Czy druga żona dziedziczy po mężu majątek z pierwszego małżeństwa?

• Autor: Iryna Kowalczuk

Moi rodzice kupili działkę i wybudowali na niej dom. Dziesięć lat później nastąpił rozwód, a potem ojciec zawarł drugi związek małżeński. Trzy lata temu zmarła mama, a w zeszłym roku ojciec. Czy jego druga żona ma prawo do ubiegania się o majątek powstały w czasie pierwszego małżeństwa ojca?

Czy druga żona dziedziczy po mężu majątek z pierwszego małżeństwa?

Dziedziczenie drugiej żony i dzieci z pierwszego małżeństwa

Przeanalizujmy na wstępie, kto dziedziczy po śmierci Pana ojca.

Zważywszy na fakt, iż Pana ojciec nie sporządził testamentu, zastosowanie znajdzie art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego.

„Art. 931. § 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.”

Powyższe oznacza, iż do dziedziczenia z ustawy zostanie powołana – oprócz Pana – również żona zmarłego. Jeśli Pana ojciec miał jeszcze inne dzieci, to one również będą dziedziczyć po jego śmierci.

Czy druga żona dziedziczy majątek powstały w czasie pierwszego małżeństwa zmarłego męża?

W skład spadku po ojcu wejdzie jego majątek osobisty + 1/2 udziału w majątku wspólnym małżeńskim. W skład spadku wejdzie więc majątek, który ojciec nabył z nową żoną + 1/2 udziału w majątku wspólnym, który Pana ojciec nabył z Pana mamą w trakcie istnienia między nimi wspólnoty małżeńskiej.

Domniemywam, iż między Pana ojcem a Pana mamą na czas zakupu działki i budowy domu istniała tzw. wspólność majątkowa. Tym samym wszelkie przedmioty, które wchodziły do wspólności majątkowej, należały w połowie do Pana ojca i Pana mamy. A więc druga żona Pana ojca jako jego spadkobierczyni odziedziczyła również część udziału w majątku wspólnym, który należał do Pana rodziców.