.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wezwanie na policję w sprawie zakupu nielegalnego oprogramowania

Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska • Opublikowane: 07.12.2021 • Zaktualizowane: 07.12.2021

Otrzymałem wezwanie na komisariat policji w charakterze świadka najprawdopodobniej w sprawie zakupu nielegalnego oprogramowania. Kupiłem licencję na oprogramowanie firmy Microsoft po okazyjnej cenie. Policja wzywa mnie w celu złożenia wyjaśnień, ale w piśmie nie podaje szczegółów. Nie chciałbym, aby moje zeznania sprowadziły na mnie jakiekolwiek konsekwencje karne. Co powinienem zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wezwanie na policję w sprawie zakupu nielegalnego oprogramowania

Piractwo komputerowe

Został Pan wezwany do osobistego stawiennictwa w charakterze świadka. Nie jest Pan podejrzany. Podejrzany jest ktoś inny, a Policja ustala teraz wszystkie okoliczności popełnienia czynu zabronionego przez jakiś podmiot. Proszę się na wezwanie stawić, aby uniknąć kary pieniężnej czy przymusowego doprowadzenia, a nawet zarzutu utrudniania śledztwa z art. 239 Kodeksu karnego (w skrajnych przypadkach).

 

Oczywiście musi Pan zdawać sobie sprawę, że nabywanie nielegalnego oprogramowania może zostać uznane za przestępstwo, tj. piractwo komputerowe. Zgodnie z art. 291 Kodeksu karnego (K.k.):

 

„§ 1. Kto rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.”

 

Nieumyślne paserstwo

Z kolei zgodnie z art. 292 K.k.:

 

„§ 1. Kto rzecz, o której na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że została uzyskana za pomocą czynu zabronionego, nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. W wypadku znacznej wartości rzeczy, o której mowa w § 1, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”

 

Zgodnie z art. 293 K.k. przepisy art. 291 i art. 292 stosuje się odpowiednio do programu komputerowego. Sąd może orzec przepadek rzeczy określonej w § 1 oraz w art. 291 i art. 292, chociażby nie stanowiła ona własności sprawcy.

 

Jeśli więc w toku sprawy sąd karny uzna, że powinien Pan wiedzieć, iż oprogramowanie jest nielegalne, a mimo to je nabył, to może Pana skazać z art. 292 K.k. i orzec przepadek oprogramowania na podstawie art. 293 K.k. A zatem Pana rolą jest zeznawać prawdę, ale w taki sposób, aby nie doszło do uznania, że powinien Pan przypuszczać, że owo oprogramowanie może być nielegalne. Proszę zatem nie podkreślać faktu, że skusiła Pana niska cena, a wręcz wskazywać, że nie wie Pan, ile kosztuje normalne oprogramowanie, i był Pan przekonany, że to rynkowa cena.

 

Wezwanie na Policję

I na koniec podkreślę jeszcze, że ma Pan prawo nie pamiętać wszystkich realizowanych przez portal transakcji, a zatem pytania muszą dotyczyć jakiś konkretnych zakupów. Jeśli zaś będą zbyt ogólne, ma Pan prawo wskazać, że nie pamięta, że nie jest pewien itp. Może Pan prosić o wskazanie okresu (przedziału czasowego) produktów itp. Proszę odpowiadać na pytania Policji, ale nie tłumaczyć się przesadnie.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć plus 8 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl