.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Całkowita niezdolność do pracy a umowa-zlecenie

Mam całkowita niezdolność do pracy. Dostałam propozycję pracy na umowę-zlecenie. Firma chce, abym poszła do swojego lekarza po orzeczenie, że mogę pracować w tym zawodzie. Lekarz mówi, że to tylko do lekarza medycyny pracy, a lekarz medycyny pracy nie chce mnie przyjąć bez skierowania od pracodawcy – a pracodawca nie wypisuje skierowań, bo wszystkich przyjmuje na umowy-zlecenie. Jak to rozwiązać? Czy w ogóle mogę podjąć tę pracę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Całkowita niezdolność do pracy a umowa-zlecenie

Podjęcie zatrudnienia mimo niezdolności do pracy

Nawet pracownik o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji może podjąć zatrudnienie. Ocena, czy mu wolno mu podjąć pracę oraz w jakich warunkach, należy do lekarza medycyny pracy.

 

Na pracodawcy zatrudniającym ciąży obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunki pracy osobom fizycznym wykonującym pracę na podstawie umowy-zlecenia w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.

 

Opieka profilaktyczna nad pracownikiem uregulowana jest przez: ustawę Kodeks pracy, wydane na jego podstawie rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy, ustawę z 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy.

Dopuszczenie pracownika do pracy

Zgodnie z art. 2373 § 1 Kodeksu pracy nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Z kolei zgodnie z § 2 przytoczonego przepisu „pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Stan zdrowia a umowa-zlecenie

Zleceniodawca nie ma obowiązku kierowania na wstępne badania lekarskie i organizowania szkoleń bhp dla zleceniobiorców. Powinien jednak sprawdzić, czy stan zdrowia pozwala na dopuszczenie do wykonywania czynności określonych w umowie-zleceniu.

 

Może Pani udać się do dowolnego lekarza (także medycyny pracy – prywatnie) i uzyskać zaświadczenie.

 

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca musi ponieść wszelkie koszty związane z przeprowadzeniem badań lekarskich pracowników oraz działań podejmowanych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Ustawodawca nie nakłada analogicznych obowiązku na zleceniodawców.

Badanie i zaświadczenie lekarskie

Ponieważ przepisy nie określają, że powinna Pani – jako zleceniobiorca – mieć badania od lekarza medycyny praca, może to być inne zaświadczenie stwierdzające brak przeciwwskazań.

 

To pracodawca – nie Pani – odpowiada za brak odpowiednich badań. Jeśli zleceniodawcy wystarczy zaświadczenie lekarskie – to proszę je zanieść.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu