.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wezwanie do prokuratury w charakterze podejrzanego

Autor: Iwona Moryc • Opublikowane: 23.11.2010

Od siedmiu lat mieszkam we Francji. Wczoraj teść przez telefon poinformował mnie, że szukał mnie policjant. Zadzwoniłem na komendę i dowiedziałem się, że mam się stawić do prokuratury w charakterze podejrzanego. Nie mam pojęcia, czego może dotyczyć sprawa. Przed wyjazdem do Francji zwolniłem się z pracy i sprzedałem samochód; nie robiłem nic podejrzanego. Co może mi grozić? Czy mogę wyznaczyć pełnomocnika do reprezentowania mnie przed sądem w Polsce?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z przedstawionego przez Pana opisu bezpośrednio nie wynika, czego może dotyczyć ewentualne podejrzenie Pana o popełnienie przestępstwa – być może pracodawca zawiadomił o czymś prokuraturę albo sprzedany przez Pana samochód – jeszcze nieprzerejestrowany – uczestniczył w przestępstwie.

 

Niezależnie od zarzutu – zakładając, iż prokuratura wydała postanowienie o przedstawieniu Panu zarzutów (może po prostu funkcjonariusz w rozmowie telefonicznej chciał Pana wystraszyć, a w rzeczywistości ma być Pan przesłuchiwany w charakterze świadka w jakiejś sprawie), musi Pan zacząć działać, a w zasadzie zacząć się bronić.

 

Co najlepiej zrobić?

 

Najlepiej znaleźć adwokata w miejscu, gdzie prowadzone jest dochodzenie/śledztwo. Ponieważ przebywa Pan za granicą, najlepiej skontaktować się ze znajomym z Polski, który pomoże Panu znaleźć obrońcę. Adwokat na adres e-mail wyśle Panu swoje pełnomocnictwo do sprawy, a następnie podpisze je Pan i co najważniejsze – wpisze sygnaturę sprawy. Wówczas wysyła Pan pełnomocnictwo i po jego otrzymaniu adwokat zaczyna działać – przede wszystkim kontaktuje się z prokuratorem prowadzącym sprawę, zaznajamia się z aktami.

 

Jeśli chodzi o Pana, póki działa adwokat, może Pan pozostać za granicą, co innego jeżeli dostanie Pan wezwanie do prokuratury lub sądu – stawiennictwo będzie obowiązkowe.

 

Może być tak, że zostało wszczęte, załóżmy, śledztwo – jest Pan podejrzany, ale po jego zakończeniu może np. zostać umorzone wobec braku dowodów Pana obciążających. W innym wypadku po zakończeniu śledztwa/dochodzenia (zależy od wagi przestępstwa) prokurator kieruje do sądu akt oskarżenia i rozpoczyna się proces w sądzie karnym.

 

Trudno powiedzieć, jakiej wagi jest przestępstwo. Jeżeli spodziewa się Pan tymczasowego aresztowania to tym bardziej potrzebny jest Panu obrońca, aby ewentualnie złożyć zażalenie na postanowienie w przedmiocie tymczasowego aresztowania.

 

Reasumując, zgodnie z unormowaniami polskiego Kodeksu karnego podejrzany nie oznacza oskarżony – z Pana relacji wynika, że w związku ze złożonym przez kogoś zawiadomieniem do prokuratury wszczęła ona tzw. postępowanie przygotowawcze w sprawie – policja zbiera ewentualne dowody, a prokuratura ocenia, czy są one na tyle obciążające, żeby wszcząć postępowanie przed sądem karnym. Celem dokładnego zbadania sprawy niezbędna jest znajomość jej akt – dlatego, jak zaznaczyłem na wstępie, proszę niezwłocznie znaleźć adwokata, który z Pana upoważnieniem stanie się formalnie Pańskim obrońcą w sprawie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 minus III =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »