.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy pracodawca może zmniejszyć etat bez zgody pracownika?

• Data: 14-05-2025 • Autor: Aleksandra Pofit

Potrzebuję porady z prawa pracy. Jestem zatrudniona na umowę o pracę od 15 lat jako sprzedawczyni – krawcowa na cały etat. Szefowa zatrudnia nowe osoby jako sprzedawców, a mnie chce zmniejszyć etat o połowę. Powiedziałam jej, że się nie zgadzam, ewentualnie może mnie zwolnić. Jednakże ona nie chce mnie zwolnić i nakazuje, żebym to ja wypowiedziała umowę. Czy ma prawo zmniejszyć mi etat bez mojej zgody? Jeśli nie, to jakie przepisy w tej sytuacji obowiązują?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy pracodawca może zmniejszyć etat bez zgody pracownika?

Pracodawca nie może jednostronnie zmienić umowy o pracę

Co do zasady, szefowa nie ma prawa zmniejszyć Pani wymiaru etatu bez Pani zgody. Oczywiście szefowa może Pani zaproponować zmniejszenie etatu, ale musi się Pani na to zgodzić. Podstawą w tej sytuacji byłby aneks do umowy o pracę bądź porozumienie, wymagające podpisu obu stron. Są Panie związane umową o pracę i szefowa nie ma prawa jednostronnie jej zmieniać oprócz sytuacji, którą opiszę poniżej. Zmiana umowy to dwustronne oświadczenie woli. Czynności prawne dwustronne to takie, w których oświadczenie woli składają co najmniej dwie osoby.

Wypowiedzenie zmieniające

Jeśli chodzi o możliwość jednostronnej zmiany przez pracodawcę umowy o pracę, np. właśnie w zakresie wymiaru etatu, reguluje tę kwestę art. 42 Kodeksu pracy. Jest to tak zwane wypowiedzenie zmieniające. Pracodawca musiałby jednak, tak jak w wypowiedzeniu, podać przyczyny tej zmiany.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wyrażenie zgody przez pracownika na zmianę warunków pracy lub płacy

Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

Proszę również pamiętać, że w sprawach pracowniczych, np. w przypadku wręczenia Pani wypowiedzenia, ma Pani prawo odwołać się do sądu pracy.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Niechciane wypowiedzenie zmieniające

Anna od 10 lat pracowała jako księgowa na pełen etat. Pewnego dnia szef wręczył jej pismo o wypowiedzeniu zmieniającym – zamiast 40 godzin tygodniowo, miałaby pracować tylko 20. Ponieważ nie zgodziła się na nowe warunki, umowa o pracę uległa rozwiązaniu po okresie wypowiedzenia. Anna odwołała się do sądu pracy, argumentując, że zmniejszenie etatu było nieuzasadnione. Sąd uznał, że decyzja pracodawcy była niezgodna z przepisami i przyznał jej odszkodowanie.

 

Przymusowa rezygnacja z pracy

Tomasz, zatrudniony jako magazynier na pełny etat, usłyszał od przełożonego, że firma zmienia organizację pracy i od teraz może mu zaproponować tylko pół etatu. Gdy odmówił, pracodawca nie chciał go zwolnić, ale sugerował, by sam złożył wypowiedzenie. Tomasz skonsultował się z prawnikiem, który wyjaśnił mu, że pracodawca nie może go zmusić do rezygnacji i że jednostronne zmniejszenie etatu bez jego zgody jest bezprawne.

 

Zmiana etatu jako sposób na uniknięcie zwolnienia

Maria, pracująca jako grafik, została poinformowana o redukcji etatów w firmie. Pracodawca zaproponował jej zmniejszenie etatu do ¾, co pozwoliłoby uniknąć zwolnienia. Po przemyśleniu Maria zgodziła się na nowe warunki, podpisując aneks do umowy. W jej przypadku zmiana była legalna, ponieważ była dobrowolna i obie strony wyraziły na nią zgodę.

Podsumowanie

Pracodawca nie może jednostronnie zmniejszyć pracownikowi wymiaru etatu bez jego zgody – wyjątkiem jest wypowiedzenie zmieniające, które pracownik może przyjąć lub odrzucić. W przypadku odmowy nowych warunków umowa o pracę ulega rozwiązaniu. Warto pamiętać, że pracownik ma prawo odwołać się do sądu pracy, jeśli uzna, że działanie pracodawcy było niezgodne z prawem.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz indywidualnej porady prawnej lub profesjonalnie przygotowanego pisma w sprawach związanych z prawem pracy? Nasi prawnicy pomogą Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Aleksandra Pofit

Radczyni prawna, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała przede wszystkim w działach prawnych spółek kapitałowych oraz butikowych kancelariach. Specjalizuje się głównie w prawie handlowym, gospodarczym, prawie pracy, rodzinnym i opiekuńczym, cywilnym, jak również windykacji należności.


.

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu