.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Oryginalne dokumenty

Składałem dzisiaj w ZUS-ie wniosek o wcześniejszą emeryturę. Do wniosku dołączyłem kopie dokumentów. Urzędniczka przyjmująca dokumenty stwierdziła, że wniosek nie będzie rozpatrzony, dopóki nie dostarczę oryginalnych dokumentów. Czy ZUS ma prawo domagać się oryginałów, skoro w innych urzędach respektowane są kopie, a oryginały należą do właściciela?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Oryginalne dokumenty

Czy ZUS zgodnie z prawem żąda oryginalnych dokumentów?

Na wstępie zaznaczę, że dowodem przed ZUS muszą być oryginalne dokumenty lub ich odpisy.

 

Aby omówić ten aspekt, należy sięgnąć do Kodeksu postępowania administracyjnego lub Kodeksu postępowania cywilnego – bo na tych przepisach będzie się opierało dalsze postępowanie.

 

ZUS nie ma prawa przeprowadzać postępowania dowodowego inaczej niż na podstawie wiarygodnych dokumentów. Każdy dokument może być zakwestionowany przez ZUS. Dopiero na etapie postępowania sądowego można powoływać inne dokumenty.

 

Kodeks postępowania administracyjnego nie zawiera przepisów o dokumentach prywatnych. Dokument prywatny stanowi w postępowaniu administracyjnym, nie inaczej niż w postępowaniu cywilnym, jedynie „dowód tego, że osoba, która go podpisała, złożyła oświadczenie zawarte w dokumencie” (art. 245 Kodeksu postępowania cywilnego, podobnie art. 53 r.p.a.: „dokumenty prywatne […] stanowią zupełny dowód na to, że zawarte w nich oświadczenia pochodzą od wystawcy”).

Czy świadectwo pracy czy pracy w szczególnych warunkach jest dokumentem prywatnym?

Świadectwo pracy czy pracy w szczególnych warunkach jest dokumentem prywatnym.

 

Kodeks postępowania administracyjnego, podobnie jak i Kodeks postępowania cywilnego, nie reguluje kwestii ciężaru dowodu (ciężaru udowodnienia faktu) w postępowaniu. Ogólną regułę dowodową zawiera art. 6 Kodeksu cywilnego: „ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne”. Stosując ją odpowiednio do postępowania administracyjnego, powiemy, że ciężar udowodnienia faktu spoczywa na organie lub stronie (organizacji społecznej uczestniczącej w postępowaniu na prawach strony, prokuratorze, rzeczniku) zależnie od tego, który z tych podmiotów wywodzi z danego faktu skutki prawne.

 

Xero dokumentu nie jest dowodem, na podstawie którego ZUS może nie mieć wątpliwości. Może Pan wykonać odpis notarialny dokumentu – ok. 7 zł za stronę. Taki odpis jest równoważny z oryginalnym dokumentem.


Może Pan także zażądać potwierdzenia xero przez pracownika ZUS. Wówczas w aktach zostają wyłącznie potwierdzone odpisy dowodów.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu