Zawarcie umowy o pracę podczas zwolnienia lekarskiego

• Autor: Łukasz Obrał

Mam umowę o pracę na czas określony do dnia 15.10.2010 r., a przebywam na zwolnieniu lekarskim do dnia 20.10.2010 r. Czy mogę zawrzeć nową umowę z pracodawcą od dnia 16.10.2010 r., w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim? Czy taka umowa może zostać zakwestionowana i na jakiej podstawie?

Zawarcie umowy o pracę podczas zwolnienia lekarskiego

Czy można zawrzeć umowę o pracę w czasie zwolnienia lekarskiego?

Nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby zawarł Pan kolejną umowę o pracę w czasie zwolnienia lekarskiego. Żaden przepis prawny tego nie zabrania. Ważność umowy o pracę nie zależy od tego, czy została ona zawarta w czasie trwania zwolnienia lekarskiego lub pobierania zasiłku chorobowego.

Kodeks pracy ani inne ustawy nie zawierają przepisów w tym temacie.

Z uwagi na powyższe należy stwierdzić, iż może Pan zawrzeć z pracodawcą umowę o pracę od dnia 16 października 2010 r.

Jak wskazuje art. 26 Kodeksu pracy, „stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono – w dniu zawarcia umowy”.

Co ważne, stosunek pracy zostaje nawiązany niezależnie od tego, czy pracownik faktycznie do pracy przystąpi – np. nie rozpocznie pracy z powodu choroby.

Zawarcie umowy o pracę w czasie zwolnienia lekarskiego a możliwość utraty zasiłku chorobowego

Zawarcie umowy o pracę w czasie korzystania ze zwolnienia lekarskiego mogłoby stanowić teoretycznie (nie spotkałem się z takimi przypadkami) podstawę do utraty zasiłku chorobowego (nie do stwierdzenia jej nieważności), zwłaszcza jeżeli osoba zatrudniana w zwolnieniu lekarskim ma adnotację „chory musi leżeć", a udaje się do pracodawcy w celu podpisania umowy.

Jak wskazuje bowiem art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267), „ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia”.