Wniosek o przesłuchanie w charakterze świadka w miejscu zamieszkania

• Opublikowano: 14-02-2022 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Kilka dni temu otrzymałem z sądu odległego o ponad 400 km od mojego miejsca zamieszkania wezwanie do złożenia zeznań w charakterze świadka w sprawie karnej. Ze względu na odległość oraz na fakt, że jestem osobą niepełnosprawną, jeszcze tego samego dnia wysłałem w odpowiedzi wniosek o przesłuchanie mnie przez sąd, we właściwości którego się znajduję. Jak wygląda praktyka w takiej sytuacji? Ile może trwać rozpoznawanie przez sąd mojego wniosku, a potem jego realizacja? Czy w razie uznania mojego wniosku lub jego oddalenia otrzymam jakieś potwierdzenie na piśmie? Jeśli sąd ustosunkuje się pozytywnie do mojego wniosku, jaki będzie czas oczekiwania na nowy termin, ile to może trwać – miesiące czy dni? Gdyby jednak udało mi się zorganizować wyjazd na rozprawę, czy mimo złożonego wniosku sąd umożliwi mi złożenie zeznań?

Wniosek o przesłuchanie w charakterze świadka w miejscu zamieszkania

Obowiązek złożenia zeznań

Zgodnie z treścią art. 177 Kodeksu postępowania karnego (K.p.k.):

„§ 1. Każda osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawić się i złożyć zeznania.

§ 1a. Przesłuchanie świadka może nastąpić przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających przeprowadzenie tej czynności na odległość z jednoczesnym bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku. W postępowaniu przed sądem w czynności w miejscu przebywania świadka bierze udział referendarz sądowy, asystent sędziego lub urzędnik zatrudniony w sądzie, w którego okręgu świadek przebywa.

§ 2. Świadka, który nie może się stawić na wezwanie z powodu choroby, kalectwa lub innej niedającej się pokonać przeszkody, można przesłuchać w miejscu jego pobytu.

Czyli gdy chodzi o osobę świadka, który z powodu choroby, kalectwa lub innej niedającej się pokonać przeszkody nie może stawić się na wezwanie, można go przesłuchać w miejscu. W postępowaniu sądowym wykorzystuje się wówczas tzw. pomoc prawną, czyli przesłuchanie przeprowadza sędzia wyznaczony ze składu orzekającego lub sąd wezwany (art. 396 § 2).

Miejsce przesłuchania

Zatem jeżeli nie jest Pan w stanie dojechać do miejsca przesłuchania, co uzasadnia także daleka odległość do sądu właściwego, jak najbardziej zasadnie złożył Pan niniejszy wniosek. Obecnie właściwy sąd musi wniosek otrzymać i skierować sprawę do wykonania tzw. odezwy, czyli pomocy prawnej. Proszę więc spokojnie poczekać, gdyż taka czynność trwa dość długo – jest to związane z formalnymi wymogami, w szczególności przesłanie akt do sądu w Pana miejscu zamieszkania, zawiadomieniu obrońców, stron i pełnomocników o niniejszym wniosku. Ponowne Pana przesłuchanie może odbyć się nawet za pół roku.

Proszę poczekać, aż otrzyma Pan wezwanie z sądu właściwego dla miejsca zamieszkania i będzie mógł Pan stawić się na przesłuchanie w ramach pomocy prawnej.

Przesłuchanie jest czynnością przeprowadzaną na rozprawie, więc nie ma co do zasady możliwości, aby przesłuchać Pana w czasie, kiedy to Panu pasuje i kiedy Pan stawi się do sądu. O niniejszej czynności muszą być poinformowane wszystkie strony, więc jeżeli już Pan złożył wniosek o pomoc prawną, proszę zaczekać na wezwanie z sądu właściwego dla miejsca zamieszkania z informacją o przewidywanym terminie przesłuchania.

Jeżeli jednak jest Pan w stanie zorganizować sobie wyjazd na wyznaczoną rozprawę i stawić się w określonym przez sąd terminie, to zapewne, mimo złożonego wniosku o przesłuchanie w miejscu zamieszkani, sąd Pana przesłucha. Najlepiej jednak byłoby, aby Pan uprzednio zadzwonił do sądu odpowiedniego wydziału i poinformować, że stawi się Pan na rozprawę.