). Teraz przyszedł mi nakaz zapłaty za parking. Czy mogę wnieść jakieś odwołanie?

Odwołanie od opłaty dodatkowej za parkowanie

Ponoszenie opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefach płatnego parkowania

Zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o drogach publicznychpodmiot korzystający z dróg publicznych jest zobowiązany do ponoszenia odpowiednich opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefach płatnego parkowania.

Za nieuiszczenie opłat, o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 1, pobiera się opłatę dodatkową. Rada gminy (rada miasta) określa wysokość opłaty dodatkowej oraz sposób jej pobierania. Rada Gminy ustala też Strefę Płatnego parkowania i jej Regulamin”.

Zatem szczegóły ewentualnego postępowania w przypadku reklamacji od upomnienia lub nałożonej opłaty dodatkowej określa uchwała rady gminy (rada miasta) bądź regulamin strefy płatnego parkowania, z którymi zapewne można zapoznać się na stronie internetowej miasta lub gminy.

Odwołanie od opłaty karnej za parking

Nie ma tez określonego wzoru odwołania/reklamacji. Z pewnością reklamację należy sporządzić na piśmie, do zarządzającego SPP, czyli do organu, który przysłał do Pana wezwanie, powołując się na numer sprawy. W piśmie należy złożyć stosowne wyjaśnienia wraz z prośbą o anulowanie opłaty dodatkowej. Do pisma należy załączyć kopię biletu, jeśli jeszcze Pan go ma, wezwanie (kopię upomnienia) oraz ewentualnie oświadczenia osób potwierdzające fakty opisane w piśmie.

W przypadku, gdy w postępowaniu wyjaśniającym reklamacja zostanie uznana za zasadną, wezwanie do uiszczenia opłaty dodatkowej nie rodzi skutków prawnych i zarządca SPP odstępuje od dochodzenia jakichkolwiek opłat. O pozytywnym rozpatrzeniu reklamacji powinien Pan zostać powiadomiony na piśmie.

W przypadku, gdy reklamacja nie zostanie uznana za zasadną, wystawiony zostanie tytuł wykonawczy i sprawa zostanie skierowana do egzekucji.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przykład 1 - Błąd w rejestracji płatności

Anna zaparkowała swoje auto w strefie płatnego parkowania, wrzuciła pieniądze do parkomatu i pobrała bilet. Niestety, z powodu awarii parkomatu, jej płatność nie została zarejestrowana. Po kilku dniach otrzymała wezwanie do zapłaty dodatkowej opłaty za brak biletu. Anna zebrała dowody (fotografie parkomatu, świadectwa osób obecnych) i złożyła odwołanie do zarządcy parkingu, powołując się na te dowody oraz kopię biletu, który mimo wszystko udało się jej otrzymać.

Przykład 2 - Nieczytelny bilet parkingowy

Jerzy zaparkował na płatnym parkingu, opłacił wymaganą kwotę i umieścił bilet na desce rozdzielczej swojego samochodu. Po powrocie zastał na wycieraczce mandat za brak opłaty. Okazało się, że słońce wyblakło druk na bilecie, co uczyniło go nieczytelnym. Jerzy zgłosił ten problem, dołączając zdjęcie nieczytelnego biletu i rachunek za parkowanie jako dowód na to, że opłata została uiszczona.

Przykład 3 - Nieprawidłowe oznakowanie strefy

Ewa zaparkowała swój samochód w miejscu, które nie było wyraźnie oznaczone jako płatne miejsce parkingowe. Po powrocie otrzymała wezwanie do zapłaty kary. Ewa zrobiła zdjęcia miejscu parkingowemu, które wykazały brak odpowiednich znaków informujących o obowiązku płacenia za parking. W swoim odwołaniu do zarządu SPP, Ewa dołączyła te zdjęcia, argumentując, że brak odpowiedniego oznakowania uniemożliwił jej prawidłowe postępowanie.

Podsumowanie

Podsumowując, odwołanie od nakazu zapłaty za parking wymaga starannego przygotowania i przedstawienia odpowiednich dowodów. W artykule przedstawiono praktyczne przykłady, jak skutecznie dochodzić swoich praw w przypadku nieprawidłowości związanych z opłatami parkingowymi. Kluczowe jest zrozumienie lokalnych przepisów oraz rzetelne dokumentowanie wszystkich okoliczności związanych z parkowaniem, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów i stresu związanego z niesłusznymi opłatami dodatkowymi.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie nakazu zapłaty za parking? Skorzystaj z naszych usług doradztwa online oraz profesjonalnego sporządzania pism odwoławczych. Nasz zespół doświadczonych prawników zapewni Ci skuteczną pomoc i wsparcie na każdym etapie postępowania. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych - Dz.U. 1985 nr 14 poz. 60