Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Konsekwencje wykonania operacji plastycznej podczas L4

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 02.07.2017

W ubiegłym roku, przebywając na zwolnieniu lekarskim (pół roku) po zawale serca, miałam przeprowadzoną wcześniej zaplanowaną (przed zawałem) operację plastyczną żylaków. Na tę okoliczność przysługiwałoby mi zwolnienie lekarskie od chirurga plastyka, ale przebywając wówczas na zwolnieniu po zawale, nie mogłam skorzystać z takiego zwolnienia. W tej chwili jestem szantażowana przez pewną osobę, że ujawni ten fakt w ZUS-ie, że wykonałam operację plastyczną, przebywając na zwolnieniu po zawale. Czy grożą mi za to konsekwencje?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jedyne, co Pani grozi, to ustalenie, że wykorzystywała Pani zasiłek chorobowy niezgodnie z przeznaczeniem, co może skutkować utratą zasiłku. Może, nie musi. Tylko gdyby zostało ustalone, że faktycznie wykorzystała Pani zwolnienie niezgodnie z jego celem, utraciłaby Pani prawo do zasiłku.

 

Zgodnie z ustawą zasiłkową:

 

„Art. 17. 1. Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

2. Zasiłek chorobowy nie przysługuje w przypadku, gdy zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane.

3. Okoliczności, o których mowa w ust. 1 i 2, ustala się w trybie określonym w art. 68”.

 

Przesłanka „wykorzystywania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia” jest bardzo ogólna. Sposób zachowania się pracownika w okresie niezdolności do pracy obejmuje bowiem czynności zmierzające do osiągnięcia celu leczenia (zwolnienia lekarskiego) i sprzeciwiające się temu celowi.

 

Za zachowanie sprzeciwiające się celowi zwolnienia od pracy należy zaś uważać tego typu postępowanie, które w powszechnym odczuciu jest nieodpowiednie dla osoby chorej i może nasuwać wątpliwości co do rzeczywistego stanu zdrowia ubezpieczonego.

 

W Pani sytuacji mogą się nasuwać wątpliwości co do wiarygodności zwolnienia, czy odpowiada ono rzeczywistości. Tę wiarygodność może podważyć poddanie się zabiegowi. Ale nie musi. Jeśli zabieg był zapowiedziany, zaplanowany wcześniej lub wykonany ze względów medycznych, nie spowodował wydłużenia niezdolności do pracy w związku ze schorzeniem pierwotnym, a także jeśli to schorzenie pierwotne faktycznie miało miejsce i powodowało niezdolność do pracy – powinna się Pani wybronić od zarzutu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć plus dziesięć =

»Podobne materiały

Wysokość zasiłku rehabilitacyjnego

Pracuję od 1 sierpnia na stałe. Moje wynagrodzenie wynosi 10 tys. zł, od tej kwoty są odprowadzane składki ZUS. Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim, czeka mnie rehabilitacja. Jaka będzie wysokość świadczenia w moim przypadku? 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »