Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup i sprzedaż auta bez przerejestrowania

Autor: Michał Berliński • Opublikowane: 24.05.2020

Kupiłem pół roku temu samochód. Nie zgłosiłem tego nigdzie. Teraz sprzedałem ten pojazd – nadal bez przerejestrowania. Czy podlegam jakiejś karze? OC też nie było na mnie, ale zapłaciłem jedną ratę. Samochodu poprzedni właściciel też nie rejestrował i widniało na jeszcze wcześniejszego.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zakup i sprzedaż auta bez przerejestrowania

Obowiązek zapłaty podatku PCC po zakupie auta

Wskazać należy, że zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, a więc z chwilą sprzedaży auta. Przepisy jasno wskazują, że obowiązkiem zapłaty podatku jest obarczony kupujący samochód, który ma na to 14 dni od dnia zakupu auta. W związku z tym w ciągu 14 dni od dnia zakupu pojazdu powinien Pan złożyć w US stosowną deklarację oraz zapłacić podatek w wysokości 2% wartości pojazdu według wartości wskazywanej przez urząd, nie zaś ceny, za którą Pan pojazd nabył.

Zapłata zaległego podatku i ewentualna kara

W przypadku niezłożenia takiej deklaracji może grozić grzywna w wysokości nawet 45 tysięcy złotych i nie jest ona w żaden sposób uzależniona od ceny pojazdu. Dzisiaj ma Pan dwa wyjścia. Jedno z nich to złożenie takiej deklaracji teraz wraz z opłaceniem podatku oraz opisaniem sytuacji, tzw. wyjaśnienia. Pozwoli to Panu prawdopodobnie uniknąć kary. Gorzej będzie w sytuacji, gdy nie zrobi Pan nic i nowy właściciel pojazdu zarejestruje auto oraz ten podatek opłaci. Wtedy urząd będzie miał wszystkie Pańskie dane i sam będzie mógł zweryfikować, czy opłacił Pan taki podatek. Wtedy w trybie kontroli kara dla Pana będzie raczej pewna, jeśli zaś sam Pan złoży taką deklarację, urzędy często odstępują od karania osób. Ale proszę pamiętać, że kara może zostać nałożona, jednak z uwagi na fakt, iż sam Pan dokonał zgłoszenia, może ona przybrać minimalny wymiar. Nie mamy tutaj do czynienia z przedawnieniem. Wynosi ono bowiem aż 5 lat.

 

„Art. 68. [Przedawnienie prawa do wydania decyzji podatkowej]

§ 1. Zobowiązanie podatkowe, o którym mowa w art. 21 § 1 pkt 2, nie powstaje, jeżeli decyzja ustalająca to zobowiązanie została doręczona po upływie 3 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.

§ 2. Jeżeli podatnik:

1) nie złożył deklaracji w terminie przewidzianym w przepisach prawa podatkowego,

2) w złożonej deklaracji nie ujawnił wszystkich danych niezbędnych do ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego,

zobowiązanie podatkowe, o którym mowa w § 1, nie powstaje, pod warunkiem że decyzja ustalająca wysokość tego zobowiązania została doręczona po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy”.

 

W celu opłacenia PCC należy złożyć w odpowiednim urzędzie skarbowym formularz PCC-3 lub PCC-3/A, jeżeli nabywców jest kilku. Formularz PCC-3 (PCC-3/A) nie musi być złożony osobiście. Istnieje możliwość złożenia tego formularza listem poleconym lub drogą elektroniczną. Podatek należy opłacić wraz z odsetkami, dlatego polecam Panu uczynić to niezwłocznie.

Sprzedaż pojazdu przed upływem 6 miesięcy

Po drugie jeśli nie posiadał Pan tego pojazdu przez pełne 6 miesięcy i jeśli kwota, za którą go Pan sprzedał, jest wyższa niż ta, za którą go Pan kupił, musi Pan również doliczyć ten dochód do Pańskiego rocznego zeznania PIT i jeśli powstał dochód, to również opłacić podatek w wysokości 19% od tej kwoty.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I - IX =

»Podobne materiały

Koszt wyrobienia świadectwa kwalifikacji przez pracownika

Mam firmę transportową. Zatrudniłem niedawno kierowcę, który przedłożył badania okresowe ważne do października 2011 r. Dwa tygodnie temu dostarczył mi jednak fakturę za świadectwo kwalifikacji, które musiał wyrobić, aby otrzymać nowe prawo jazdy (stare niebawem traciło ważność). Czy firma ponosi kos

 

Przejęcie przez gminę części udziału w drodze wewnętrznej

W wyniku podziału gruntu powstały drogi wewnętrzne pomiędzy działkami, połączone z drogą publiczną. Jestem właścicielem działki, ale nie mam udziału w drodze wewnętrznej. Czy gmina ma obowiązek przejąć na własność pozostałą część udziału w drodze wewnętrznej?

 

Wydanie licencji na TAXI a wcześniejszy zakaz prowadzenia pojazdów

Niedługo mija okres, na który wydano mi zakaz prowadzenia pojazdów za wykroczenie (jazda po alkoholu – niewielkiej ilości). Czy urząd może mi robić problemy z wydaniem licencji na TAXI? Nie muszę zdawać egzaminu, ponieważ już wcześniej pracowałem jako taksówkarz. Mam zrobiony wpis w CEIDG, jes

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »