Plan zajęć nauczyciela świetlicy szkolnej

Czy zgodne z prawem jest ułożenie planu zajęć nauczycielowi świetlicy szkolnej w godzinach od 8.00 do 11.30, potem 3-godzinna przerwa i następnie praca od 13.30 do 18.00? W całym tygodniu nauczyciel ma taką „przerwę” w pracy, czyli tak naprawdę cały dzień spędza w pracy.

Plan zajęć nauczyciela świetlicy szkolnej

Czy przepisy pozwalają na kilkugodzinne okienka między godzinami pracy nauczyciela?

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 42 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 191) czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień.

W ramach czasu pracy, o którym mowa wyżej, oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:

1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz – w przypadku nauczyciela świetlicy w wymiarze 26 godzin,

2) inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów,

3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.

Żaden przepis prawa nie stanowi, że nauczyciel godziny pensum powinien mieć jedna po drugiej – bez przerw. Co więcej – tak zwane okienka są często spotykane w wielu szkołach. Ważne jest jedynie to, aby przy ustalaniu zajęć nie przekraczać normy 8 godzin dziennie.

W przypadku nauczycieli policzalne są tylko godziny zajęć zaliczane do tak zwanego pensum. Pozostałe godziny z etatu nauczyciel tak naprawdę wykorzystuje dowolnie.

Oznacza to, że w czasie owego okienka między zajęciami nie jest Pani zobowiązana do przebywania w szkole.

W mojej opinii – z uwagi na specyficzne potrzeby związane ze szkolną świetlicą – takie przydzielenie godzin pracy nie narusza przepisów o czasie pracy.