Zmiana stanowiska pracy po urlopie wychowawczym a aneks do umowy o pracę

• Autor: Iwona Moryc

Przedmiotem mojego pytania jest zmiana stanowiska pracy po powrocie z urlopu wychowawczego. Czy pracodawca mógł mi zmienić umowę o pracę po wychowawczym takim aneksem: „Pracodawca i pracownik zgodnie oświadczają, że z dniem (...) zmieniają postanowienia ww. umowy o pracę określające rodzaj umówionej umowy – pozostałe warunki umowy pozostają bez zmian”? Zmieniono mi miejsce pracy, bo nie było pracy na dziale wcześniejszym. Mam teraz gorsze warunki pracy i niższe wynagrodzenie. Po niedługim czasie dostałam egzemy na dłoniach i zwolniono mnie z pracy z mojej winy, bez odprawy. Czy w moim przypadku zmiana stanowiska pracy była dopuszczalna?

Zmiana stanowiska pracy po urlopie wychowawczym a aneks do umowy o pracę

Powrót pracownika po urlopie wychowawczym a zmiana stanowiska pracy

Zgodnie z art. 1864 Kodeksu pracy:

„Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem”.

Jak wynika z powyższego przepisu, pracodawca, po zakończeniu przez pracownika urlopu wychowawczego, obowiązany jest w pierwszej kolejności dopuścić pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku. Dopiero wobec braku zatrudnienia na dotychczasowym stanowisku pracodawca powinien zapewnić pracownikowi stanowisko równorzędne ze stanowiskiem zajmowanym przed urlopem lub inne stanowisko odpowiadające jego kwalifikacjom zawodowym. Wynagrodzenie pracownika powinno być co najmniej równe wynagrodzeniu, jakie przysługiwało pracownikowi na poprzednim stanowisku.

Możliwość zatrudnienia pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego na innym stanowisku niż zajmowane przed urlopem (na stanowisku równorzędnym – takie same kwalifikacje, takie samo wynagrodzenie) nie wymaga wypowiedzenia mu przez pracodawcę dotychczasowych warunków pracy.

Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi powracającemu z urlopu wychowawczego?

Co dla Pani szczególnie istotne: jeżeli zachodzi konieczność rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy lub zmiany umowy o pracę, pracodawca może, po uprzednim dopuszczeniu pracownika do pracy, wypowiedzieć mu umowę o pracę lub warunki płacy lub płacy.

Ponadto brak możliwości dopuszczenia pracownika po urlopie wychowawczym do pracy na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przez niego przed urlopem lub zgodnym z jego kwalifikacjami uzasadnia także wypowiedzenie umowy o pracę.

W związku z powyższym przedstawiam możliwe rozwiązania Pani sprawy.

Po pierwsze, z aneksu do umowy o pracę wynika, że pracodawca zmienił Pani rodzaj umówionej pracy, pozostałe warunki pozostawiając bez zmian (tak jest napisane, co przynajmniej formalnie potwierdza, że Pani wynagrodzenie nie uległo zmianie), dlatego należy w pierwszej kolejności zastanowić się, czy powyższa zmiana stanowiska pracy wynikała z braku możliwości zatrudnienia Pani na dotychczasowym stanowisku. Jeżeli tak, wówczas pracodawca nie musiał Pani wręczać wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy.

Ponieważ nie może Pani pracować na obecnym stanowisku, prawdopodobnie pracodawca, wskazując na brak możliwości dopuszczenia pracownika po urlopie wychowawczym do pracy na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przez niego przed urlopem lub zgodnym z jego kwalifikacjami, wypowiedział Pani umowę o pracę.

Po drugie, przyjmując, że po urlopie wychowawczym miała miejsce zmiana stanowiska pracy, na nieodpowiadające w pełni Pani kwalifikacjom lub poprzednim warunkom finansowym, może Pani dochodzić swoich uprawnień przed sądem, obecnie np. w drodze odwołania od wypowiedzenia.

Po trzecie, jeżeli została Pani dopuszczona do pracy na poprzednim stanowisku i zaistniała taka konieczność – pracodawca miał możliwość wręczyć Pani wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy.

Co to jest wypowiedzenie zmieniające?

Jeżeli zmiana stanowiska pracy ma sprawić, że nowe warunki zatrudnienia będą dla pracownika mniej korzystne albo pracownik nie wyraża zgody na nowe warunki, wówczas pracodawca powinien dokonać wypowiedzenia zmieniającego, czyli oświadczenia woli o wypowiedzeniu dotychczasowych warunków zatrudnienia oraz zaproponowaniu nowych. Wypowiedzenie zmieniające jest jednostronną czynnością prawną, co oznacza, że pracownik może jedynie przyjąć do wiadomości dokonane wypowiedzenie lub je odrzucić. Bez znaczenia jest, czy wyraża na to zgodę, czy nie. Jeżeli pracownik przyjmie nowe warunki zatrudnienia, będą one obowiązywać po upływie okresu wypowiedzenia. Jeśli natomiast odrzuci – umowa o pracę rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia.

Oczywiście aneks nie stanowi wypowiedzenia zmieniającego.

Reasumując, myślę, że w Pani przypadku zastosowanie znajdują raczej unormowania dotyczące pracownika powracającego do pracy po urlopie wychowawczym niż uregulowania dotyczące wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy lub płacy.