Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zawarcie umowy o pracę podczas zwolnienia lekarskiego

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 28.09.2010

Mam umowę o pracę na czas określony do dnia 15.10.2010 r., a przebywam na zwolnieniu lekarskim do dnia 20.10.2010 r. Czy mogę zawrzeć nową umowę z pracodawcą od dnia 16.10.2010 r., w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim? Czy taka umowa może zostać zakwestionowana i na jakiej podstawie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zawarcie umowy o pracę podczas zwolnienia lekarskiego

Czy można zawrzeć umowę o pracę w czasie zwolnienia lekarskiego?

Nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby zawarł Pan kolejną umowę o pracę w czasie zwolnienia lekarskiego. Żaden przepis prawny tego nie zabrania. Ważność umowy o pracę nie zależy od tego, czy została ona zawarta w czasie trwania zwolnienia lekarskiego lub pobierania zasiłku chorobowego.

Kodeks pracy ani inne ustawy nie zawierają przepisów w tym temacie.

Z uwagi na powyższe należy stwierdzić, iż może Pan zawrzeć z pracodawcą umowę o pracę od dnia 16 października 2010 r.

Jak wskazuje art. 26 Kodeksu pracy, „stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono – w dniu zawarcia umowy”.

Co ważne, stosunek pracy zostaje nawiązany niezależnie od tego, czy pracownik faktycznie do pracy przystąpi – np. nie rozpocznie pracy z powodu choroby.

Zawarcie umowy o pracę w czasie zwolnienia lekarskiego a możliwość utraty zasiłku chorobowego

Zawarcie umowy o pracę w czasie korzystania ze zwolnienia lekarskiego mogłoby stanowić teoretycznie (nie spotkałem się z takimi przypadkami) podstawę do utraty zasiłku chorobowego (nie do stwierdzenia jej nieważności), zwłaszcza jeżeli osoba zatrudniana w zwolnieniu lekarskim ma adnotację „chory musi leżeć", a udaje się do pracodawcy w celu podpisania umowy.

Jak wskazuje bowiem art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267), „ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (2):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć minus 4 =

05.01.2016

Myślę, że asekuracyjnie aby uniknąć ewentualnej utraty prawa do zasiłku umowę można podpisać przecież w domu pracownika, jeśli pracodawcy zależy to myślę że byłby skłonny to zrobić. W treści umowy należałoby to zaznaczyć, że umowę podpisano w miejscu zamieszkana pracownika.

Barbara

06.11.2015

Dziś spotkałam się w pracy z identycznym problemem. I bardzo dziękuję za konkretną odpowiedź, o którą wbrew pozorom wcale nie jest łatwo.

Małgorzata

»Podobne materiały

Sposoby pracodawcy na pozbycie się pracownicy po macierzyńskim

Od 1 października mam wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim i 2 tygodniach wychowawczego. Koleżanka z pracy poinformowała mnie, że mój powrót nie pasuje szefowi. Podobno będą chcieli mnie zwolnić albo zmienić warunki na gorsze, tak bym sama chciała zrezygnować. Czy pracodawca ma do tego prawo? Cz

 

Jaki jest termin na wniesienie sprzeciwu od kary porządkowej?

Kiedy upływa termin na wniesienie sprzeciwu od kary porządkowej? Czy jest to dzień dostarczenia do pracodawcy sprzeciwu, czy wysłania Pocztą Polską?

 

Śmierć pracodawcy

Zmarł właściciel firmy. Jakie są powinności żony zmarłego względem pracowników? Czy w związku ze śmiercią pracodawcy spadkobierca (czyli żona) ma wypłacić wynagrodzenia za miesiąc, w którym zmarł szef? Co z zaległymi urlopami?  

 

Śmierć pracodawcy a świadectwo pracy

Co zrobić, aby po śmierci pracodawcy uzyskać świadectwo pracy? Przepracowałem w jego firmie piętnaście lat, a teraz nie mogę tego udokumentować. Podobno powinienem zwrócić się z prośbą do spadkobierców zmarłego szefa, ale z tego, co wiem, cała jego rodzina odrzuciła spadek; nie przejmie go nawe

 

Przejście na emeryturę i zostawienie firmy dzieciom

Prowadzimy spółkę cywilną, ale jestem z mężem osobnymi przedsiębiorcami. Zamierzamy przejść na emeryturę i pozostawić firmę czwórce dorosłych dzieci, które obecnie prowadzą własne działalności w tej samej branży lub są zatrudnione w naszej firmie. Jak formalnie to zrobić, aby nie płacić podatku doch

 

Uruchomienie sprzedaży na terenie UE przez firmę amerykańską

Firma amerykańska, nieposiadająca siedziby poza USA, chciałby uruchomić działalność typu zakup/sprzedaż na terenie Unii Europejskiej. Nie chciałby rejestrować tu działalności, tylko prowadzić ją z USA. Czy taki rodzaj transakcji jest możliwy? Produkty nie opuszczają Unii (np. zakup w Polsce, sprzeda

 

Dywidendy z akcji z Francji

Od 2012 toku jestem rozliczana przez ZUS na PIT-40a. Nie składałam sama rozliczeń, a chyba powinnam, gdyż mam we Francji 20 akcji, za które dwa razy w roku wpływają dywidendy, od których Francja pobiera 30% podatku. Nie wiedziałam, że powinnam to wykazać w zeznaniu PIT, bo Francja pobierała podatki.

 

Miejsce pobytu na zwolnieniu lekarskim

Jestem na zwolnieniu lekarskim. Jestem zameldowany we własnym mieszkaniu, ale na czas leczenia i rehabilitacji chcę się przeprowadzić czasowo gdzie indziej. Czy w nowym miejscu pobytu będę musiał się zameldować i poinformować ZUS o tym fakcie? Boję się kontroli.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »