Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynajęcie mieszkania firmie w celach mieszkaniowych

Autor: Anna Sufin • Opublikowane: 25.11.2018

Czy osoba prywatna może wynająć mieszkanie firmie w celach mieszkaniowych (mieszkał będzie właściciel tejże firmy-jednoosobowa działalność gospodarcza) na zasadzie umowy najmu okazjonalnego? A jeśli nie, to czy umowa z firmą chroni mnie od problemów z eksmisją najemcy po rozwiązaniu umowy w przypadku, gdy nie będzie chciał on opuścić mieszkania?

Anna Sufin

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zapytuje Pan, czy może Pan oddać w najem okazjonalny mieszkanie przedsiębiorcy – tj. tak, by umowa była zawarta z firmą, mimo że będzie mieszkała osoba fizyczna – ten właśnie przedsiębiorca. Interesuje Pana, czy nie sprzeciwia się to ustawie i czy nadal będzie Pan mógł skorzystać z dobrodziejstwa najmu okazjonalnego przy eksmisji najemcy.

 

Zgodnie z art. 19a ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego „umową najmu okazjonalnego lokalu jest umowa najmu lokalu mieszkalnego, którego właściciel, będący osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali, zawarta na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat”.

 

Ustawa jasno stanowi, że najmowany lokal dla zawarcia umowy najmu okazjonalnego musi mieć charakter mieszkalny. Nie może zatem być to charakter usługowy, w lokalu nie może być prowadzona ani zarejestrowana działalność gospodarcza. Lokal jest przeznaczony tylko do zamieszkiwania.

 

U Pana taki cel lokal miałby właśnie realizować – „właściciel” firmy jako osoba fizyczna chciałby w nim zamieszkiwać. Jak rozumiem, nie ma zamiaru prowadzenia w lokalu działalności (co byłoby niemożliwe) ani jej zarejestrowania w tym miejscu (co także nie byłoby zgodne z celem ograniczenia ustawowego). Zatem czynszu nie będzie mógł odliczyć od przychodu, w żaden sposób lokal nie będzie „widoczny” w jego dokumentach księgowych i innych dokumentach firmy. Mając to na względzie, nie widzę żadnego celu dla zawierania umowy z „firmą”, tj. w tym konkretnym wypadku podkreślania w umowie, że najemca prowadzi działalność gospodarczą, skoro dla umowy nie ma to żadnego znaczenia, i zresztą mieć nie może z powodów wskazanych na wstępie. Jednoosobową działalność prowadzi osoba fizyczna, która właśnie z uwagi na to prowadzenie działalności wedle kodeksu cywilnego nazywana jest przedsiębiorcą. Zgodnie z art. 431 Kodeksu cywilnego „przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, o której mowa w art. 331 § 1, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową”. Pan chce zawrzeć umowę z tą osobą fizyczną, a lokal ma być wykorzystywany jedynie do celów mieszkalnych. W takim wypadku oczywiście może Pan korzystać z regulacji dotyczących najmu okazjonalnego. Gdyby lokal był także przeznaczony do prowadzenia działalności, nie mógłby Pan korzystać w tych regulacji. Jeśli (choć nie wiem, z jakiego powodu) chce Pan w umowie podkreślić, że dana osoba prowadzi działalność, nie jest to niedozwolone, jednak w takim wypadku warto w umowie wskazać, że nie może ona korzystać z lokalu w sposób inny niż mieszkalny.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Wynajęcie mieszkania firmie w celach mieszkaniowych

 

Nadmienię, że komentarze prawnicze i orzecznictwo nie odnoszą się do podobnych sytuacji – zapewne dlatego, że nie zdarzają się one w praktyce, gdyż są w istocie bezcelowe. Jeśli źle zrozumiałam cel Pana działania, proszę o jego sprecyzowanie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 plus VII =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Koszty doprowadzenia gazu do mieszkań w prywatnej kamienicy

Jestem emerytką. Nowy właściciel kamienicy, w której mieszkam, zaplanował doprowadzić do mieszkań gaz. Zmusza najemców do zapłaty za doprowadzenie rur oraz do zakupu pieców. Nie stać mnie na to. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Sprzedaż lokalu użytkowego z najemcą

Miesiąc temu podpisałem umowę najmu na lokal użytkowy (jako osoba prawna), z dniem przekazania mi lokalu od 1 kwietnia 2011 r. Dziś (29 marca) właściciel lokalu poinformował mnie, iż lokal w ciągu 3 miesięcy sprzeda innemu właścicielowi i ten prawdopodobnie nie będzie chciał kont

Trzyletnie wypowiedzenie umowy najmu a powrót eksmitowanej lokatorki

W 2001 r. dałam lokatorce z kwaterunku 3-letnie wypowiedzenie. Umotywowałam je tym, że mieszkanie przeznaczę dla mojego syna. W 2005 r. odbyła się rozprawa, na której orzeczono eksmisję z prawem do lokalu socjalnego, do którego eksmitowano lokatorkę. Niedługo minie pół roku od czas
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »