Konsekwencje wykonania operacji plastycznej podczas L4

W ubiegłym roku, przebywając na zwolnieniu lekarskim (pół roku) po zawale serca, miałam przeprowadzoną wcześniej zaplanowaną (przed zawałem) operację plastyczną żylaków. Na tę okoliczność przysługiwałoby mi zwolnienie lekarskie od chirurga plastyka, ale przebywając wówczas na zwolnieniu po zawale, nie mogłam skorzystać z takiego zwolnienia. W tej chwili jestem szantażowana przez pewną osobę, że ujawni ten fakt w ZUS-ie, że wykonałam operację plastyczną, przebywając na zwolnieniu po zawale. Czy grożą mi za to konsekwencje?

Konsekwencje wykonania operacji plastycznej podczas L4

Wykorzystywanie zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia

Jedyne, co Pani grozi, to ustalenie, że wykorzystywała Pani zasiłek chorobowy niezgodnie z przeznaczeniem, co może skutkować utratą zasiłku. Może, nie musi. Tylko gdyby zostało ustalone, że faktycznie wykorzystała Pani zwolnienie niezgodnie z jego celem, utraciłaby Pani prawo do zasiłku.

Zgodnie z ustawą zasiłkową:

„Art. 17. 1. Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

2. Zasiłek chorobowy nie przysługuje w przypadku, gdy zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane.

3. Okoliczności, o których mowa w ust. 1 i 2, ustala się w trybie określonym w art. 68”.

Poddanie się zabiegowi usunięcia żylaków w czasie L4 po zawale serca

Przesłanka „wykorzystywania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia” jest bardzo ogólna. Sposób zachowania się pracownika w okresie niezdolności do pracy obejmuje bowiem czynności zmierzające do osiągnięcia celu leczenia (zwolnienia lekarskiego) i sprzeciwiające się temu celowi.

Za zachowanie sprzeciwiające się celowi zwolnienia od pracy należy zaś uważać tego typu postępowanie, które w powszechnym odczuciu jest nieodpowiednie dla osoby chorej i może nasuwać wątpliwości co do rzeczywistego stanu zdrowia ubezpieczonego.

W Pani sytuacji mogą się nasuwać wątpliwości co do wiarygodności zwolnienia, czy odpowiada ono rzeczywistości. Tę wiarygodność może podważyć poddanie się zabiegowi. Ale nie musi. Jeśli zabieg był zapowiedziany, zaplanowany wcześniej lub wykonany ze względów medycznych, nie spowodował wydłużenia niezdolności do pracy w związku ze schorzeniem pierwotnym, a także jeśli to schorzenie pierwotne faktycznie miało miejsce i powodowało niezdolność do pracy – powinna się Pani wybronić od zarzutu.