Obrona pracy doktorskiej a urlop dla nauczyciela liceum

Jestem nauczycielem w liceum ogólnokształcącym. Ukończyłam studia doktoranckie i obecnie przygotowuję się do obrony pracy doktorskiej. Czy przysługuje mi urlop na przygotowanie do obrony? Dyrektor nie skierował mnie na studia. Studia rozpoczęłam kilka lat temu i miałam wtedy innego pracodawcę.

Urlop płatny dla dalszego kształcenia się

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 68 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 191) nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć przysługuje urlop płatny dla dalszego kształcenia się oraz inne ulgi i świadczenia związane z tym kształceniem. Nauczyciel może otrzymać urlop płatny lub bezpłatny dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych, a bezpłatny z innych ważnych przyczyn.

Zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania prawo do płatnego urlopu przysługuje nauczycielowi:

– ubiegającemu się o przyjęcie na studia w szkole wyższej lub wyższej szkole zawodowej,

– odbywającemu studia zaoczne lub wieczorowe,

– przystępującemu do egzaminów z zakresu programu określonego kierunku studiów wyższych w systemie eksternistycznym.

Płatny urlop szkoleniowy

Nauczycielowi podejmującemu naukę w szkole wyższej lub zakładzie kształcenia nauczycieli bez skierowania dyrektor może udzielić płatnego urlopu szkoleniowego.

Z powyższego wynika, że jakiekolwiek urlopy szkoleniowe przysługują tylko z tytułu nauki w szkole wyższej – w ramach studiów. I to tylko jeśli nauczyciel rozpoczął te studia na podstawie skierowania przez dyrektora.

Jeśli rozpoczął je bez skierowania – można mu przyznać urlop szkoleniowy, ale nie trzeba.

Przepisy wyraźnie wskazują, że chodzi o szkołę wyższą (i o studia licencjackie i magisterskie). Nie dotyczą studiów doktoranckich, wobec czego pracodawca nie może na tej podstawie przyznać wolnego w celu przygotowania rozprawy doktorskiej.

W takiej sytuacji może Pani otrzymać urlop bezpłatny i w tym czasie przygotować rozprawę doktorską.