Dziedziczenie testamentowe i współwłasność mieszkania

• Autor: Iryna Kowalczuk

Rodzice byli współwłaścicielami mieszkania, tata niedawno zmarł. W testamencie zapisał wszystko mi, a jestem jedynakiem. Jaka część mieszkania jest moja?

Dziedziczenie testamentowe i współwłasność mieszkania

Dziedziczenie na podstawie testamentu a zachowek

Po śmierci Pańskiego ojca udział 1/2 we własności mieszkania wszedł w skład spadku. Wynika to z tego, że mieszkanie stanowiło część majątku wspólnego małżonków. Skoro zatem w testamencie został Pan powołany do całości spadku, Pański udział w mieszkaniu wynosi 1/2.

Musi jednak Pan pamiętać, że po śmierci taty, jeżeli żona zmarłego została pominięta w testamencie, będzie jej przysługiwało roszczenie o zachowek. Będzie ona mogła żądać od Pana kwoty odpowiadającej połowie wartości spadku, który odziedziczyłaby, gdyby odbyło się dziedziczenie ustawowe, a jeżeli jest trwale niezdolna do pracy, to 2/3 tego, co by odziedziczyła.

Sam testament nie wystarczy jednak, aby został Pan uznany za współwłaściciela mieszkania. Proszę pamiętać, że po upływie 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy powinien Pan wszcząć właściwe postępowanie spadkowe, którego celem jest uzyskanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Powyższe potwierdza art. 1026 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym „stwierdzenie nabycia spadku nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od otwarcia spadku, chyba że wszyscy znani spadkobiercy złożyli już oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku”.

Stwierdzenie nabycia spadku

Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku jest orzeczeniem sądowym, w którym sąd stwierdza, kto jest spadkobiercą po wskazanym zmarłym i jaki jest jego udział w spadku. Swoje prawa do spadku spadkobierca może udowodnić tylko postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku. W myśl art. 1026 § 2 Kodeksu cywilnego „wymienione orzeczenie korzysta z domniemania, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku, jest spadkobiercą. Domniemanie to jest domniemaniem prawnym, skutecznym wobec wszystkich”.

Z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku należy wystąpić do sądu spadku (czyli sądu rejonowego, wydziału cywilnego, właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania w Polsce spadkodawcy). Może to uczynić każdy ze spadkobierców. Sąd spadku zbada z urzędu, kto jest spadkobiercą i w jakiej części.

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku musi zostać opłacony – opłatą w wysokości 50 zł.

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku kończy się wydaniem postanowienia, w którym sąd określa, kto jest spadkobiercą i w jakiej części.