Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż mieszkania, gdy jest kilku właścicieli

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 13.10.2017

Chciałabym sprzedać mieszkanie, w którym aktualnie mieszkam. Połowa mieszkania jest moja, a druga połowa przypada na dzieci zmarłego męża (z jego pierwszego małżeństwa). Rozmawiałam z dziećmi, które oświadczyły, że nie chcą nic z ich udziałów. Czy takie ustne oświadczenie wystarczy do sprzedaży, czy potrzebne jest zrzeczenie się dziedziczenia przez dzieci? Jak sprzedać mieszkanie, gdy jest kilku właścicieli?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprzedaż nieruchomości wiąże się z koniecznością wizyty wszystkich współwłaścicieli u notariusza i sporządzenia umowy kupna sprzedaży w formie aktu notarialnego. Zamiast wizyty osobistej współwłaściciele mogą działać również poprzez swoich pełnomocników. Do sprzedaży nieruchomości będzie potrzebne pełnomocnictwo sporządzone w formie aktu notarialnego.

 

Zrzeczenie się dziedziczenia nie ma nic wspólnego z kwestią własności ani sprzedaży nieruchomości. Jest to bowiem umowa, której skutki prawne zaczynają obowiązywać dopiero po śmierci. Zatem nawet jeżeli podpisałaby Pani teraz z dziećmi męża takie umowy, to nic to nie zmieni w kwestii współwłasności nieruchomości. Nadal współwłaścicielami będzie Pani i dzieci męża.

 

Rozwiązaniem sytuacji w Pani sprawie jest wspólne z dziećmi męża sprzedanie tej nieruchomości (jak już pisałam mogą stawić się na podpisania umowy kupna sprzedaży u notariusza osobiście albo poprzez pełnomocników). Następnie, jeżeli dzieci męża nie chcą swych udziałów w tej nieruchomości, to powinni za pomocą umowy darowizny przekazać Pani uzyskane z tej sprzedaży środki pieniężne. Umowa darowizny pieniędzy nie wymaga sporządzenia jej u notariusza, wystarczy zwykła forma pisemna. Czyli dzieci męża piszą, że przekazują Pani określoną kwotę pieniędzy, a Pani poświadcza, iż faktycznie tę kwotę otrzymała.

 

Co istotne, od takiej darowizny nie zapłaci podatku ani Pani, ani dzieci męża. Brak przysposobienia nie wpływa na prawo do zwolnienia z art. 4a ust. 1 ustawy od spadków i darowizn. Pasierbami są dzieci małżonka niebędące zarazem dziećmi drugiego ze współmałżonków. Pomiędzy tymi osobami (ojczym/macocha, pasierb) powstaje, z chwilą zawarcia małżeństwa z rodzicem pasierba, stosunek powinowactwa, o którym mowa w art. 618 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wymieniony przepis zwalnia bowiem z podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Tak więc w przypadku darowizny na Pani rzecz pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości od dzieci Pani męża wystarczy, że zgłosi Pani taką darowiznę w urzędzie skarbowym, ale podatku Pani nie zapłaci.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa - jeden =

»Podobne materiały

Niezamówiona przesyłka – wezwanie do zapłaty mimo wypowiedzenia umowy

Wypowiedziałam zgodnie z regulaminem umowę na regularny zakup książek z pewnej firmy wydawniczej. Wypowiedzenie przesłałam pocztą. Mimo to wciąż otrzymywałam niezamówione przesyłki. Dziś odebrałam wezwanie windykacyjne z pogróżkami. Co powinnam zrobić w tej sytuacji?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »