Czy dziecko z pierwszego małżeństwa dziedziczy po drugim mężu matki?

• Autor: Łukasz Obrał

Moja żona była wcześniej dwukrotnie zamężna. Z pierwszego małżeństwa, które zakończyło się rozwodem, ma syna i córkę. Po kilku latach ponownie wyszła za mąż. Jej drugi mąż zmarł, przepisując na nią cały majątek (dom, meble, etc.) Po kolejnych czterech latach została moją żoną. Od kilku lat mieszkamy w Anglii z synem mojej żony.

Jej córka skończyła 18 lat i pozostała w Polsce, nie chciała opuścić kraju. Miesiąc temu żona sprzedała dom w Polsce, aby kupić nieruchomość w Wielkiej Brytanii. W związku z tym córka żony domaga się „swojej części”. Stąd moje pytanie: skoro jest dzieckiem z pierwszego małżeństwa żony, to czy może domagać się spadku z majątku po drugim mężu swojej matki?

Czy dziecko z pierwszego małżeństwa dziedziczy po drugim mężu matki?

Czy dzieci z pierwszego małżeństwa dziedziczą po drugim mężu matki?

Córka Pana żony nie jest spadkobiercą jej drugiego męża, chyba że została przez niego przysposobiona. Jeśli tak się nie stało, nie może się domagać części majątku, jaki on pozostawił.

Pana żona może swobodnie dysponować swoim majątkiem – w tym odziedziczonym po swoim mężu – nie pytając o zdanie swoich przyszłych spadkobierców (Pana i jej dzieci). Jej córka nie może w tej chwili żądać spadku po swojej matce. Spadek ten nabędzie tylko i wyłącznie w wypadku śmierci swojej matki, o ile będzie spadkobierczynią. Podkreślmy – o spadku po danej osobie można mówić wyłącznie po śmierci tej osoby.

Sporządzenie testamentu a dziedziczenie ustawowe

Należy pamiętać, że dziedziczenie może odbyć się w drodze spadkobrania testamentowego, na podstawie testamentu sporządzonego przez Pana żonę. Jeżeli żona sporządzi ten dokument, nie będzie miało miejsca dziedziczenie ustawowe. W swoim testamencie może ona powołać do spadku inne osoby niż spadkobiercy ustawowi. Jeżeli pominie w nim córkę, nie będzie ona w ogóle dziedziczyć po swojej matce. Natomiast przysługiwało jej będzie prawo do zachowku, czyli prawo do żądania od spadkobierców testamentowych zapłaty kwoty odpowiadającej połowie wartości udziału w spadku, jaki odziedziczyłaby, gdyby miało miejsce dziedziczenie ustawowe; ewentualnie 2/3 wartości tego udziału, gdyby była ona trwale niezdolna do pracy.

Zatem Pańska żona może zignorować żądania swojej córki, które nie mają żadnego uzasadnienia prawnego.