Możliwość anulowania udzielonej opieki nad dzieckiem

Pracownicy została udzielona opieka nad dzieckiem (z art. 188 Kodeksu pracy). Następnie pracownica zwróciła się z prośbą o anulowanie tej opieki w jednym dniu. Czy pracodawca może to zrobić? Na jakiej podstawie prawnej?

Możliwość anulowania udzielonej opieki nad dzieckiem

Czy możliwe jest anulowanie opieki na dziecko udzielonej na podstawie art. 188 K.p.?

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu pracy zwanego dalej K.p. oraz przepisy Kodeksu cywilnego – K.c. Zgodnie z art. 188 K.p. pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

W pierwszej kolejności zachodzi pytanie, w jaki sposób pracownica chce uzupełnić swoją nieobecność w pracy w omawianym dniu. Anulowanie opieki na dziecko udzielonej na podstawie art. 188 K.p. jest możliwe na podstawie porozumienia stron stosunku pracy, jednak powyższe musi być uzupełnione innym usprawiedliwieniem nieobecności w pracy, bowiem w innym przypadku powstanie nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy.

Z treści pytania wynika, że matka była w tym czasie zdolna do pracy, ale opieka przysługiwała jej na dziecko. W tej sytuacji można jeden dzień z opieki „potrącić” matce z urlopu. Jak podkreśla się w literaturze, „na mocy art. 1891 k.p., jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, uprawnienie powyższe przysługuje jednemu z nich. Wybór, które z rodziców (opiekunów) będzie z niego korzystać, zależy od samych zainteresowanych. Nie ma także przeszkód, aby rodzice (czy opiekunowie) "podzielili się" prawem do tego zwolnienia i każde z nich korzystało z jednego dnia wolnego. Wymiar zwolnienia jest niezależny od liczby dzieci” (E. Maniewska, Komentarz aktualizowany do art. 188 Kodeksu pracy, 01.10.2015).

Mając na uwadze powyższe, w mojej ocenie anulowanie jest możliwe na zasadzie porozumienia stron. Zgodnie z art. 300 K.p. w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy. Porozumienie może być zatem zawarte stosownie do porozumień zawieranych na zasadach K.c.