.
Udzieliliśmy ponad 125,3 tys. porad prawnych i mamy 14 274 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Brak dowodu opłacenia akcyzy za samochód

• Autor: Marcin Sądej

Kupiłem samochód w komisie 2 miesiące temu. Otrzymałem fakturę od sprzedawcy oraz inne dokumenty pozwalające na tymczasową rejestrację. Niedługo kończy się ważność pozwolenia czasowego, wydział komunikacji wymaga zaświadczenia opłacenia akcyzy. Sprzedawca twierdzi, że akcyzę zapłacił, jednak do dziś nie przesłał mi takiego zaświadczenia (po wielu rozmowach telefonicznych). Co zrobić przy braku dowodu opłacenia akcyzy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Brak dowodu opłacenia akcyzy za samochód

Zaświadczenie opłacenia akcyzy

Kwestie związane z podatkiem akcyzowym uregulowane zostały w ustawie o podatku akcyzowym. Opodatkowaniu podlegają m.in. czynności obejmujące swoim zakresem samochody osobowe. Jak stanowi art. 100 ustawy, „w przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

 

1) import samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;

2) nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;

3) pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym:

a) wyprodukowanego na terytorium kraju,

b) od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu czynności, o których mowa w pkt 1 albo 2”.

 

Jeżeli w stosunku do samochodu osobowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności podlegającej opodatkowaniu, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności podlegającej opodatkowaniu, jeżeli kwota akcyzy została określona lub zadeklarowana w należnej wysokości.

Kto jest podatnikiem akcyzy?

Jak zatem widać, sama czynność zakupu samochodu na terytorium kraju nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu dla nabywcy. Jednak, jak wynika z treści art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym, „podatnikiem akcyzy jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą lub wobec której zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu akcyzą, w tym podmiot nabywający lub posiadający wyroby akcyzowe znajdujące się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli od wyrobów tych nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości, a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Podatek akcyzowy z tytułu pierwszej sprzedaży na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju

Jak zatem widać w świetle przedstawionych przepisów, ważne jest, aby upewnić się, że sprzedawca dopełnił ciążącego na nim obowiązku i zapłacił podatek akcyzowy z tytułu pierwszej sprzedaży na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju.

 

W opisie problemu wskazał Pan, że pomimo licznych próśb nie otrzymał Pan od sprzedawcy zaświadczenia, że podatek akcyzowy został przez niego zapłacony. Jak rozumiem, dokument ten potrzebny jest Panu do przeprowadzenia procedury rejestracji samochodu.

 

W tym miejscu chcę wskazać, że organy skarbowe umożliwiły dokonanie sprawdzenia, czy podatek akcyzowy został zapłacony. Odbywa się to w formie elektronicznej poprzez portal e-Zefir. Portal ten umożliwia dostęp do informacji podatkowych, w tym również baz danych dotyczących zapłaty podatku akcyzowego. Usługa e-Zefir dostępną jest po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marcin Sądej

Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego.


Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - X =

Miałem podobny problem. Ogólnie to sprzedawca ma 14 dni od sprowadzenia samochodu na złożenie deklaracji i 14 na opłatę akcyzy, jeśli tego nie zrobi, to akcyzę może opłacić kupujący, ALE kupujący nie opłaci akcyzy za sprzedającego, jeśli nie posiada zagranicznej umowy kupna-sprzedaży.
Na szczęście w mojej sytuacji sprzedający opłacił akcyzę, choć zwlekał z tym do końca. W przeciwnym razie nie wiem co można zrobić. Urzędnik w UC też nie wiedział

henry

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu