Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

zwolnienie lekarskie od psychiatry a żądanie zaświadczenia o zdolności wykonywania pracy

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 26.04.2019

Jak ma postąpić pracodawca, jeżeli pracownik przynosi zwolnienie lekarskie od psychiatry na 28 dni? Zatrudniona jest w aptece na etacie pomocy aptecznej i ma dostęp też do środków psychotropowych i w związku z tym żądam od niej dostarczenia zaświadczenia od lekarza psychiatry, że jest zdolna do wykonywania dalej tej pracy. Czy może ktoś mnie zmusić do dopuszczenia jej do pracy, jeżeli nie dostarczy takiego zaświadczenia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

zwolnienie lekarskie od psychiatry a żądanie zaświadczenia o zdolności wykonywania pracy

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 229  2 ustawy Kodeks pracy „pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku”.

 

Podkreślić należy, ze przepisy prawa tylko w jednym przypadku pozwalają skierować pracownika do lekarza przed upłynięciem ważności aktualnego orzeczenia lekarskiego. Chodzi o przypadek, gdy to pracownik wystąpi z takim wnioskiem.

 

Żaden bowiem przepis prawa nie pozwala pracodawcy na skierowanie pracownika na badania, jeśli nie upłynęła jeszcze ważność poprzednich badań, albo jeśli nieobecność pracownika z powodu choroby nie przekroczyła 30 dni.

 

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego  z dnia 18 grudnia 2002 r. (sygn. akt I PKN 44/02 OSNP ) pracodawca może skierować pracownika na wcześniejsze badania, jeżeli nastąpiło jakieś zdarzenie, które by je uzasadniało. SN orzekł, że badanie profilaktyczne traci ważność w przypadku wystąpienia sytuacji, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika.

 

Ponadto warto zaznaczyć, że art. 211 pkt 5 nakłada na zatrudnionego obowiązek poddania się nie tylko okresowym i kontrolnym, ale także innym zaleconym badaniom lekarskim. Z kolei z art. 207 można wywnioskować, że jeśli zmiana stanu zdrowia pracownika jest nagła, pracodawca ma prawo odsunąć go od wykonywania pracy.

 

Podsumowując – pracownica miała zwolnienie jedynie na 28 dni, co nie upoważnia pracodawcy do skierowania jej na badania kontrolne. Jeśli w zachowaniu pracownicy nie doszło do dużych zmian – nie ma podstaw, aby z samego tylko faktu, że miała zwolnienie od psychiatry, wysnuwać wniosek, że jest niezdolna do pracy na dotychczasowym stanowisku. Moim zdaniem nie ma podstaw, aby wysyłać ją na badania kontrolne.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV plus 10 =

»Podobne materiały

Odmowa wykonania polecenia służbowego

Mój pracodawca zaczyna współpracę z firmą prowadzącą działalność w Brazylii. Zamierza delegować tam pracowników na dwumiesięczne delegacje. Uważam, że to miejsce niebezpieczne i nie chcę tam wyjeżdżać. Czy mogę powołać się na jakiś przepis, odmawiając wykonania polecenia służbowego? Jeżeli nie, będę

 

Upomnienie pracownika za zdarzenie spoza miejsca pracy

Pracodawca opłaca mi ubezpieczenie zdrowotne w pewnej firmie, dlatego mogę korzystać z usług medycznych kilku prywatnych klinik. Tydzień temu, w sobotę, źle się poczułem i udałem się do lekarza w jednej z tych przychodni. W rejestracji zostałem potraktowany bardzo nieuprzejmie, a lekarz mógł mnie p

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »