Poszukiwanie pracy podczas zwolnienia lekarskiego

Jestem osobą zatrudnioną na umowę o pracę na czas nieokreślony na pełny etat. Ze względu na drastycznie pogarszający się stan zdrowia zostało mi polecone przez psychiatrę wzięcie zwolnienia lekarskiego typu drugiego. W tym czasie zalecone mi jest zorientowanie się na rynku pracy o możliwościach zatrudnienia w innym miejscu, gdyż moje środowisko pracy wpływa na mnie toksycznie i uniemożliwia mi powrót do zdrowia. Jakie są moje prawa i jakie są moje obowiązki na zwolnieniu lekarskim typu drugiego? Czy mogę zdalnie (elektronicznie) wysyłać CV i listy motywacyjne? Czy mogę udać się na rozmowę kwalifikacyjną? Co jest dopuszczalne, a co nie?

Poszukiwanie pracy podczas zwolnienia lekarskiego

Czego nie może robić pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim?

Pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim powinien się powstrzymać od wykonywania jakiejkolwiek pracy, bez względu na to, czy zwolnienie zezwala mu na chodzenie, czy też zakłada, że pracownik musi leżeć. Celem zwolnienia lekarskiego jest bowiem odzyskanie zdolności do pracy i powrót do zdrowia.

Co oznacza adnotacja-może chodzić, na zwolnieniu lekarskim?

Adnotacja na zwolnieniu lekarskim „może chodzić” nie oznacza, co do zasady, zezwolenia na podejmowanie każdego wysiłku i aktywności życiowej. Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 12 listopada 2002 r. (sygn. akt III AUa 3189/01) „adnotacja na zwolnieniu lekarskim o treści: „pacjent może chodzić” nie usprawiedliwia wykonywania pracy przez pracownika, którego taka adnotacja dotyczy. Taki zapis upoważnia go jedynie do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego, np. poruszanie się po mieszkaniu, udanie się na zabieg czy kontrolę lekarską”.

Podkreślić należy, że fakt, iż pracownik nie musi w czasie zwolnienia leżeć w łóżku, nie jest tożsamy z możliwością wykonywania w tym czasie innych czynności w sposób dowolny.

W trakcie zwolnienia lekarskiego pracownik może podejmować czynności, które nie przeszkodzą w procesie dochodzenia do zdrowia. Wysyłanie CV na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza jeśli odbywa się drogą elektroniczną, nie narusza co do zasady zwolnienia lekarskiego. Jednak udanie się na rozmowę kwalifikacyjną narusza już warunki zwolnienia lekarskiego, gdyż rozmowa kwalifikacyjna nie da się zaliczyć do zwykłych czynności życia rodzinnego.