.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Poszukiwanie pracy podczas zwolnienia lekarskiego

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 02.05.2019

Jestem osobą zatrudnioną na umowę o pracę na czas nieokreślony na pełny etat. Ze względu na drastycznie pogarszający się stan zdrowia zostało mi polecone przez psychiatrę wzięcie zwolnienia lekarskiego typu drugiego. W tym czasie zalecone mi jest zorientowanie się na rynku pracy o możliwościach zatrudnienia w innym miejscu, gdyż moje środowisko pracy wpływa na mnie toksycznie i uniemożliwia mi powrót do zdrowia. Jakie są moje prawa i jakie są moje obowiązki na zwolnieniu lekarskim typu drugiego? Czy mogę zdalnie (elektronicznie) wysyłać CV i listy motywacyjne? Czy mogę udać się na rozmowę kwalifikacyjną? Co jest dopuszczalne, a co nie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Poszukiwanie pracy podczas zwolnienia lekarskiego

Czego nie może robić pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim?

Pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim powinien się powstrzymać od wykonywania jakiejkolwiek pracy, bez względu na to, czy zwolnienie zezwala mu na chodzenie, czy też zakłada, że pracownik musi leżeć. Celem zwolnienia lekarskiego jest bowiem odzyskanie zdolności do pracy i powrót do zdrowia.

Co oznacza adnotacja-może chodzić, na zwolnieniu lekarskim?

Adnotacja na zwolnieniu lekarskim „może chodzić” nie oznacza, co do zasady, zezwolenia na podejmowanie każdego wysiłku i aktywności życiowej. Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 12 listopada 2002 r. (sygn. akt III AUa 3189/01) „adnotacja na zwolnieniu lekarskim o treści: „pacjent może chodzić” nie usprawiedliwia wykonywania pracy przez pracownika, którego taka adnotacja dotyczy. Taki zapis upoważnia go jedynie do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego, np. poruszanie się po mieszkaniu, udanie się na zabieg czy kontrolę lekarską”.

 

Podkreślić należy, że fakt, iż pracownik nie musi w czasie zwolnienia leżeć w łóżku, nie jest tożsamy z możliwością wykonywania w tym czasie innych czynności w sposób dowolny.

 

W trakcie zwolnienia lekarskiego pracownik może podejmować czynności, które nie przeszkodzą w procesie dochodzenia do zdrowia. Wysyłanie CV na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza jeśli odbywa się drogą elektroniczną, nie narusza co do zasady zwolnienia lekarskiego. Jednak udanie się na rozmowę kwalifikacyjną narusza już warunki zwolnienia lekarskiego, gdyż rozmowa kwalifikacyjna nie da się zaliczyć do zwykłych czynności życia rodzinnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem - pięć =

19.05.2021


sygn. akt VII Pa 115/16, VII Pz 61/16 "Pozwany błędnie zakłada, że powódka nie miała możliwości poszukiwania pracy. Każdy pracownik ma prawo
poszukiwania nowego zatrudnienia, a ograniczenia w tym zakresie muszą wynikać z przepisów prawa lub umów
zawartych przez strony (np. umowa o zakazie konkurencji). Strona pozwana zdaje się wychodzić z założenia, ze
powódka do ostatniego dnia zatrudnienia u pozwanego nie powinna poszukiwać pracy. Jest to założenia absurdalne
i oderwane od rzeczywistości. Powódka maja świadomość, że po zakończeniu zwolnienia lekarskiego pozostanie
bez pracy miała prawdo do podjęcia działań zmierzających do zapewnienia jej źródła utrzymania. Postępowaniem
nielogicznym i niezapobiegliwym byłoby odwlekanie poszukiwań pracy do momentu zakończenia zatrudnia w
pozwanej spółce."

Gość

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »