Mamy 7418 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny? Opisz go i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obywatelstwo dziecka

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 16.11.2007

Jestem w 2 miesiącu ciąży z moim partnerem życiowym – Egipcjaninem. On mieszka i pracuje w Niemczech (ma umowę o pracę na czas nieokreślony); nie posiada jeszcze karty stałego pobytu. Na razie nie zamierzamy brać ślubu, ale ojciec dziecka oczywiście chce je uznać. Ja mieszkam w Polsce, tutaj mam stałą pracę. Po urodzeniu dziecka zamierzam skorzystać z urlopu macierzyńskiego i być może wychowawczego. Oboje się zastanawiamy, jak zorganizować nasze wspólne życie po przyjściu na świat dziecka. Stąd nasze pytania:

Jak w Polsce przebiegałaby procedura uznania dziecka przez ojca Egipcjanina zamieszkałego w Niemczech? Czy można uznać dziecko przed jego narodzeniem? Do jakiego nazwiska dziecko ma prawo?

Co z obywatelstwem naszego dziecka? Czy otrzymuje obywatelstwo polskie, egipskie czy będzie miało obydwa obywatelstwa: polskie i egipskie, a może niemieckie, gdyby urodziłoby się w Niemczech?

Jak wyglądałaby moja sytuacja, gdybym przed narodzeniem dziecka zdecydowała się zamieszkać z ojcem dziecka w Niemczech? Między innymi chodzi mi o opiekę medyczną i jak zarejestrować dziecko po porodzie? Czy ja i dziecko podlegalibyśmy pod ubezpieczenie ojca dziecka, skoro nie mamy ślubu?

Czy w Niemczech ojciec dziecka ma prawo do jakichś dodatkowych pieniędzy na dziecko wraz z wynagrodzeniem nawet jeśli nie jest moim mężem?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Zacznę od tego, że uznanie dziecka poczętego lecz nienarodzonego podlega prawu ojczystemu matki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby uznać dziecko czy to w Polsce, czy w Niemczech. Niezbędna jest przy tym obecność obojga rodziców, co oznacza, że sama Pani nie załatwi formalności ani w Polsce, ani w Niemczech.

 

Dla porządku odpowiem na pytania według miejsc, w których zechce Pani dokonać kolejnych czynności prawnych.

 

1. Dziecko urodzi się w Polsce.

 

Zgodnie z ustawą z dnia 15 lutego 1962 r. o obywatelstwie polskim (tekst pierwotny: Dz. U. 1962 r. Nr 10 poz. 49) (tekst jednolity: Dz. U. 2000 r. Nr 28 poz. 353):

 

„Art. 4. Dziecko nabywa przez urodzenie obywatelstwo polskie, gdy: oboje rodzice są obywatelami polskimi albo jedno z rodziców jest obywatelem polskim, a drugie jest nieznane bądź nieokreślone jest jego obywatelstwo lub nie posiada żadnego obywatelstwa”.

 

Natomiast zgodnie z art. 6 ustawy o obywatelstwie polskim:

 

„1. Dziecko rodziców, z których jedno jest obywatelem polskim, drugie zaś obywatelem innego państwa, nabywa przez urodzenie obywatelstwo polskie. Jednakże rodzice w oświadczeniu złożonym zgodnie przed właściwym organem w ciągu trzech miesięcy od dnia urodzenia się dziecka mogą wybrać dla niego obywatelstwo państwa obcego, którego obywatelem jest jedno z rodziców, jeżeli według prawa tego państwa dziecko nabywa jego obywatelstwo.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

2. W braku porozumienia między rodzicami każde z nich może zwrócić się w ciągu trzech miesięcy od dnia urodzenia się dziecka o rozstrzygnięcie do sądu.

3. Dziecko, które nabyło obywatelstwo obce zgodnie z ust. 1 lub 2, nabywa obywatelstwo polskie, jeżeli po ukończeniu szesnastu lat, a przed upływem sześciu miesięcy od dnia osiągnięcia pełnoletniości złoży odpowiednie oświadczenie przed właściwym organem i organ ten wyda decyzję o przyjęciu oświadczenia”.

 

Obywatel polski w myśl prawa polskiego nie może być równocześnie uznawany za obywatela innego państwa. Oznacza to, że dziecko będzie miało polskie obywatelstwo.

 

Art. 75 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego reguluje uznanie dziecka poczętego, ale jeszcze nie urodzonego (nasciturusa). Doniosłość prawna art. 75 wiąże się z ogólniejszym problemem podmiotowości prawnej nasciturusa i wynikających z niej skutków prawnych. Podmiotowość nasciturusa ma charakter warunkowy, można mówić o zdolności prawnej pod warunkiem zawieszającym (por. orz. SN z dnia 7 października 1971 r., III CRN 255/71, OSN 1972, poz. 59). Sytuacja prawna nasciturusa jest swoista w tym znaczeniu, że dziecko poczęte, jeżeli urodzi się żywe, jest traktowane tak samo jak dziecko już urodzone, jeżeli sfery ich uprawnień są zbieżne ze sobą (por. orz. SN z dnia 4 kwietnia 1966 r., II PR 139/66, OSNCP 1966, poz. 158). Obowiązujące prawo cywilne nie regulowało dotychczas w generalny sposób sytuacji prawnej nasciturusa, ograniczając się do ustanowienia kilku przepisów w tej mierze, a mianowicie w sprawie alimentacji matki dziecka poczętego przed jego urodzeniem – art. 142 K.r.o., w odniesieniu do kuratora dla dziecka poczętego – art. 182 K.r.o., w sferze prawa spadkowego – art. 927 § 2 i art. 972 K.c.

 

Przesłanką skuteczności uznania nasciturusa jest jego poczęcie, a nie tylko twierdzenie o poczęciu dziecka. Oznacza ono zapłodnienie będące wynikiem połączenia komórki rozrodczej żeńskiej (jaja) z komórką rozrodczą męską (plemnikiem). Ciąża powinna być stwierdzona badaniem lekarskim; nie wystarczy stwierdzenie objawów tzw. domyślnych lub prawdopodobnych, niezbędne są objawy pewne. Nie ma podstaw do tezy, że ustawa nie wymaga, aby uznający składał dowód poczęcia. Istotnie w omawianym przepisie nie ma wprost mowy o „dowodzie” poczęcia, niemniej jednak skoro poczęcie jest kategorią obiektywnie dającą się stwierdzić, może ono być wykazane. „Uznanie dziecka nie urodzonego jest skuteczne tylko o tyle, o ile dziecko urodzi się przed upływem 300 dni od daty jego domniemanego poczęcia. Jako datę domniemanego poczęcia należy z omawianego punktu widzenia uważać datę wskazaną przez mężczyznę w akcie uznania, a gdyby to nie nastąpiło – datę uznania”.

 

Uznanie odbywa się w USC, od obywatela obcego kraju będzie wymagane zaświadczenie o pełnej zdolności do czynności prawnych, tj. akt urodzenia oraz zaświadczenie wydane na jego podstawie z konsulatu.

 

To samo dotyczy uznania dziecka w Niemczech, ale wymagane będą wówczas od obojga Państwa te dokumenty.

 

2. Dziecko urodzi się w Niemczech.

 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby urodziła Pani dziecko w Niemczech. Jako obywatelka Polski ma Pani prawo na podstawie druku z NFZ urodzić w Niemczech i będzie to refundowane z NFZ.

 

Kolejnym krokiem będzie uznanie dziecka.

 

Uznanie dziecka dokonane przed właściwym organem zagranicznym jest dochowaniem wymaganej formy dla tej czynności (art. 12 ustawy z dnia 12 listopada 1965 r. Prawo prywatne międzynarodowe, Dz. U. Nr 46, poz. 290 ze zm.).

 

Nie ma umowy międzynarodowej wielostronnej, która zawierałaby tego rodzaju normy kolizyjne, a w szczególności brak norm kolizyjnych dla uznania dziecka w Europejskiej Konwencji o statusie prawnym dziecka pozamałżeńskiego, sporządzonej w Strasburgu dnia 15 października 1975 r. (Dz. U. z 1999 r. Nr 79, poz. 888 i 889), Konwencji o ochronie dzieci i współpracy w dziedzinie przysposobienia międzynarodowego, sporządzonej w Hadze dnia 29 maja 1993 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 39, poz. 448 i 449) oraz Konwencji o właściwości organów i prawie właściwym w zakresie ochrony małoletnich, sporządzonej w Hadze dnia 5 października 1961 r. (Dz. U. z 1995 r. Nr 106, poz. 519 i 520). Wobec tego miarodajne są tu normy kolizyjne polskiego prawa prywatnego międzynarodowego.

 

W literaturze przyjmuje się, że art. 19 § 2 zdanie drugie P.p.m., który stanowi, że uznanie dziecka podlega prawu państwa, którego dziecko jest obywatelem w chwili uznania, jest normą kolizyjną miarodajną tak dla samej czynności uznania dziecka, jak i dla unieważnienia dokonanego uznania. Podstawowym uzasadnieniem dla poddania unieważnienia uznania statutowi uznania jest to, że prawo właściwe dla czynności prawnej decydować powinno również o skutkach naruszenia norm prawnych dotyczących warunków dokonania tej czynności. Za przyjęciem takiego rozwiązania przemawia także to, że warunki dokonania uznania, pozostające w ścisłym związku z podstawami jego unieważnienia, reguluje ten sam system prawa, co w znacznym stopniu ułatwia postępowanie o unieważnienie. Fakt, że norma kolizyjna dotycząca uznania nie operuje pojęciem, które określałoby żądanie prowadzące do pozbawienia uznania mocy prawnej, ułatwia objęcie statutem uznania maksymalnie szerokiego wachlarza działań prowadzących w rezultacie do obalenia pochodzenia wynikającego z uznania.

 

Uznanie wymaga tych samych formalności co w Polsce. Dziecko jest wpisane do Księgi, a z niej można uzyskać odpis tzw. akt pochodzenia dziecka – odpowiednik naszego aktu urodzenia, a następnie na jego podstawie zarejestrować dziecko w Polsce, nadać mu PESEL, niezbędny do wszelkich formalności w kraju, w tym także wyrobienia dowodu osobistego, opieki medycznej.

 

Problemowe będzie dla Pani przywiezienie dziecka do kraju, jeśli urodzi się ono w Niemczech, bowiem tam wyrobi Pani w konsulacie czasowy dokument tożsamości, a następnie przejdzie Pani przez procedurę w Polsce.

 

Łatwiej, szybciej i taniej będzie urodzić dziecko w Polsce, załatwić formalności, a następnie wyjechać z nim, jeśli taka będzie Pani decyzja.

 

Prawo do pobierania zasiłku na dziecko (Kindergeld) posiadają obywatele Niemiec, obywatele UE, Szwajcarii, Serbii, Czarnogóry, Bośni-Hercegowiny, Maroka, Tunezji, Algierii oraz Turcji (jeśli są zatrudnieni i opłacają składki ubezpieczeniowe na wypadek bezrobocia lub pobierają przykładowo zasiłek dla bezrobotnych lub zasiłek chorobowy) oraz wszyscy cudzoziemcy posiadający zezwolenie na osiedlenie się (Niederlassungserlaubnis) lub na pobyt (Aufenthaltserlaubnis).

 

Jeżeli ojciec dziecka spełnia wyżej wymienione przesłanki, wówczas będzie możliwość uzyskania zasiłku. Dobrze byłoby, gdyby Pani także miała zezwolenie na pobyt.

 

Pani pracuje w Polsce – to kolejna przesłanka do tego, aby załatwić formalności na miejscu. Będzie Pani przysługiwał zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru – bezwarunkowo, a następnie wychowawczy, jeśli spełni Pani ustawowe progi dochodowe, co oznacza, że nie zostaną przekroczone.

 

Może Pani wówczas wyjechać z dzieckiem do Niemiec czy do Egiptu.

 

W trakcie postępowania o uznanie dziecka wybiorą Państwo dla niego nazwisko – czy to w Polsce, czy w Niemczech.

 

Dziecku – jako obywatelowi polskiemu – przysługuje prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej na terenie UE.

 

Ojciec dziecka nie jest obywatelem niemieckim, ma natomiast ubezpieczenie z mocy ustawy, posiada więc prawo do zasiłków przewidzianych w prawie niemieckim, min. zasiłku rodzinnego. Gdybyście Państwo byli małżeństwem, nie zmieniłoby to sytuacji w zakresie prawa do świadczeń.

 

Świadczenia, jakie Pani przysługują, będą wypłacane według miejsca, w którym mieszkacie i obowiązujących tam stawek.

 

Z uwagi na nieznajomość praw do świadczeń, dodatków, łatwiej będzie Pani się ubiegać o świadczenia na miejscu – w Polsce. Będą niższe, ale proszę zwrócić uwagę, że nie ma Pani tytułu ubezpieczenia w żadnym z dwóch obcych krajów.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny? Opisz go i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Szukamy prawników »