.
Udzieliliśmy ponad 125,3 tys. porad prawnych i mamy 14 274 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Świadectwo zbiorcze za zakończone okresy pracy

Siedem lat temu podjęłam pracę w jednej firmie, w której pracuję do dziś. Pierwsza umowa była zawarta na czas określony, następne dwie też. Później miałam 2 dni przerwy i podpisano ze mną umowę na czas nieokreślony 3 lata temu. Nie otrzymałam świadectwa pracy za okresy umów na czas określony. Obecnie potrzebuję otrzymać to świadectwo. Czy pracodawca może wystawić mi takie zbiorcze świadectwo? Jak rozwiązać tę sprawę? Jakie daty powinny być na świadectwie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zgodnie z art. 97 ustawy Kodeks pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą.

 

Jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów.

 

Obowiązujące od dnia 21 marca 2011r. (Dz. U. Nr 36, poz. 181) skomplikowane zmiany art. 97 mają na celu ograniczenie obowiązku wydania przez pracodawcę świadectwa pracy przy zachowaniu ochrony indywidualnych interesów pracownika.

 

Utrzymana została zasada, że pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo bez jego wniosku (z urzędu) w związku z ustaniem stosunku pracy. Wprowadzone od niej wyjątki dotyczą tylko umów terminowych, czyli umowy na okres próbny, na czas określony i na czas wykonania określonej pracy. Oznacza to, że zawarcie umowy na czas nieokreślony po ustaniu umowy terminowej zawsze rodzi obowiązek wydania świadectwa dotyczącego tej umowy terminowej (ewentualnie, również poprzedzających ją) i odwrotnie – zawarcie umowy terminowej po umowie na czas nieokreślony rodzi ten obowiązek w odniesieniu do umowy na czas nieokreślony.

 

Wprowadzone w art. 97 KP ułatwienie dla pracodawcy polega na tym, że w miejsce obowiązku wydania z urzędu świadectwa pracy po ustaniu każdego terminowego stosunku pracy wprowadzony został obowiązek wydania z urzędu jednego świadectwa pracy obejmującego wszystkie zakończone stosunki pracy, które powstały na podstawie umów terminowych zawartych w okresie 2 lat. Nie ma wymogu, aby kolejna umowa obowiązywała bezpośrednio po ustaniu poprzedniej, wystarczy między nimi taka więź, aby był zachowany warunek „pozostawania w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy”. Obowiązek wydania świadectwa powstaje wówczas po ustaniu ostatniej z tych umów, zawartej nie później niż z upływem 2 lat, licząc od dnia zawarcia pierwszej umowy terminowej.

 

Przepisy o braku konieczności wydawania świadectw pracy wcześniej niż po 24 miesiącach trwania umów terminowych obowiązują dopiero od 2011 roku. Wcześniej pracodawca miał obowiązek – mimo ciągłości zatrudnienia – wydawać świadectwo pracy po zakończeniu każdej umowy.

 

W obecnej sytuacji pracodawca na Pani wniosek powinien wystawić świadectwo pracy obejmujące wszystkie zakończone okresy zatrudnienia. Musi to zrobić z bieżącą datą, gdyż nie ma możliwości wystawienia świadectwa pracy wstecz.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa plus pięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu