.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Dziedziczenie testamentowe i współwłasność mieszkania

• Autor: Iryna Kowalczuk

Rodzice byli współwłaścicielami mieszkania, tata niedawno zmarł. W testamencie zapisał wszystko mi, a jestem jedynakiem. Jaka część mieszkania jest moja?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Dziedziczenie testamentowe i współwłasność mieszkania

Dziedziczenie na podstawie testamentu a zachowek

Po śmierci Pańskiego ojca udział 1/2 we własności mieszkania wszedł w skład spadku. Wynika to z tego, że mieszkanie stanowiło część majątku wspólnego małżonków. Skoro zatem w testamencie został Pan powołany do całości spadku, Pański udział w mieszkaniu wynosi 1/2.

 

Musi jednak Pan pamiętać, że po śmierci taty, jeżeli żona zmarłego została pominięta w testamencie, będzie jej przysługiwało roszczenie o zachowek. Będzie ona mogła żądać od Pana kwoty odpowiadającej połowie wartości spadku, który odziedziczyłaby, gdyby odbyło się dziedziczenie ustawowe, a jeżeli jest trwale niezdolna do pracy, to 2/3 tego, co by odziedziczyła.

 

Sam testament nie wystarczy jednak, aby został Pan uznany za współwłaściciela mieszkania. Proszę pamiętać, że po upływie 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy powinien Pan wszcząć właściwe postępowanie spadkowe, którego celem jest uzyskanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

 

Powyższe potwierdza art. 1026 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym „stwierdzenie nabycia spadku nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od otwarcia spadku, chyba że wszyscy znani spadkobiercy złożyli już oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku”.

Stwierdzenie nabycia spadku

Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku jest orzeczeniem sądowym, w którym sąd stwierdza, kto jest spadkobiercą po wskazanym zmarłym i jaki jest jego udział w spadku. Swoje prawa do spadku spadkobierca może udowodnić tylko postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku. W myśl art. 1026 § 2 Kodeksu cywilnego „wymienione orzeczenie korzysta z domniemania, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku, jest spadkobiercą. Domniemanie to jest domniemaniem prawnym, skutecznym wobec wszystkich”.

 

Z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku należy wystąpić do sądu spadku (czyli sądu rejonowego, wydziału cywilnego, właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania w Polsce spadkodawcy). Może to uczynić każdy ze spadkobierców. Sąd spadku zbada z urzędu, kto jest spadkobiercą i w jakiej części.

 

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku musi zostać opłacony – opłatą w wysokości 50 zł.

 

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku kończy się wydaniem postanowienia, w którym sąd określa, kto jest spadkobiercą i w jakiej części.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24 pełni funkcję administratora. Udziela porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu