Odmowa wydania oryginału aktu urodzenia

• Autor: Piotr Brożyński

Moja żona jest obywatelką polską, lecz narodowości ormiańskiej. W wyniku pewnych zdarzeń w kraju jej pochodzenia ma do rozwiązania kwestie spadkowe. Aby temat rozpocząć, niezbędny jest akt urodzenia (oryginał), a jedyny egzemplarz znajduje się w USC w naszym mieście. Urzędnicy nie chcą udostępnić nam oryginału, mówiąc, że musi on pozostać w archiwum, mogą wydać nam kopię. Bez oryginału nie możemy rozpocząć procedury w Armenii. Czy urzędnicy w USC mają prawo odmawiać wydania nam oryginału? Nie wchodzi w grę wydanie polskiego odpisu, ponieważ w Armenii potrzebny jest ormiański oryginał.

Odmowa wydania oryginału aktu urodzenia

Wydanie zagranicznego dokumentu stanu cywilnego

Zgodnie z przepisem art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2014 roku Prawo o aktach stanu cywilnego „w aktach zbiorowych rejestracji stanu cywilnego gromadzi się dokumenty, które nie podlegają zwrotowi. Na wniosek osoby, która przedkłada zagraniczny dokument stanu cywilnego, można wydać ten dokument, po uprzednim sporządzeniu kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez kierownika urzędu stanu cywilnego, jeżeli wnioskodawca nie ma możliwości ponownego uzyskania tego dokumentu”.

Wyżej wymieniony przepis stanowi zatem, że istnieje możliwość żądania wydania przez urząd zagranicznego dokumentu stanu cywilnego, w tym m.in. aktu urodzenia. W takiej sytuacji urząd stanu cywilnego powinien pozostawić dla siebie potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię tego aktu, zaś wnioskodawcy wydaje oryginał. Będzie to możliwe jedynie w sytuacji, gdy wnioskodawca nie ma możliwości ponownego uzyskania tego dokumentu.

Jeżeli zatem Pana żona nie ma możliwości ponownego uzyskania aktu urodzenia w Armenii, może ona żądać wydania złożonego aktu urodzenia przez polski urząd.