Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Oryginalne dokumenty

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 29.03.2013

Składałem dzisiaj w ZUS-ie wniosek o wcześniejszą emeryturę. Do wniosku dołączyłem kopie dokumentów. Urzędniczka przyjmująca dokumenty stwierdziła, że wniosek nie będzie rozpatrzony, dopóki nie dostarczę oryginalnych dokumentów. Czy ZUS ma prawo domagać się oryginałów, skoro w innych urzędach respektowane są kopie, a oryginały należą do właściciela?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Na wstępie zaznaczę, że dowodem przed ZUS muszą być oryginalne dokumenty lub ich odpisy.

 

Aby omówić ten aspekt, należy sięgnąć do Kodeksu postępowania administracyjnego lub Kodeksu postępowania cywilnego – bo na tych przepisach będzie się opierało dalsze postępowanie.

 

ZUS nie ma prawa przeprowadzać postępowania dowodowego inaczej niż na podstawie wiarygodnych dokumentów. Każdy dokument może być zakwestionowany przez ZUS. Dopiero na etapie postępowania sądowego można powoływać inne dokumenty.

 

Kodeks postępowania administracyjnego nie zawiera przepisów o dokumentach prywatnych. Dokument prywatny stanowi w postępowaniu administracyjnym, nie inaczej niż w postępowaniu cywilnym, jedynie „dowód tego, że osoba, która go podpisała, złożyła oświadczenie zawarte w dokumencie” (art. 245 Kodeksu postępowania cywilnego, podobnie art. 53 r.p.a.: „dokumenty prywatne […] stanowią zupełny dowód na to, że zawarte w nich oświadczenia pochodzą od wystawcy”).

 

Świadectwo pracy czy pracy w szczególnych warunkach jest dokumentem prywatnym.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Kodeks postępowania administracyjnego, podobnie jak i Kodeks postępowania cywilnego, nie reguluje kwestii ciężaru dowodu (ciężaru udowodnienia faktu) w postępowaniu. Ogólną regułę dowodową zawiera art. 6 Kodeksu cywilnego: „ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne”. Stosując ją odpowiednio do postępowania administracyjnego, powiemy, że ciężar udowodnienia faktu spoczywa na organie lub stronie (organizacji społecznej uczestniczącej w postępowaniu na prawach strony, prokuratorze, rzeczniku) zależnie od tego, który z tych podmiotów wywodzi z danego faktu skutki prawne.

 

Xero dokumentu nie jest dowodem, na podstawie którego ZUS może nie mieć wątpliwości. Może Pan wykonać odpis notarialny dokumentu – ok. 7 zł za stronę. Taki odpis jest równoważny z oryginalnym dokumentem.


Może Pan także zażądać potwierdzenia xero przez pracownika ZUS. Wówczas w aktach zostają wyłącznie potwierdzone odpisy dowodów.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II plus III =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Kserokopia podpisanego dokumentu jako dowód w sprawie

Posiadam kserokopię podpisanego dokumentu jako pokwitowanie zapłaty za wykonane usługi. Jeśli domagałbym się w sądzie faktury VAT, okazując taki dokument, to czy będzie on traktowany jako dowód w sprawie?

Problemy z rejestracją pojazdu bez oryginalnych dokumentów

Odkupiłem od obywatela polskiego (umowa kupna-sprzedaży) pojazd zarejestrowany jako ciągnik, przejmując od sprzedawcy oryginalne dokumenty kupna pojazdu w Niemczech. Część z tych dokumentów niestety została mi skradziona. Co zrobić, aby ten pojazd zarejestrować? W wydziale komunikacji odmówiono mi z powodu braków w dokumentacji.

Posiadam potwierdzenie o kradzieży z policji, kopię umowy pierwotnej, tłumaczenie w oryginale dowodu rejestracyjnego i jego kserokopię, dokument identyfikacyjny pojazdu (oryginał), zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu (oryginał), dokument od rzeczoznawcy (oryginał).

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »