.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zgłoszenie do ubezpieczenia dziecka swojej żony

• Autor: Irena Sawa

Jestem po rozwodzie, z pierwszego małżeństwa mam dziecko. Niedawno wyszłam ponownie za mąż. Czy możliwe jest zgłoszenie do ubezpieczenia mnie i dziecka, skoro synek nie nosi nazwiska męża? Jak ograniczyć prawa rodzicielskie ojca dziecka?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zgłoszenie do ubezpieczenia dziecka swojej żony

Zgłoszenie do ubezpieczenia żony i jej dziecka z pierwszego małżeństwa

Jeśli chodzi o pierwszą kwestię – to nie ma żadnych przeszkód natury prawnej do zgłoszenia przez męża do ubezpieczenia Pani i dziecka.

 

Zgodnie bowiem z art. 5 pkt 3 lit. a oraz b ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) ustawodawca przez członka rodziny rozumie:

 

  1. dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dziecko przysposobione, wnuka albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej – do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku,
  2. małżonka.

 

Zgodnie z art. 67 ust. 3 ustawy osoba podlegająca obowiązkowi zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego, czyli Pani mąż, ma obowiązek zgłoszenia do Funduszu członków rodziny, którzy uzyskują po zgłoszeniu prawo do świadczeń opieki zdrowotnej.

 

Odnosząc się do powyższych przepisów prawa, należy stwierdzić, że brak jest jakichkolwiek przeszkód natury prawnej do zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia.

 

Fakt, iż dziecko nie nosi nazwiska męża, nie ma żadnego znaczenia.

 

Jeśli chodzi o prawa ojca, to sąd w wyroku rozwodowym orzeka o władzy rodzicielskiej.

 

Władza rodzicielska może przysługiwać obojgu rodzicom, może być ograniczona wobec jednego z rodziców, względnie rodzic może być pozbawiony władzy rodzicielskiej.

 

Jeżeli zapada wyrok rozwodowy z wyłącznej winy małżonka, to wobec niego sąd może ograniczyć wykonywanie władzy, co do pewnych sfer życia dziecka, np. zakres decydowania o kształceniu, leczeniu itp.

 

W chwili obecnej może Pani wystąpić do sądu z wnioskiem o orzeczenie ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej.

 

O powyższej decyzji sądu, jak zawsze, decydują argumenty, które przemawiają za zasadnością pozbawienia rodzica władzy rodzicielskiej.

 

Z reguły są to sprawy trudne, a zarazem bardzo delikatne.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Irena Sawa

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Filia w Rzeszowie. Ukończyła aplikację administracyjną w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle. Zdała egzamin referendarski w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie. Była ponadto aplikantką sądową Sądu Okręgowego w Krośnie. Obecnie jest doktorantką Uniwersytetu Rzeszowskiego, przygotowuje się do obrony rozprawy doktorskiej z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

 

Długoletni pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, obecnie przez okres ponad dziesięciu lat związana zawodowo z administracją samorządową. Była wykładowcą prawa spadkowego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Sanoku. Prowadziła zajęcia z zakresu prawa oświatowego dla kandydatów na dyrektorów szkół w ramach kursu „Zarządzanie oświatą”.

 

Interesuje się i udziela porad z zakresu prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego, prawa rodzinnego, prawa spadkowego, prawa karnego, prawa administracyjnego oraz prawa oświatowego.

 

Autorka publikacji z zakresu prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych, w tym glosy w specjalistycznych czasopismach prawniczych i ochrony pracy, w szczególności: „Lus et Administratio, Facultas Iuridica Universitatis Ressoviensis”, „Polityka Społeczna”, „Praca i Zabezpieczenie Społeczne”, „Przyjaciel przy pracy”, „Monitor Prawa Pracy”.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu