Czy mogę wziąć ślub w trakcie zwolnienia lekarskiego?

Przebywam obecnie na zwolnieniu lekarskim od psychiatry do 16.08 i chciałabym je jeszcze ok. miesiąca kontynuować. 22.08 mam zamiar wziąć ślub. Czy mogę wziąć ślub w trakcie zwolnienia lekarskiego bez żadnych skutków prawnych? Czy lepiej na dzień ślubu nie mieć L4?

Czy mogę wziąć ślub w trakcie zwolnienia lekarskiego?

Fot. Fotolia

Okoliczności pozbawiające chorującego pracownika prawa do wynagrodzenia chorobowego albo zasiłku

Jedną z okoliczności, której wykrycie skutkuje pozbawieniem chorującego pracownika prawa do wynagrodzenia chorobowego albo zasiłku, jest wykonywanie w trakcie zwolnienia pracy zarobkowej. Przy czym wystarczy samo podjęcie takiej pracy, niezależnie od jej wpływu na stan zdrowia pracownika.

Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z 6 lutego 2008 r. (sygn. akt II UK 10/07, OSNAPiUS 2009 nr 9–10, poz. 123, str. 412), zgodnie z którym w sprawie o zasiłek chorobowy nie ma znaczenia dowód z opinii medycznej na okoliczność, czy wykonywanie pracy zarobkowej w okresie niezdolności do pracy miało wpływ na stan zdrowia ubezpieczonego.

Ponadto pojęcie „pracy zarobkowej” należy rozumieć bardzo szeroko. Będzie nią więc nie tylko praca podjęta na podstawie umowy o pracę, ale też wykonywana na podstawie umów cywilnoprawnych, jak również prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Kiedy pracownik może stracić prawo do wynagrodzenia lub zasiłku za cały okres zwolnienia?

Wynagrodzenie lub zasiłek za cały okres objęty zwolnieniem stracić może też pracownik, który wykorzystuje zwolnienie niezgodnie z jego celem. W tym przypadku ważne jest więc, czy chory stosuje się do zaleceń lekarskich zawartych w treści zwolnienia, czy powstrzymuje się od podejmowania zachowań mogących utrudnić mu powrót do zdrowia (odzyskanie możliwości pracy), czy też takie zachowania podejmuje.

Powstaje pytanie – czy adnotacja na otrzymanym zwolnieniu lekarskim „pacjent może chodzić” pozwala choremu pracownikowi na więcej? Tą kwestią zajmował się Sąd Apelacyjny w Katowicach (wyrok z 12 listopada 2002 r., sygn. akt III AUa 3189/01), który uznał, że taki zapis upoważnia ubezpieczonego jedynie do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego, np. poruszanie się po mieszkaniu, udanie się na zabieg czy kontrolę lekarską.

Udział pracownika we własnym ślubie w czasie zwolnienia lekarskiego

Udział pracownika we własnym ślubie, ale w czasie zwolnienia lekarskiego, zawierającego adnotację „chory może chodzić”, nie koliduje z obowiązkami pracowniczymi i nie może być uznane za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych w rozumieniu art. 52 par. 1 pkt 1 Kodeksu pracy – tak wyrok SN z 2 kwietnia 1998 r. (sygn. akt I PKN 14/98).

Podsumowując, jeśli na zwolnieniu nie ma adnotacji, że nie może Pani chodzić w czasie zwolnienia, może Pani, będąc na L4, wziąć udział we własnym ślubie.