Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odrolnienie działki posiadającej drogę służebną

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 26.09.2020

Planuję zakup działki rolnej ok. 28 arów. Działka ta sąsiaduje bezpośrednio z nieruchomością, na której powstaje nowy dom. Dojazd do mojej działki byłby jedynie z drogi służebnej. Czy w takiej sytuacji będzie możliwe odrolnienie tej działki na cele budowlane?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odrolnienie działki posiadającej drogę służebną

Odpowiadając na Pana pytanie, wyjaśniam, że rozumiem, iż nie chodzi o to, czy plan na przekształcenie w ogóle pozwala, tylko o to, czy działka bez bezpośredniego dostępu do drogi publicznej – z dostępem za pomocą ustanowionej służebności drogi koniecznej – ma szansę na odrolnienie.

Odrolnienie a dostęp do drogi publicznej  

W przypadku braku planu odrolnienie jest możliwe poprzez uzyskanie warunków zabudowy. Aby móc uzyskać taką decyzję, musi być spełnione kilka warunków, w tym ten, o który Pan pyta czyli dostęp do drogi publicznej.

 

Dostęp ten może być bezpośredni, pośredni drogą wewnętrzną lub realizowany poprzez ustanowienie służebności drogi koniecznej.

Dojazd drogą służebną do działki

Na potwierdzenie powyższego zacytuję Panu wyroki sądów:

 

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 4 lipca 2019 r., sygn. akt II SA/Rz 431/19:

 

„Dostęp do drogi publicznej (bezpośredni albo pośredni – przez drogę wewnętrzną lub przez ustanowienie odpowiedniej służebności drogowej), zgodnie z art. 2 pkt 14 u.p.z.p., musi być zapewniony na etapie ustalania warunków zabudowy, musi być zapewniony w sensie prawnym i faktycznym, a ponadto musi mieć charakter bezwarunkowy i realny”.

 

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 maja 2019 r., sygn. akt II SA/Kr 369/19:

 

„Ustawodawca nie posługuje się określeniem (jak czyni to w art. 61 ust. 1 pkt 3 u.p.z.p. przy stanowieniu wymogu uzbrojenie terenu przyszłej inwestycji) o istniejącym lub projektowanym dostępie do drogi publicznej. Dostęp ten musi zatem istnieć w dacie wydawania decyzji o ustaleniu warunków zabudowy. Musi być to też dostęp realny, tj. inwestor ma prawną (jest właścicielem terenu lub ustanowiono służebność drogi koniecznej na rzecz terenu inwestycji jako nieruchomości władnącej) lub faktyczną (zgoda zarządcy lub właściciela drogi) możliwość korzystania z tego terenu jako drogi wewnętrznej komunikującej teren inwestycji z drogą publiczną”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć + 1 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki