Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odmowa wydania oryginału aktu urodzenia

Autor: Piotr Brożyński • Opublikowane: 20.09.2017

Moja żona jest obywatelką polską, lecz narodowości ormiańskiej. W wyniku pewnych zdarzeń w kraju jej pochodzenia ma do rozwiązania kwestie spadkowe. Aby temat rozpocząć, niezbędny jest akt urodzenia (oryginał), a jedyny egzemplarz znajduje się w USC w naszym mieście. Urzędnicy nie chcą udostępnić nam oryginału, mówiąc, że musi on pozostać w archiwum, mogą wydać nam kopię. Bez oryginału nie możemy rozpocząć procedury w Armenii. Czy urzędnicy w USC mają prawo odmawiać wydania nam oryginału? Nie wchodzi w grę wydanie polskiego odpisu, ponieważ w Armenii potrzebny jest ormiański oryginał.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z przepisem art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2014 roku Prawo o aktach stanu cywilnego „w aktach zbiorowych rejestracji stanu cywilnego gromadzi się dokumenty, które nie podlegają zwrotowi. Na wniosek osoby, która przedkłada zagraniczny dokument stanu cywilnego, można wydać ten dokument, po uprzednim sporządzeniu kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez kierownika urzędu stanu cywilnego, jeżeli wnioskodawca nie ma możliwości ponownego uzyskania tego dokumentu”.

 

Wyżej wymieniony przepis stanowi zatem, że istnieje możliwość żądania wydania przez urząd zagranicznego dokumentu stanu cywilnego, w tym m.in. aktu urodzenia. W takiej sytuacji urząd stanu cywilnego powinien pozostawić dla siebie potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię tego aktu, zaś wnioskodawcy wydaje oryginał. Będzie to możliwe jedynie w sytuacji, gdy wnioskodawca nie ma możliwości ponownego uzyskania tego dokumentu.

 

Jeżeli zatem Pana żona nie ma możliwości ponownego uzyskania aktu urodzenia w Armenii, może ona żądać wydania złożonego aktu urodzenia przez polski urząd.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć + II =

»Podobne materiały

Literówka w nazwisku rodziców

Moi teściowie mieli różne nazwiska, co wynikało z błędu pisarskiego, literówki (nazwijmy je A i A2). Dwoje ich dzieci nosi nazwisko A, a troje A2. Teściowie zmarli. Mamy do przyjęcia po nich spadek z tytułu mienia zabużańskiego. Czy dzieci różniące się nazwiskami otrzymają majątek? Jeśli nie, jak ro

 

Uzasadnienie zmiany nazwiska

Chciałbym zmienić nazwisko w Polsce. Mam też obywatelstwo Norweskie. W Polsce noszę nazwisko B, w Norwegii – A. W Norwegii nazwisko B używane jest jako drugie imię. Obecnie zmienia się tam prawo o nazwiskach i będę miał je pisane z łącznikiem (A-B). Jakie napisać uzasadnienie zmiany nazwiska w

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »