.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy ostrzeżenie koleżanki z pracy odnośnie audytu może mieć konsekwencje prawne?

• Data: 09-03-2025 • Autor: Michał Kaczmarek

W dobrej wierze wysłałam SMS-a do znajomej z pracy z informacją w związku z prowadzonym audytem w pracy, do którego ona przygotowuje dokumenty. Napisałam jej, żeby uważała, bo szukają kozła ofiarnego. Napisałam jeszcze kilka słów wyjaśnienia i dodałam, że sama nie chcę mieć problemów. Teraz jednak ponoć ona szuka prawnika i boję się o konsekwencje. Czy prywatny SMS (wysłany z karty z zagranicy) może stanowić dla mnie źródło problemów?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy ostrzeżenie koleżanki z pracy odnośnie audytu może mieć konsekwencje prawne?

Naruszenie dóbr osobistych

Nie można wykluczyć konsekwencji w sprawie, ale, prawdę mówiąc, nie wydaje się to bardzo prawdopodobne, z przyczyn jak poniżej. 
Niniejsza sprawa może być poddana ocenie na podstawie przepisów cywilnych i karnych. 

Po pierwsze, odnośnie przepisów cywilnych, przeanalizować trzeba regulacje dotyczące dóbr osobistych. Jak wynika z art. 23 Kodeksu cywilnego, dobrem osobistym jest między innymi dobre imię (renoma), w tym przypadku, jak rozumiem, byłego pracodawcy. W przypadku naruszenia dobra poszkodowany może się domagać usunięcia skutków naruszenia, złożenia oświadczenia czy zapłaty odszkodowania.

 

Należy jednak zauważyć, że z naruszeniem dóbr osobistych mamy do czynienia przede wszystkim, gdy naruszenie jest dokonywane publicznie (a nie w prywatnej wiadomości) oraz gdy zarzuty są nieprawdziwe.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zniewaga lub zniesławienie

Następnie, przechodząc na kanwę przepisów karnych, w zaistniałej sytuacji potencjalnie może być mowa o naruszeniu przepisów Kodeksu karnego, takich jak art. 216 (zniewaga) lub art. 212 (zniesławienie) Kodeksu karnego. Oba przestępstwa są ściągane na wniosek pokrzywdzonego.

 

Odnośnie zniewagi, jak stanowi art. 216 § 1 kto, między innymi, znieważa inna osobę pod jej nieobecność, lecz w zamiarze, by zniewaga do tej osoby dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. W takiej sytuacji znieważenie musi uderzać w osobę fizyczną. 

Jeśli chodzi o zniesławienie (art. 212 § 1), kto pomawia osobę lub podmiot o takie właściwości lub postępowanie, które mogą poniżyć je w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania koniecznego dla zajmowania stanowiska lub prowadzenia działalności, ten podlega grzywnie lub karze ograniczenia wolności.


Jak wyżej napisałem, proszę zauważyć że, aby ziściły się przesłanki przywołanych przepisów karnych, naruszenie powinno być dokonywane co do zasady publicznie. Odnosząc się zaś do art. 212, jak wynika z art. 213, nie ma przestępstwa zniesławienia, jeśli zarzut postawiony niepublicznie jest prawdziwy. 

O ile w ogóle byłyby spełnione znamiona czynu zabronionego, korespondencja, o którą Pani pyta, mogłaby być ujawniona wyłącznie na wniosek organów ściągania, we właściwym postępowaniu.

 

W mojej ocenie, o ile stawiane przez Panią zarzuty były prawdziwe, z uwagi na to, że wyraziła Pani swoje stanowisko w wiadomości prywatnej, istnieje stosunkowo niewielkie ryzyko, że mogą spotkać Panią jakieś sankcje, ale nie można tego całkiem wykluczyć.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Publiczny post na mediach społecznościowych
Jan Kowalski, niezadowolony z usług swojego mechanika, zamieszcza na Facebooku wpis, w którym oskarża warsztat o celowe uszkodzenie jego samochodu. Właściciel warsztatu uznaje to za zniesławienie i wnosi sprawę do sądu, twierdząc, że post nadszarpnął jego reputację i odstraszył klientów.

 

Nieprawdziwe oskarżenie w miejscu pracy
Anna, pracownica dużej firmy, w prywatnej rozmowie ze współpracownikami sugeruje, że jej szef przyjmuje łapówki od dostawców. Kiedy informacja dociera do przełożonego, ten składa przeciwko niej pozew o naruszenie dóbr osobistych, argumentując, że pomówienie mogło zaszkodzić jego karierze.

 

Złośliwe komentarze na forum internetowym
Marek regularnie komentuje artykuły na lokalnym portalu informacyjnym. Pod jednym z nich oskarża lokalnego polityka o kradzież publicznych pieniędzy, nie mając na to dowodów. Polityk postanawia wnieść sprawę do sądu o zniesławienie, twierdząc, że nieprawdziwe oskarżenia wpłynęły negatywnie na jego wizerunek i mogły zaszkodzić jego przyszłej kampanii wyborczej.

Podsumowanie

Naruszenie dóbr osobistych może skutkować konsekwencjami prawnymi zarówno na gruncie cywilnym, jak i karnym, zwłaszcza gdy dotyczy zniesławienia lub zniewagi. Kluczowe znaczenie ma to, czy wypowiedź była publiczna oraz czy zawierała nieprawdziwe informacje. W przypadku naruszenia renomy osoby fizycznej lub firmy, poszkodowany może dochodzić swoich praw na drodze sądowej, żądając odszkodowania, sprostowania lub przeprosin.

Oferta porad prawnych

Oferujemy kompleksową pomoc prawną w zakresie ochrony dóbr osobistych, w tym doradztwo i reprezentację w sprawach dotyczących zniesławienia, zniewagi oraz naruszenia renomy. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać analizę Twojej sytuacji i skuteczne wsparcie prawne w dochodzeniu roszczeń lub obronie przed zarzutami.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

2. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Michał Kaczmarek

Radca prawny, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po zakończeniu aplikacji radcowskiej, w 2014 r. został wpisany na listę radców prawnych. Posiada bogate, 15-letnie doświadczenie w obsłudze firm i osób fizycznych, przede wszystkim w zakresie szeroko rozumianego prawa cywilnego i gospodarczego. Doświadczenie zdobywał w kancelariach prawnych i firmach, w tym w kancelariach obsługujących klientów międzynarodowych, pracując także przy dużych projektach. Ze względu na stałą współpracę z licznymi firmami posiada bardzo praktyczne podejście do rozwiązywania problemów. Pracuje biegle w języku angielskim.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu