.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zwolnienie lekarskie ze względu na depresję a rozwiązanie umowy o pracę

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 15.01.2019

Od kilku lat pracuję w pewnej firmie na etacie, mam umowę na czas nieokreślony. Obecnie jestem na urlopie wypoczynkowym. Byłam dziś na wizycie u lekarza psychiatry, który dał mi zwolnienie lekarskie ze względu na silną depresję – rozpoczyna się z datą jutrzejszą. Dzisiaj również otrzymałam maila od szefa, że jutro rozwiązuje ze mną umowę o pracę. Przed rozpoczęciem urlopu kazał mi podpisać przygotowane wcześniej pismo, że to ja wnoszę o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron – bez daty, bo stwierdził, że sam ją dopisze. Co mam teraz zrobić? Czy dostarczyć mu zwolnienie lekarskie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zwolnienie lekarskie ze względu na depresję a rozwiązanie umowy o pracę

Fot. Fotolia

Zmuszenie pracownika do podpisania rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron

Co do zasady działanie Pani pracodawcy nie było do końca zgodne z prawem i oczywiście mogłaby Pani wygrać z nim sprawę w sądzie, o ile udowodni Pani, że tak właśnie było. Jeśli nie jest Pani w stanie udowodnić, że to szef niejako zmusił Panią do przygotowania pisma o rozwiązanie umowy o pracę, to nic się nie da w obecnej sytuacji zrobić.

 

Co do zasady porozumienie stron może, ale nie musi zawierać wskazania, kiedy stosunek pracy ma się rozwiązać. Jeśli pracownik kieruje do pracodawcy takie pismo, które nie zawiera daty rozwiązania stosunku pracy, to strony muszą ustalić, kiedy zakończenie współpracy nastąpi.

Pracownik zmienia zdanie co do rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron już po złożeniu wniosku

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego – pracownik, który najpierw wnioskował o porozumienie stron, a potem zmienił zdanie, może cofnąć swoje oświadczenie w trzech przypadkach – gdy nie miał możliwości świadomego i swobodnego podjęcia decyzji z powodu: błędu, podstępu lub groźby bezprawnej.

 

Nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli, na przykład z powodu choroby psychicznej czy innego zaburzenia czynności psychicznych.

 

Niestety depresja, nawet udowodniona przez pracownika, nie jest podstawą do uznania, że nie mogła Pani świadomie podjąć decyzji co do porozumienia stron. Słowem, jeśli jest Pani w stanie udowodnić, że to pracodawca zmusił Panią do napisania podania o porozumienie stron, może Pani wygrać sprawę w sądzie pracy. Jeśli nie jest Pani w stanie tego udowodnić – stosunek pracy zostanie rozwiązany, nawet mimo tego że jest Pani na zwolnieniu lekarskim.

 

Dodam jeszcze, że okres zasiłkowy to 182 dni i tyle może Pani bez przerwy chorować i ZUS będzie Pani wypłacał zasiłek chorobowy. Zwolnienie zanosi Pani na razie do pracodawcy. On przekazuje je do ZUS i kolejne już tam Pani zanosi.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć minus pięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl