Mamy 11 794 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak sprawdzić, czy szuka mnie prokuratura i czy prowadzona jest sprawa karna?

Autor: Krzysztof Bigoszewski • Opublikowane: 25.05.2011

Przebywam za granicą dość długo, chcę wrócić do kraju, ale nie wiem, czy wobec mnie nie ma prowadzonej sprawy karnej. Boję się zatrzymania. Jak mam to sprawdzić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W celu ustalenia, czy nie jest Pani osobą aktualnie poszukiwaną przez polskie organy ścigania, powinna Pani przede wszystkim sprawdzić, czy Pani osoba nie została zamieszczona w bazie osób poszukiwanych listem gończym. Bazy te prowadzone są przez właściwe komendy wojewódzkie policji i dostęp do nich można uzyskać drogą elektroniczną na stronach internetowych tychże komend. Listę adresów komend wojewódzkich policji znajdzie Pani np. na tej stronie.

 

Jeżeli nie odnajdzie Pani siebie w żadnej z ww. baz osób poszukiwanych, to istnieje duża szansa na to, że nie jest Pani poszukiwana, jednak na uwadze należy mieć także i to, że – po pierwsze – bazy te mogą być w pewnym stopniu nieaktualne (choć to mało prawdopodobne), a po drugie – że może być Pani poszukiwana na innej podstawie niż wystawiony na Pani nazwisko list gończy (ale to w praktyce oznaczałoby, że nie jest Pani jeszcze osobą podejrzaną, a policja może Pani poszukiwać na razie jedynie jako świadka – niestety nie ma możliwości jednoznacznego stwierdzenia, czy takie działania wobec Pani są aktualnie prowadzone).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem minus 6 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki