Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przyjęcie innego obywatelstwa a prawo do emerytury w Polsce

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 26.01.2018

Czy przyjmując inne obywatelstwo hiszpańskie, nie zrzekając się obywatelstwa polskiego, tracę prawo do emerytury w Polsce?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przyjęcie innego obywatelstwa a prawo do emerytury w Polsce

Fot. Fotolia

Generalną zasadą wyrażoną w art. 3 ust 1 ustawy o obywatelstwie polskim jest to, że obywatel polski posiadający równocześnie obywatelstwo innego państwa ma wobec Rzeczypospolitej Polskiej takie same prawa i obowiązki jak osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie.

 

Tak więc z samego faktu posiadania drugiego obywatelstwa nie można Panią pozbawić praw nabytych jako obywatela polskiego. Emerytura nie jest stricte uzależniona od obywatelstwa tylko od podlegania ubezpieczeniu w Polsce przez określony okres czasu, osiągnięcia odpowiedniego wieku itd.

 

Możliwe jest pobieranie emerytury polskiej także przez obcokrajowca, jeżeli spełnia warunki do jej nabycia w Polsce. Obywatel polski z kolei, jeżeli mieszka w innym państwie Unii Europejskiej, może pobierać emeryturę tam gdzie zamieszkuje.

 

Reasumując, jeżeli przysługuje Pani polska emerytura, to ZUS jej Pani nie pozbawi z uwagi na posiadanie podwójnego obywatelstwa.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I minus IV =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »