Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Osiągnięcie wieku emerytalnego a wypowiedzenie umowy o pracę

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 28.11.2013

Za kilka tygodni nabywam prawo do emerytury. Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi, który osiągnął wiek emerytalny? Słowem – czy może mnie zmusić do odejścia? 

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu pracy, zwanego dalej K.p.

 

W treści pytania nie wskazuje Pan, na jakiej podstawie świadczy pracę, tj. czy jest to umowa na czas nieokreślony, czy określony. Ma to istotne znaczenie z punktu widzenia procedury rozwiązania umowy o pracę. Dla potrzeb niniejszej opinii przyjmuję, że podstawę zatrudnienia stanowi umowa o pracę na czas nieokreślony.

 

W opisanej przez Pana sytuacji zasadą jest, że osiągniecie wieku emerytalnego może stanowić przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę. Od czasu do czasu pojawiają się jednak odmienne poglądy Sądu Najwyższego, które jednak nie znajdują większego zastosowania w praktyce.

 

Jeżeli do wypowiedzenia dochodzi z przyczyn dotyczących pracodawcy, z powodu redukcji etatów, to wiek emerytalny i nabycie uprawnień emerytalnych są uzasadnionym kryterium doboru pracownika do zwolnienia. Jest to zgodne z zasadami współżycia społecznego: jeżeli pracodawca zwalnia część załogi, to przede wszystkim tych, którzy mają inne źródło utrzymania, czyli np. emeryturę, a chroni tych, którzy nie mają źródeł utrzymania, mają natomiast na utrzymaniu rodziny.

 

Problemem jest to, czy sam wiek emerytalny jest wystarczającą przesłanką wypowiedzenia umowy. Mamy trzy rodzaje wieku emerytalnego:

 

  • wiek powszechny;
  • obniżony wiek emerytalny dla poszczególnych grup pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach, np. górników, kolejarzy itp.;
  • wcześniejszy wiek emerytalny, np. nauczyciele przechodzą na emeryturę wieku powszechnego, ale przy spełnieniu przesłanek szczególnych mogą nabyć prawo do emerytury w wieku wcześniejszym.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Co do wcześniejszego wieku, Sąd Najwyższy w wyrokach z 8 kwietnia 1999 r. (sygn. akt I PKN 105/99) i z 15 października 1999 r. (sygn. akt I PKN 111/99) przyjął, że przejście na wcześniejszą emeryturę jest uprawnieniem pracownika, jego przywilejem. Osiągnięcie tego wcześniejszego wieku emerytalnego nie uprawnia do wypowiedzenia umowy tylko z tego powodu.

 

Trochę inaczej Sąd Najwyższy podchodzi do powszechnego i obniżonego wieku emerytalnego. W wyrokach z 10 kwietnia 1997 r. (sygn. akt I PKN 90/97), z 26 listopada 2003 r. (sygn. akt I PK 616/02) i z 25 lipca 2003 r. (I PK 305/02) Sąd Najwyższy raczej przyjmował, że osiągnięcie powszechnego czy obniżonego wieku emerytalnego uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę. Wynika to z tego, że zarówno powszechny, jak i obniżony wiek emerytalny zostały ustanowione ze względów zdrowotnych. Przyjmuje się, że osoba osiągająca ten odpowiedni wiek (a w przypadku warunków szczególnych – kiedy jest większe narażenie na wcześniejsze zużycie organizmu – ten wiek obniżony), ma już obniżoną sprawność psychofizyczną. Z tych względów pracodawca ma prawo zwolnić pracownika, który osiągnął taki wiek emerytalny, i zatrudnić pracownika młodszego, który np. jest zdrowszy i rzadziej będzie korzystał ze zwolnień chorobowych.

 

Powyższy pogląd nie jest jednak, jak wskazano powyżej, konsekwentny i rygorystyczne przyjmowany przez Sąd Najwyższy. Jako przykład trzeba wskazać wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 listopada 2004 r. (sygn. akt I PK 7/04) w którym wskazano, że „wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony wyłącznie z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego jest nieuzasadnione w rozumieniu art. 45 K.p. Sytuacja była następująca: pracownica była zatrudniona w instytucie naukowo-badawczym, osiągnęła już ten powszechny wiek emerytalny – 60 lat, była natomiast w pełni sprawna intelektualnie (była pracownikiem cenionym zarówno przez przełożonych, jak i klientów) i była w toku zaawansowanego przewodu habilitacyjnego, a obrona pracy habilitacyjnej gwarantowała jej status pracownika naukowego z wydłużonym wiekiem emerytalnym do 70 lat. Sąd Najwyższy stwierdził, że nie można do tej kwestii podchodzić w sposób instrumentalny, że skoro pracownik osiągnął wiek emerytalny, to już nie jest w pełni sił psychofizycznych tak, by nie mógł wydajnie pracować. Jest to nadal wydajny i ceniony pracownik, a w tym przypadku dochodzą dodatkowe okoliczności w postaci obrony pracy naukowej, co przemawia za tym, że wypowiedzenie umowy o pracę tylko z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego jest nieuzasadnione”.

 

Mając na uwadze powyższe, w mojej ocenie, każda tego rodzaju sytuacja (poza zwolnieniami grupowymi lub z przyczyn leżących po stronie pracodawcy) winna być oceniana indywidualnie. Innymi słowy, samo nabycie prawa do emerytury nie daje jeszcze 100% podstaw do wypowiedzenia umowy o pracę. Konieczne jest bowiem wykazanie, że stan zdrowia pracownika nie pozwala na dalsze wypełnianie obowiązków pracowniczych.

 

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku wypowiedzenia umowy w ramach zwolnień grupowych lub rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Wówczas, jak wskazano powyżej, orzecznictwo Sądu Najwyższego dopuszcza wypowiedzenie umowy o pracę osobom mającym prawo do emerytury, ponieważ te osoby mają poza wynagrodzeniem także inne źródła dochodu, co z kolei powoduje, że zastosowanie znajduje zasada współżycia społecznego.

 

Pracodawca nie może jednak Pana zmusić do złożenia wypowiedzenia umowy o pracę, ponieważ jeżeli to on chce rozwiązać z Panem umowę o pracę, to on powinien takie wypowiedzenie przedłożyć. Proszę nie podpisywać także żadnych porozumień, ponieważ jak pokazuje moja dotychczasowa praktyka, pracodawcy w tego rodzaju sytuacjach bardzo często starają się podłożyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron. Istotny z punktu widzenia Pana interesu jest bowiem pogląd wyrażony przez Sąd Najwyższy w uchwale składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 21 stycznia 2009 r. (II PZP 13/08): „Osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może stanowić wyłącznej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę (art. 45 § 1 K.p.)”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć minus X =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zwolnienie pracownika w wieku emerytalnym – likwidacja stanowiska pracy, przejęcie obowiązków przez innych pracowników

Mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Urodziłem się w styczniu 1948 roku. W moim zakładzie pracy planowane są zwolnienia. Czy przysługuje mi ochrona ze względu na wiek? Co będzie w przypadku likwidacji mojego stanowiska, przejęcia moich obowiązków przez innych pracowników lub fi

Wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi na kilka dni przed objęciem go okresem ochronnym

Mój stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem przez zakład, powód – likwidacja oddziału. Informację o wypowiedzeniu otrzymałam 25 września 2009 r. W okresie wypowiedzenia tj. 1 października 2009 r. skończyłam 55 lat. Tak jak każdy pracownik ot

Obowiązek świadczenia pracy

Mam 58 lat, 35-letni staż pracy (ostatnie 17 lat w jednej firmie). Mam zostać zwolniony z pracy bez obowiązku świadczenia pracy. Czy pracodawca może wysłać mnie na zaległy urlop? Co mi się należy?

Podstawa wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę na czas nieokreślony

Od 5 lat pracownik zamieszkuje mieszkanie w budynku należącym do przedsiębiorstwa, nie posiadając stosownej umowy najmu. Pracownik ignoruje wielokrotne wezwania do opuszczenia mieszkania, czego skutkiem wyrok sądowy nakazujący opuszczenie zajmowanego lokalu z prawem do mieszkania socjalnego. N

Emerytura i praca – czy to możliwe?

Niedługo kończę 65 lat. Aktualnie jestem zatrudniony na czas nieokreślony, ale mam możliwość złożenia wypowiedzenia i ponownego zatrudnienia następnego dnia. Jak postąpić, by dzień po urodzinach pobierać i emeryturę, i wynagrodzenie? Która emerytura będzie korzystniejsza – obl
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »