.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Uzyskanie obywatelstwa włoskiego a obywatelstwo polskie

• Autor: Łukasz Marciniak

Czy straciłam obywatelstwo polskie, uzyskując włoskie? Dostałam je, bo jestem żoną Włocha. Nie zrzekałam się obywatelstwa polskiego, ale nie mam dowodu ani zameldowania w Polsce.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Uzyskanie obywatelstwa włoskiego a obywatelstwo polskie

Fot. Fotolia

Zrzeczenie się obywatelstwa polskiego

Zgodnie z art. 34 ust. 2 Konstytucji RP obywatel polski nie może utracić obywatelstwa polskiego, chyba że sam się go zrzeknie. Powyższe uszczegóławia art. 46 ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim (dalej: „uop”), który mówi, że obywatel polski, który zrzeka się obywatelstwa polskiego, traci obywatelstwo polskie po uzyskaniu zgody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego.

 

Nadto, zgodnie z art. 5 uop fakt zawarcia związku małżeńskiego przez obywatela polskiego z osobą niebędącą obywatelem polskim nie powoduje zmian w obywatelstwie małżonków.

 

Skutkiem posiadania innego obywatelstwa obok polskiego jest fakt, że taka osoba ma wobec Rzeczypospolitej Polskiej takie same prawa i obowiązki jak osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie oraz taka osoba nie może wobec władz Rzeczypospolitej Polskiej powoływać się ze skutkiem prawnym na posiadane równocześnie obywatelstwo innego państwa i na wynikające z niego prawa i obowiązki (art. 3 uop).

Nabycie drugiego obywatelstwa

Tym samym sam fakt małżeństwa z obywatelem innego kraju i nabycie drugiego obywatelstwa nie powoduje automatycznie, że utraciła Pani obywatelstwo polskie.

 

Odnośnie nowego dokumentu i meldunku. Pytanie brzmi, do jakiego celu jest on Pani potrzebny. Bo posiadanie dowodu osobistego nie jest równoważne z obowiązkiem posiadania meldunku w Polsce. Nadto do wielu urzędowych spraw można posługiwać się paszportem. W każdym przypadku ważne, żeby posiadała Pani nr PESEL.

 

Meldunek jest wymagany, jeżeli dana osoba mieszka na terytorium Polski. W praktyce wiem, że można posiadać meldunki jednocześnie w różnych krajach i nikt tego za bardzo nie weryfikuje.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Łukasz Marciniak




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu