Nasyłanie kontroli przez złośliwego sąsiada

Prowadzę firmę, w której pracuje się na dwie zmiany (od 6 do 22). Sąsiedni lokal zajmuje pan, który nieustannie nasyła na firmę bezzasadne kontrole i skarży się na hałas (dokonaliśmy pomiarów – hałas nie przekracza norm). Podał nas do sądu z tego powodu. Sąsiad nie chce ze mną rozmawiać. Czy mogę coś zrobić w tej sytuacji?

Nasyłanie kontroli przez złośliwego sąsiada

Bezpodstawne nasyłanie kontroli na przedsiębiorcę

Podstawowy problem z Pańskim sąsiadem polega na tym, że nie robi nic niezgodnego z prawem i niezwykle ciężko będzie się ograniczyć jego interwencji w poszczególnych organach – włączając w to sąd.

Proponuję wystosować do tego Pana list – jeżeli nie ma innej możliwości kontaktu, nawet wkładając go w skrzynkę czy też w drzwi, z oświadczeniem, że macie Państwo uzasadnione przypuszczenia,, że jej działania są po prostu nękaniem.

Czyn stanowiący wykroczenie z art. 107 Kodeksu wykroczeń polega na działaniu kierunkowym – „w celu dokuczenia innej osobie”, a zatem należy ustalić, że po stronie sprawcy tego wykroczenia zachodzi złośliwość. Nawet samo stwierdzenie umyślności działania nie daje podstawy do przyjęcia odpowiedzialności za wykroczenia penalizowane tym przepisem.

Uporczywe nękanie przez sąsiada

Proszę także uprzedzić sąsiada, że rozważacie możliwość złożenia stosownego zawiadomienia o popełnionym przez niego wykroczeniu.

Proszę być przy tym niezwykle ostrożnym, bowiem taka groźbą może być uznana za groźbę bezprawną. Ton pisma musi wskazywać, że rozważacie taką możliwość, a nie, że jeżeli nie przestanie – powiadomicie prokuraturę.

Pozew do sądu sąsiada zakończy się zapewne oddaleniem powództwa (jeżeli hałas rzeczywiście nie jest dokuczliwy i nie przekracza norm), może jakaś kara finansowa wyhamuje pociąg sąsiada do procesowania się z Państwem, niewątpliwie wynajęcie pełnomocnika do sprawy i zażądanie zwrotu jego kosztów będzie dla sąsiada przykrą nauczką.

Reprezentacja adwokata czy radcy prawnego będzie uzależniona od kwoty dochodzonej przez sąsiada i jest do uzgodnienia z pełnomocnikiem. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, według § 60 „stawki minimalne wynoszą przy wartości przedmiotu sprawy:

  1. do 500 zł – 60 zł;
  2. powyżej 500 zł do 1 500 zł – 180 zł;
  3. powyżej 1 500 zł do 5 000 zł – 600 zł;
  4. powyżej 5 000 zł do 10 000 zł – 1 200 zł;
  5. powyżej 10 000 zł do 50 000 zł – 2 400 zł;
  6. powyżej 50 000 zł do 200 000 zł – 3 600 zł;
  7. powyżej 200 000 zł – 7 200 zł”.

Niestety na takie postępowanie sąsiada trudno wskazać inne rozwiązanie zgodne z prawem, ale może warto mu uświadomić, że jesteście Państwo świadomi swoich praw i zamierzacie je egzekwować.