Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie lekarskie ze względu na depresję a rozwiązanie umowy o pracę

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 15.01.2019

Od kilku lat pracuję w pewnej firmie na etacie, mam umowę na czas nieokreślony. Obecnie jestem na urlopie wypoczynkowym. Byłam dziś na wizycie u lekarza psychiatry, który dał mi zwolnienie lekarskie ze względu na silną depresję – rozpoczyna się z datą jutrzejszą. Dzisiaj również otrzymałam maila od szefa, że jutro rozwiązuje ze mną umowę o pracę. Przed rozpoczęciem urlopu kazał mi podpisać przygotowane wcześniej pismo, że to ja wnoszę o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron – bez daty, bo stwierdził, że sam ją dopisze. Co mam teraz zrobić? Czy dostarczyć mu zwolnienie lekarskie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zwolnienie lekarskie ze względu na depresję a rozwiązanie umowy o pracę

Fot. Fotolia

Co do zasady działanie Pani pracodawcy nie było do końca zgodne z prawem i oczywiście mogłaby Pani wygrać z nim sprawę w sądzie, o ile udowodni Pani, że tak właśnie było. Jeśli nie jest Pani w stanie udowodnić, że to szef niejako zmusił Panią do przygotowania pisma o rozwiązanie umowy o pracę, to nic się nie da w obecnej sytuacji zrobić.

 

Co do zasady porozumienie stron może, ale nie musi zawierać wskazania, kiedy stosunek pracy ma się rozwiązać. Jeśli pracownik kieruje do pracodawcy takie pismo, które nie zawiera daty rozwiązania stosunku pracy, to strony muszą ustalić, kiedy zakończenie współpracy nastąpi.

 

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego – pracownik, który najpierw wnioskował o porozumienie stron, a potem zmienił zdanie, może cofnąć swoje oświadczenie w trzech przypadkach – gdy nie miał możliwości świadomego i swobodnego podjęcia decyzji z powodu: błędu, podstępu lub groźby bezprawnej.

 

Nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli, na przykład z powodu choroby psychicznej czy innego zaburzenia czynności psychicznych.

 

Niestety depresja, nawet udowodniona przez pracownika, nie jest podstawą do uznania, że nie mogła Pani świadomie podjąć decyzji co do porozumienia stron. Słowem, jeśli jest Pani w stanie udowodnić, że to pracodawca zmusił Panią do napisania podania o porozumienie stron, może Pani wygrać sprawę w sądzie pracy. Jeśli nie jest Pani w stanie tego udowodnić – stosunek pracy zostanie rozwiązany, nawet mimo tego że jest Pani na zwolnieniu lekarskim.

 

Dodam jeszcze, że okres zasiłkowy to 182 dni i tyle może Pani bez przerwy chorować i ZUS będzie Pani wypłacał zasiłek chorobowy. Zwolnienie zanosi Pani na razie do pracodawcy. On przekazuje je do ZUS i kolejne już tam Pani zanosi.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI - 6 =

»Podobne materiały

Prawo pracownika do odprawy rentowej przy rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron

Byłem zatrudniony od 1 września 1987 r. w pełnym wymiarze godzin na czas nieokreślony. Niestety w ostatnim czasie bardzo mi się pogorszył stan zdrowia (częste hospitalizacje i zwolnienia lekarskie). Szef mojej firmy nakłonił mnie do napisania podania o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stro

 

Jakie są skutki prawne porzucenia pracy?

Jakie będą skutki prawne w sytuacji, gdy pracownik, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, porzuci pracę bez wypowiedzenia umowy? Dodam, że chodzi o pracownika, który poza pracą na etat prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą.

 

Jak najszybciej rozwiązać umowę o pracę, aby podjąć nowe zatrudnienie?

Jak najszybciej rozwiązać umowę o pracę, aby podjąć nowe zatrudnienie? Mam 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Nowy pracodawca chce, żebym rozpoczął pracę jak najszybciej. Obecny pracodawca zgodził się wstępnie na porozumienie stron, ale pod warunkiem że przepracuję jeszcze 6 tygodni. Mam jeszcze bard

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »