Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

zwolnienie lekarskie od psychiatry a żądanie zaświadczenia o zdolności wykonywania pracy

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 26.04.2019

Jak ma postąpić pracodawca, jeżeli pracownik przynosi zwolnienie lekarskie od psychiatry na 28 dni? Zatrudniona jest w aptece na etacie pomocy aptecznej i ma dostęp też do środków psychotropowych i w związku z tym żądam od niej dostarczenia zaświadczenia od lekarza psychiatry, że jest zdolna do wykonywania dalej tej pracy. Czy może ktoś mnie zmusić do dopuszczenia jej do pracy, jeżeli nie dostarczy takiego zaświadczenia?

Marta Handzlik-Rosuł

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 229  2 ustawy Kodeks pracy „pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku”.

 

Podkreślić należy, ze przepisy prawa tylko w jednym przypadku pozwalają skierować pracownika do lekarza przed upłynięciem ważności aktualnego orzeczenia lekarskiego. Chodzi o przypadek, gdy to pracownik wystąpi z takim wnioskiem.

 

Żaden bowiem przepis prawa nie pozwala pracodawcy na skierowanie pracownika na badania, jeśli nie upłynęła jeszcze ważność poprzednich badań, albo jeśli nieobecność pracownika z powodu choroby nie przekroczyła 30 dni.

 

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego  z dnia 18 grudnia 2002 r. (sygn. akt I PKN 44/02 OSNP ) pracodawca może skierować pracownika na wcześniejsze badania, jeżeli nastąpiło jakieś zdarzenie, które by je uzasadniało. SN orzekł, że badanie profilaktyczne traci ważność w przypadku wystąpienia sytuacji, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika.

 

Ponadto warto zaznaczyć, że art. 211 pkt 5 nakłada na zatrudnionego obowiązek poddania się nie tylko okresowym i kontrolnym, ale także innym zaleconym badaniom lekarskim. Z kolei z art. 207 można wywnioskować, że jeśli zmiana stanu zdrowia pracownika jest nagła, pracodawca ma prawo odsunąć go od wykonywania pracy.

 

Podsumowując – pracownica miała zwolnienie jedynie na 28 dni, co nie upoważnia pracodawcy do skierowania jej na badania kontrolne. Jeśli w zachowaniu pracownicy nie doszło do dużych zmian – nie ma podstaw, aby z samego tylko faktu, że miała zwolnienie od psychiatry, wysnuwać wniosek, że jest niezdolna do pracy na dotychczasowym stanowisku. Moim zdaniem nie ma podstaw, aby wysyłać ją na badania kontrolne.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć plus X =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Odpowiedzialność kierowcy za dokumentację techniczną pojazdów

Jestem kierowcą, pracuję w firmie, która zajmuje się przewozem materiałów niebezpiecznych w cysternach. Każdy kierowca jest odpowiedzialny za poprawność dokumentów związanych ze sprzętem – przeglądy, terminy ważności wyposażenia, świadectwa. Kilka miesięcy temu na polecenie przełożonego kilkakrotnie musiałem przed wyjazdem w trasę zmieniać pojazd. Na granicy polsko-słowackiej okazało się, że w pośpiechu nie dopatrzyłem daty ważności na jednym z dokumentów. Został za to nałożony mandat (ja także zapłaciłem drugi mandat) w wysokości ok. 9000 zł. Od tamtej pory moje zarobki spadły – okazało się, że pracodawca z wypłaty potrąca mi „raty” za mandat, który firma musiała zapłacić. Czy mógł to zrobić bez informowania mnie? Czy kierowca jest jedynym odpowiedzialnym za dokumentację techniczną pojazdu? Czy kierowca może czyścić cysternę bez odpowiedniego przeszkolenia oraz jeśli nie jest to jego obowiązek pracowniczy? Czy pracodawca ma obowiązek wydawać pracownikowi comiesięczne zaświadczenie o zarobkach?

Odmowa wykonania polecenia służbowego

Mój pracodawca zaczyna współpracę z firmą prowadzącą działalność w Brazylii. Zamierza delegować tam pracowników na dwumiesięczne delegacje. Uważam, że to miejsce niebezpieczne i nie chcę tam wyjeżdżać. Czy mogę powołać się na jakiś przepis, odmawiając wykonania polecenia służbowego? Jeżeli nie, będę musiał zrezygnować z pracy.

Upomnienie pracownika za zdarzenie spoza miejsca pracy

Pracodawca opłaca mi ubezpieczenie zdrowotne w pewnej firmie, dlatego mogę korzystać z usług medycznych kilku prywatnych klinik. Tydzień temu, w sobotę, źle się poczułem i udałem się do lekarza w jednej z tych przychodni. W rejestracji zostałem potraktowany bardzo nieuprzejmie, a lekarz mógł mnie przyjąć dopiero trzy godziny później, na co się nie zgodziłem. Napisałem więc reklamację w związku z tą sytuacją. Sprawa dotarła jednak do ubezpieczyciela, a od niego – do mojego pracodawcy. Dostałem upomnienie „za zachowanie niegodne pracownika” (bo panie z recepcji twierdziły, że to moje zachowanie było niegrzeczne), pracodawca nawet nie chciał wysłuchać moich wyjaśnień. Czy pracodawca postąpił zgodnie z prawem, skoro po godzinach jestem osobą prywatną?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »