Wyjazd za granicę na dłuższy czas - co trzeba zgłosić w urzędach?

• Autor: Michał Berliński

Niedługo wyjeżdżam na dłuższy czas z Polski do Londynu w celach zarobkowych na co najmniej dwa lata, najprawdopodobniej na stałe (efektywnie będę w związku z tym zmieniał rezydencję podatkową). Co i w jakim urzędzie powinienem zgłosić – US? ZUS? NFZ? aktualizacja książeczki wojskowej? zgłoszenia w bankach, z których usług korzystam? Do niedawna pracowałem w Polsce na umowę o pracę. Od zeszłego roku stale inwestuję. Czy to jakoś komplikuje sprawy? Czy w deklaracji PIT w przyszłym roku powinienem wykazać tylko dochody z umowy o pracę, czy również z inwestycji do momentu wyjazdu?

Wyjazd za granicę na dłuższy czas - co trzeba zgłosić w urzędach?

Aktualizacja danych w US przy wyjeździe za granicę

Co do zasady podatnicy zmieniający miejsce zamieszkania powinny zgłosić aktualizacje danych, składając w polskim urzędzie skarbowym informację ZAP-3. Zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym art. 81 § 1 pkt 1 m.in. każdy, który wbrew obowiązkowi nie dokonuje w terminie zgłoszenia identyfikacyjnego albo aktualizacji objętych nim danych albo też podaje w nim dane niezgodne ze stanem rzeczywistym lub niepełne, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Szczęśliwie na mocy art. 51 § 1 i § 2 karalność wykroczenia skarbowego ustaje co do zasady, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok; a jeżeli w tym rocznym okresie wszczęto postępowanie przeciwko Panu jako sprawcy, karalność popełnionego wykroczenia skarbowego ustaje z upływem 2 lat od zakończenia tego okresu. Wszczęcie takiego postępowania w przypadku osoby fizycznej nie zdarza się jednak często, ale jednak warto zgłosić taki fakt do US.

Rezydencja podatkowa

Teraz kwestia rezydencji. Zgodnie z art. 3 ust. 1-1a ustawy PIT osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1)posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2)przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Wystarczające jest spełnienie jednej z powyższych przesłanek, aby zostać uznanym za polskiego rezydenta podatkowego. O ile przesłanka przebywania na terenie RP dłużej niż 183 dni w roku jest oczywista, o tyle problemy mogą być z interpretacją warunku posiadania w Polsce ośrodka interesów życiowych. Jak czytamy w wyroku WSA w Łodzi z 5.10.2017 (sygn. akt I SA/Łd 493/17):

„Oceniając, w którym z państw znajduje się centrum życiowych i zawodowych interesów osoby fizycznej, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim związki osobiste i ekonomiczne osoby fizycznej z danym państwem, wśród których istotne są więzi rodzinne, towarzyskie, zatrudnienie, działalność polityczna, kulturalna i wszelka inna działalność, miejsce wykonywania działalności gospodarczej i miejsce, z którego osoba zarządza swoim mieniem”.

Wobec tego osoba, która przeprowadza się na terytorium Polski, może zostać uznana za polskiego rezydenta podatkowego w dwóch sytuacjach:

  1. W momencie, gdy przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku (nawet jeżeli jej ośrodek interesów życiowych znajduje się w innym kraju).
  2. W momencie, gdy na stałe przeniesie swój ośrodek interesów życiowych do Polski (wtedy nie ma znaczenia, jak długo mieszka w kraju, już od dnia przeprowadzki staje się Polskim rezydentem podatkowym).

Jak Pan widzi, dopuszczalna jest sytuacja, w której osoba przebywa w Polsce krócej niż 183 dni w roku, a i tak będzie uznana za polskie rezydenta podatkowego, jeżeli w RP będzie znajdował się jej ośrodek interesów życiowych. Jeśli więc w owym roku przebywał Pan na terenie Polski krócej niż 183 dni, to należy wskazać, że nie był Pan wtedy polskim rezydentem podatkowym, a co za tym idzie – w żaden sposób działalność nie powinna być wykazywana przed polskim urzędem skarbowym.

Podatki płacone w jednym kraju

W związku z tym należy wskazać, że na pewno nie trzeba płacić podatków w obu krajach. Tylko w jednym. Co do zasady dochód podlega opodatkowaniu tam gdzie jest osiągany, w tym przypadku w kraju, w którym będzie Pan przebywał. Jednak z uwagi na fakt osiągania dochodu z wynagrodzenia za pracę warto jednak aby rozliczyć rok 2021 w Polsce częściowo- bowiem dochód z pracy najemnej a tym jest wynagrodzenie za pracę powinien Pan rozliczyć w kraju, w którym go Pan osiągnął. A drugą część rozliczy Pan, w tym kraju, w którym Pan będzie mieszkał już docelowo. Tak samo będzie Pan rozliczał kolejny rok, czyli rok 2022. Nie wiem, o jakich inwestycjach Pan mówi? Chodzi o giełdę?

Zgłoszenie wyjazdu do urzędu gminy

Jeśli chodzi o książkę wojskową, to należy wskazać, że nie musi Pan nic zgłaszać, pod warunkiem, że zgłosi Pan ten fakt do urzędu gminy, w której Pan mieszka. Oni zrobią to za Pana. Jest to istotne, bowiem dzięki temu nawet jakieś przesyłki sądowe będą przychodziły do Pana i o to w tym wszystkim chodzi. Banki wedle uznania, natomiast w mojej ocenie warto to zrobić, jeśli będzie z nich Pan korzystał za granicą, aby uniknąć np. zablokowania karty czy dostępu do konta, co jest możliwe ze względów bezpieczeństwa.