Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zgłoszenie do ubezpieczenia dziecka swojej żony

Autor: Irena Sawa • Opublikowane: 22.04.2011

Jestem po rozwodzie, z pierwszego małżeństwa mam dziecko. Niedawno wyszłam ponownie za mąż. Czy możliwe jest zgłoszenie do ubezpieczenia mnie i dziecka, skoro synek nie nosi nazwiska męża? Jak ograniczyć prawa rodzicielskie ojca dziecka?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeśli chodzi o pierwszą kwestię – to nie ma żadnych przeszkód natury prawnej do zgłoszenia przez męża do ubezpieczenia Pani i dziecka.

 

Zgodnie bowiem z art. 5 pkt 3 lit. a oraz b ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) ustawodawca przez członka rodziny rozumie:

 

  1. dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dziecko przysposobione, wnuka albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej – do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku,
  2. małżonka.

 

Zgodnie z art. 67 ust. 3 ustawy osoba podlegająca obowiązkowi zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego, czyli Pani mąż, ma obowiązek zgłoszenia do Funduszu członków rodziny, którzy uzyskują po zgłoszeniu prawo do świadczeń opieki zdrowotnej.

 

Odnosząc się do powyższych przepisów prawa, należy stwierdzić, że brak jest jakichkolwiek przeszkód natury prawnej do zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia.

 

Fakt, iż dziecko nie nosi nazwiska męża, nie ma żadnego znaczenia.

 

Jeśli chodzi o prawa ojca, to sąd w wyroku rozwodowym orzeka o władzy rodzicielskiej.

 

Władza rodzicielska może przysługiwać obojgu rodzicom, może być ograniczona wobec jednego z rodziców, względnie rodzic może być pozbawiony władzy rodzicielskiej.

 

Jeżeli zapada wyrok rozwodowy z wyłącznej winy małżonka, to wobec niego sąd może ograniczyć wykonywanie władzy, co do pewnych sfer życia dziecka, np. zakres decydowania o kształceniu, leczeniu itp.

 

W chwili obecnej może Pani wystąpić do sądu z wnioskiem o orzeczenie ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej.

 

O powyższej decyzji sądu, jak zawsze, decydują argumenty, które przemawiają za zasadnością pozbawienia rodzica władzy rodzicielskiej.

 

Z reguły są to sprawy trudne, a zarazem bardzo delikatne.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 - siedem =

»Podobne materiały

Narażenie dziecka na niebezpieczeństwo

Były mąż „wsadził” naszego 13-letniego syna do pociągu relacji Katowice–Poznań bez mojej wiedzy i zgody. Do domu z dworca dziecko przywiózł kolega męża. Czy było to narażenie dziecka na niebezpieczeństwo?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »