Działalność gospodarcza w garażu

• Autor: Aleksander Słysz

Chcę wynająć garaż na działalność gospodarczą. Mam jednoosobową firmę i będę rozliczał się z ryczałtu. Znajomy ma w budynku mieszkalnym garaż i proponuje mi umowę użyczenia. Czytałem, że wtedy to ja powinienem zapłacić podatek od domniemanych dochodów, ale jak to zrobić?

Działalność gospodarcza w garażu

Wynajem garażu na działalność gospodarczą

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym – tak stanowi art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Artykuł 14 ustawy o podatku dochodowym, do którego widać tu odwołanie w ust. 2 pkt 8 stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 125. Zasadą jest, że wartość pieniężną świadczeń w naturze określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. Niemniej jednak, jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku wartość pieniężną ustala się według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku.

Reasumując, nie ma Pan żadnych dodatkowych obowiązków związanych z ew. inną metodą rozliczenia, a jedynie jako przychód w prowadzonej działalności musi Pan uwzględnić (co oczywiście podlega opodatkowaniu ryczałtem) wartość części czynszu jaką w warunkach rynkowych zobowiązany byłby Pan ponosić, gdyby chciał Pan garaż wynająć.

Podatek od nieruchomości oddanej w użyczenie

Nie pyta Pan o to, ale taka umowa nie jest bez konsekwencji dla użyczającego. Będzie musiał on zapłacić podatek od nieruchomości oddanej w użyczenie według wyższej stawki, bowiem od momentu użyczenia garaż będzie „w posiadaniu przedsiębiorcy” co kwalifikuje go jako obiekt związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Podatnikiem nadal będzie tu właściciel, albowiem posiadacz zależny (czyli Pan) nie może nim w opisanej sytuacji zostać. Właściciel winien złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, ujawniając zaistnienie zdarzenia mającego wpływ na wysokość opodatkowania.