Sprzedaż mieszkania, gdy jest kilku właścicieli

• Autor: Iryna Kowalczuk

Chciałabym sprzedać mieszkanie, w którym aktualnie mieszkam. Połowa mieszkania jest moja, a druga połowa przypada na dzieci zmarłego męża (z jego pierwszego małżeństwa). Rozmawiałam z dziećmi, które oświadczyły, że nie chcą nic z ich udziałów. Czy takie ustne oświadczenie wystarczy do sprzedaży, czy potrzebne jest zrzeczenie się dziedziczenia przez dzieci? Jak sprzedać mieszkanie, gdy jest kilku właścicieli?

Sprzedaż mieszkania, gdy jest kilku właścicieli

Sprzedaż nieruchomości należącej do kilku właścicieli

Sprzedaż nieruchomości wiąże się z koniecznością wizyty wszystkich współwłaścicieli u notariusza i sporządzenia umowy kupna sprzedaży w formie aktu notarialnego. Zamiast wizyty osobistej współwłaściciele mogą działać również poprzez swoich pełnomocników. Do sprzedaży nieruchomości będzie potrzebne pełnomocnictwo sporządzone w formie aktu notarialnego.

Zrzeczenie się dziedziczenia nie ma nic wspólnego z kwestią własności ani sprzedaży nieruchomości. Jest to bowiem umowa, której skutki prawne zaczynają obowiązywać dopiero po śmierci. Zatem nawet jeżeli podpisałaby Pani teraz z dziećmi męża takie umowy, to nic to nie zmieni w kwestii współwłasności nieruchomości. Nadal współwłaścicielami będzie Pani i dzieci męża.

Umowa darowizny między macochą i pasierbami

Rozwiązaniem sytuacji w Pani sprawie jest wspólne z dziećmi męża sprzedanie tej nieruchomości (jak już pisałam mogą stawić się na podpisania umowy kupna sprzedaży u notariusza osobiście albo poprzez pełnomocników). Następnie, jeżeli dzieci męża nie chcą swych udziałów w tej nieruchomości, to powinni za pomocą umowy darowizny przekazać Pani uzyskane z tej sprzedaży środki pieniężne. Umowa darowizny pieniędzy nie wymaga sporządzenia jej u notariusza, wystarczy zwykła forma pisemna. Czyli dzieci męża piszą, że przekazują Pani określoną kwotę pieniędzy, a Pani poświadcza, iż faktycznie tę kwotę otrzymała.

Co istotne, od takiej darowizny nie zapłaci podatku ani Pani, ani dzieci męża. Brak przysposobienia nie wpływa na prawo do zwolnienia z art. 4a ust. 1 ustawy od spadków i darowizn. Pasierbami są dzieci małżonka niebędące zarazem dziećmi drugiego ze współmałżonków. Pomiędzy tymi osobami (ojczym/macocha, pasierb) powstaje, z chwilą zawarcia małżeństwa z rodzicem pasierba, stosunek powinowactwa, o którym mowa w art. 618 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wymieniony przepis zwalnia bowiem z podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Tak więc w przypadku darowizny na Pani rzecz pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości od dzieci Pani męża wystarczy, że zgłosi Pani taką darowiznę w urzędzie skarbowym, ale podatku Pani nie zapłaci.