Problemy z rejestracją pojazdu bez oryginalnych dokumentów

• Autor: Irena Sawa

Odkupiłem od obywatela polskiego (umowa kupna-sprzedaży) pojazd zarejestrowany jako ciągnik, przejmując od sprzedawcy oryginalne dokumenty kupna pojazdu w Niemczech. Część z tych dokumentów niestety została mi skradziona. Co zrobić, aby ten pojazd zarejestrować? W wydziale komunikacji odmówiono mi z powodu braków w dokumentacji.

Posiadam potwierdzenie o kradzieży z policji, kopię umowy pierwotnej, tłumaczenie w oryginale dowodu rejestracyjnego i jego kserokopię, dokument identyfikacyjny pojazdu (oryginał), zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu (oryginał), dokument od rzeczoznawcy (oryginał).

Problemy z rejestracją pojazdu bez oryginalnych dokumentów

Jakie dokumenty stanowią podstawę zarejestrowania pojazdu?

Przepisy ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U z 2005 r. Nr 108, poz. 908 ze zm.) bardzo precyzyjnie określają dokumenty, które stanowią podstawę zarejestrowania pojazdu. Katalog tych dokumentów jest wyczerpujący i nie może być rozszerzony. Obowiązek ich przedłożenia ciąży na składającym wniosek o zarejestrowanie pojazdu. „W razie niespełnienia przewidzianych prawem warunków”, tj. nieprzedłożenia przewidzianych prawem dokumentów – nie może nastąpić rejestracja, potwierdza to orzecznictwo sądowe.

Dokumenty wymagane muszą być prawdziwe nie tylko w znaczeniu formalnym, czyli sporządzone przez właściwe, powołane do tego organy lub osoby, lecz także zgodne ze stanem faktycznym.

Dlatego z przykrością muszę potwierdzić stanowisko jakie zajął wydział komunikacji. Urząd ma zupełną rację. Musi Pan dostarczyć wymienione dokumenty jako niezbędne do rejestracji pojazdu. Nie mając kompletnego wniosku o rejestrację, czyli bez tych brakujących dokumentów, urząd nie zarejestruje pojazdu.

Szczególnie ważna jest umowa kupna-sprzedaży – w oryginale, ponieważ jest ona dowodem przeniesienia własności na kupującego, gdy sprzedawca był właścicielem samochodu. Gdyby się okazało, że nie był właścicielem tego samochodu, to umowa kupna-sprzedaży nie mogłaby być uznana za dowód przeniesienia własności. W przypadku pochodnego nabycia własności od zbywcy (od sprzedającego) nabywca (kupujący) uzyskuje tylko tyle praw, ile posiadał zbywca, czyli jeżeli samochód nie był jego własnością, to nie mógł samochodu sprzedać, a kupujący nie został w wyniku dokonanej transakcji właścicielem pojazdu. To są bardzo ważne sprawy i mogą czasami być decydujące.

Dokument niezbędne do rejestracji pojazdu

Równie istotne są pozostałe dokumenty niezbędne do rejestracji, ocenia się bowiem ich oryginalność, wiarygodność, zgodność ze stanem faktycznym i rzeczywistym. Na przykład sfałszowany numer nadwozia stanowi podstawę do stwierdzenia, że dokumenty, w oparciu o które pojazd był kiedyś zarejestrowany, nie były podstawą do sprzedaży tego pojazdu. Szanowny Panie, to temat rzeka, dlatego zaleca się daleko idącą ostrożność przy tego typu transakcjach.

Uważam, że w Pana sytuacji należałoby się skontaktować ze sprzedawcą i poprosić go o pomoc, czyli o przesłanie:

  1. oryginału umowy kupna-sprzedaży,
  2. z wydziału komunikacji w Niemczech, czyli z miejsca, gdzie pojazd był ostatnio zarejestrowany, wybranych stamtąd:
    1. duplikatu dowodu rejestracyjnego – w praktyce, jeżeli właściciel zgłosi kradzież dowodu na policji w Niemczech, urząd mu taki dokument może wydać albo zaświadczenie o danych pojazdu, wydane po jego zagubieniu, które zastępuje zagubiony dowód rejestracyjny,
    2. ewentualnie pisma z tego urzędu z informację, iż urząd odmawia wydania duplikatu dowodu rejestracyjnego albo zaświadczenia potwierdzającego fakt ostatniego zarejestrowania.

Jeżeli sprzedawca się zgodzi dostarczyć te dokumenty, to uzupełni Pan wówczas wniosek o brakujące dokumenty i wówczas rejestracja zostanie dokonana. Jeżeli jednak sprzedawca odmówi, to musi Pan chyba sam tam jechać i czynić starania osobiście.

Niestety na koniec muszę dodać, że bez uzupełnienia brakujących dokumentów rejestracja pojazdu w kraju nie będzie możliwa.

Art. 72 Prawa o ruchu drogowy

Podstawę prawną mojej odpowiedzi jest art. 72 Prawa o ruchu drogowym – oto fragment tego przepisu:

„Art. 72. 1. Rejestracji dokonuje się na podstawie

1) dowodu własności pojazdu;

2) karty pojazdu, jeżeli była wydana;

3) wyciągu ze świadectwa homologacji albo odpisu decyzji zwalniającej pojazd z homologacji, jeżeli są wymagane;

4) zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu, jeżeli jest wymagane;

5) dowodu rejestracyjnego, jeżeli pojazd był zarejestrowany;

6) dowodu odprawy celnej przywozowej, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej i jest rejestrowany po raz pierwszy;

6a) dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium kraju albo dokumentu potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju albo zaświadczenia stwierdzającego zwolnienie od akcyzy, jeżeli samochód osobowy został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej i jest rejestrowany po raz pierwszy;

(...)

8) zaświadczenia wydanego przez właściwy organ potwierdzający:

  1. uiszczenie podatku od towarów i usług od pojazdów sprowadzanych z państw członkowskich Unii Europejskiej lub
  2. brak obowiązku, o którym mowa w lit. a
    – jeżeli sprowadzany pojazd jest rejestrowany po raz pierwszy, z zastrzeżeniem ust. 1a;

9) dowodu wpłaty, o którym mowa w art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, lub oświadczenia o podleganiu obowiązkowi zapewniania sieci zbierania pojazdów, o którym mowa w art. 11 ust. 4 tej ustawy, albo faktury zawierającej takie oświadczenie, jeżeli pojazd jest rejestrowany po raz pierwszy.

 (...)

2.6).4. W przypadku zagubienia dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu, zamiast tych dokumentów należy przedstawić zaświadczenie wystawione przez organ rejestrujący właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji, potwierdzające dane zawarte w zagubionym dokumencie, niezbędne do rejestracji.