Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie lekarskie ze względu na depresję a rozwiązanie umowy o pracę

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 15.01.2019

Od kilku lat pracuję w pewnej firmie na etacie, mam umowę na czas nieokreślony. Obecnie jestem na urlopie wypoczynkowym. Byłam dziś na wizycie u lekarza psychiatry, który dał mi zwolnienie lekarskie ze względu na silną depresję – rozpoczyna się z datą jutrzejszą. Dzisiaj również otrzymałam maila od szefa, że jutro rozwiązuje ze mną umowę o pracę. Przed rozpoczęciem urlopu kazał mi podpisać przygotowane wcześniej pismo, że to ja wnoszę o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron – bez daty, bo stwierdził, że sam ją dopisze. Co mam teraz zrobić? Czy dostarczyć mu zwolnienie lekarskie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Zwolnienie lekarskie ze względu na depresję a rozwiązanie umowy o pracę

Marta Handzlik-Rosuł

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Co do zasady działanie Pani pracodawcy nie było do końca zgodne z prawem i oczywiście mogłaby Pani wygrać z nim sprawę w sądzie, o ile udowodni Pani, że tak właśnie było. Jeśli nie jest Pani w stanie udowodnić, że to szef niejako zmusił Panią do przygotowania pisma o rozwiązanie umowy o pracę, to nic się nie da w obecnej sytuacji zrobić.

 

Co do zasady porozumienie stron może, ale nie musi zawierać wskazania, kiedy stosunek pracy ma się rozwiązać. Jeśli pracownik kieruje do pracodawcy takie pismo, które nie zawiera daty rozwiązania stosunku pracy, to strony muszą ustalić, kiedy zakończenie współpracy nastąpi.

 

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego – pracownik, który najpierw wnioskował o porozumienie stron, a potem zmienił zdanie, może cofnąć swoje oświadczenie w trzech przypadkach – gdy nie miał możliwości świadomego i swobodnego podjęcia decyzji z powodu: błędu, podstępu lub groźby bezprawnej.

 

Nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli, na przykład z powodu choroby psychicznej czy innego zaburzenia czynności psychicznych.

 

Niestety depresja, nawet udowodniona przez pracownika, nie jest podstawą do uznania, że nie mogła Pani świadomie podjąć decyzji co do porozumienia stron. Słowem, jeśli jest Pani w stanie udowodnić, że to pracodawca zmusił Panią do napisania podania o porozumienie stron, może Pani wygrać sprawę w sądzie pracy. Jeśli nie jest Pani w stanie tego udowodnić – stosunek pracy zostanie rozwiązany, nawet mimo tego że jest Pani na zwolnieniu lekarskim.

 

Dodam jeszcze, że okres zasiłkowy to 182 dni i tyle może Pani bez przerwy chorować i ZUS będzie Pani wypłacał zasiłek chorobowy. Zwolnienie zanosi Pani na razie do pracodawcy. On przekazuje je do ZUS i kolejne już tam Pani zanosi.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 + 0 =

»Podobne materiały

Prawo pracownika do odprawy rentowej przy rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron

Byłem zatrudniony od 1 września 1987 r. w pełnym wymiarze godzin na czas nieokreślony. Niestety w ostatnim czasie bardzo mi się pogorszył stan zdrowia (częste hospitalizacje i zwolnienia lekarskie). Szef mojej firmy nakłonił mnie do napisania podania o rozwiązanie umowy o pracę za porozum

Złożenie wypowiedzenia umowy o pracę

Pracuję w jednej firmie 11 lat. Z wielu powodów natychmiast chciałabym się zwolnić. Mam umowę na czas nieokreślony. Czy powinnam wykorzystać przysługujący mi urlop wypoczynkowy i czy muszę jeszcze pojawić się w pracy?

Rezygnacja z kontynuowania stosunku pracy po przeniesieniu do innego zakładu

W firmie, w której pracuję, powstała nowa, wyodrębniona spółka. Zostałem do niej przeniesiony. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, skoro przeszedłem do nowego zakładu pracy, mogę bez wypowiedzenia, z 7-dniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy, a skutki będą takie same jak przy ro
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »