Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zawarcie umowy o pracę podczas zwolnienia lekarskiego

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 28.09.2010

Mam umowę o pracę na czas określony do dnia 15.10.2010 r., a przebywam na zwolnieniu lekarskim do dnia 20.10.2010 r. Czy mogę zawrzeć nową umowę z pracodawcą od dnia 16.10.2010 r., w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim? Czy taka umowa może zostać zakwestionowana i na jakiej podstawie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zawarcie umowy o pracę podczas zwolnienia lekarskiego

Czy można zawrzeć umowę o pracę w czasie zwolnienia lekarskiego?

Nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby zawarł Pan kolejną umowę o pracę w czasie zwolnienia lekarskiego. Żaden przepis prawny tego nie zabrania. Ważność umowy o pracę nie zależy od tego, czy została ona zawarta w czasie trwania zwolnienia lekarskiego lub pobierania zasiłku chorobowego.

Kodeks pracy ani inne ustawy nie zawierają przepisów w tym temacie.

Z uwagi na powyższe należy stwierdzić, iż może Pan zawrzeć z pracodawcą umowę o pracę od dnia 16 października 2010 r.

Jak wskazuje art. 26 Kodeksu pracy, „stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono – w dniu zawarcia umowy”.

Co ważne, stosunek pracy zostaje nawiązany niezależnie od tego, czy pracownik faktycznie do pracy przystąpi – np. nie rozpocznie pracy z powodu choroby.

Zawarcie umowy o pracę w czasie zwolnienia lekarskiego a możliwość utraty zasiłku chorobowego

Zawarcie umowy o pracę w czasie korzystania ze zwolnienia lekarskiego mogłoby stanowić teoretycznie (nie spotkałem się z takimi przypadkami) podstawę do utraty zasiłku chorobowego (nie do stwierdzenia jej nieważności), zwłaszcza jeżeli osoba zatrudniana w zwolnieniu lekarskim ma adnotację „chory musi leżeć", a udaje się do pracodawcy w celu podpisania umowy.

Jak wskazuje bowiem art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267), „ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (2):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem - VIII =

05.01.2016

Myślę, że asekuracyjnie aby uniknąć ewentualnej utraty prawa do zasiłku umowę można podpisać przecież w domu pracownika, jeśli pracodawcy zależy to myślę że byłby skłonny to zrobić. W treści umowy należałoby to zaznaczyć, że umowę podpisano w miejscu zamieszkana pracownika.

Barbara

06.11.2015

Dziś spotkałam się w pracy z identycznym problemem. I bardzo dziękuję za konkretną odpowiedź, o którą wbrew pozorom wcale nie jest łatwo.

Małgorzata

»Podobne materiały

Miejsce pobytu na zwolnieniu lekarskim

Jestem na zwolnieniu lekarskim. Jestem zameldowany we własnym mieszkaniu, ale na czas leczenia i rehabilitacji chcę się przeprowadzić czasowo gdzie indziej. Czy w nowym miejscu pobytu będę musiał się zameldować i poinformować ZUS o tym fakcie? Boję się kontroli.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »