Ograniczenie zdolności do pracy

Przez kilka miesięcy przebywałam na zwolnieniu lekarskim z powodu problemów z kręgosłupem. Mój pracodawca skierował mnie na badania kontrolne. Lekarz medycyny pracy wydał zdolność, ale z ograniczeniem dźwigania do 10 kg. Po kilku dniach zostałam przez pracodawcę ponownie wysłana do tego samego lekarza, który powiedział mi, że miał naciski z mojej firmy, że ma wykreślić to ograniczenie, co oczywiście zrobił. Chciałabym się dowiedzieć co mogę w takiej sytuacji zrobić? Uważam, że jestem niezdolna do pracy.

Ograniczenie zdolności do pracy

Fot. Fotolia

Szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 55 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.

Przedmiotem tego przepisu jest prawo pracownika, u którego lekarz orzecznik stwierdził szkodliwy wpływ pracy wykonywanej na zdrowie do żądania przeniesienia do innej pracy.

Tak było w Pani przypadku za pierwszym razem, gdy została Pani skierowana na badania kontrolne.

Zgodnie z art. 229 K.p. pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

Pracodawca nie zgadza się z orzeczeniem lekarza medycyny pracy

Jeśli pracodawca, albo pracownik nie zgadzają się z orzeczeniem – mają prawo wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie ponownych badań.

Wniosek należy złożyć w terminie 7 dni od dnia uzyskania zaświadczenia, za pośrednictwem lekarza, który je wydał.

Ponowne badanie przeprowadzane jest w ciągu 14 dni w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy właściwym ze względu na miejsce świadczenia pracy lub siedziby jednostki organizacyjnej, w której pracownik jest zatrudniony.

Tak więc skoro pracodawca nie zgadzał się z orzeczeniem lekarza medycyny pracy powinien był się odwołać, a nie nakłaniać lekarza do zmiany orzeczenia. W tej sytuacji powinna Pani jak najszybciej złożyć wniosek, o którym pisałam wyżej. Wówczas Pani odwołanie zostanie skierowane do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy (w którym powinna Pani pokazać oba orzeczenia lekarza medycyny pracy i przedstawić całą sytuację). Tak wydane nowe orzeczenie pracodawca będzie musiał respektować.