.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zakup i sprzedaż auta bez przerejestrowania

• Data: 06-04-2024 • Autor: Michał Berliński

Kupno i sprzedaż samochodu bez jego przerejestrowania to sytuacja, która może pociągnąć za sobą pewne konsekwencje prawne i podatkowe. Zgodnie z przepisami nabywca ma obowiązek zgłosić transakcję do urzędu skarbowego i zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). W niniejszym artykule wyjaśnimy, czym skutkuje niedopełnienie tych formalności. Jako przykład posłuży nam sprawa pana Kamila.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zakup i sprzedaż auta bez przerejestrowania

Pan Kamil kupił pół roku temu samochód. Poinformował nas, że nigdzie nie zgłosił tego faktu. Teraz sprzedał ten pojazd – nadal bez przerejestrowania. W związku z tym pan Kamil zapytał nas, czy podlega jakiejś karze. Podkreślił, że OC nie było na niego, ale zapłacił jedną ratę. Dodał, że poprzedni właściciel też nie zarejestrował samochodu i w systemie widniało nazwisko jeszcze wcześniejszego.

Obowiązek zapłaty podatku PCC po zakupie auta

Wskazać należy, że zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, a więc z chwilą sprzedaży auta. Przepisy jasno wskazują, że obowiązkiem zapłaty podatku jest obarczony kupujący samochód, który ma na to 14 dni od dnia zakupu auta. W związku z tym w ciągu 14 dni od dnia zakupu pojazdu pan Kamil powinien złożyć w US stosowną deklarację oraz zapłacić podatek w wysokości 2% wartości pojazdu według wartości wskazywanej przez urząd, nie zaś ceny, za którą pan Kamil pojazd nabył.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zapłata zaległego podatku i ewentualna kara

W przypadku niezłożenia takiej deklaracji może grozić grzywna w wysokości nawet 45 tysięcy złotych i nie jest ona w żaden sposób uzależniona od ceny pojazdu. Dzisiaj pan Kamil ma dwa wyjścia. Jedno z nich to złożenie takiej deklaracji teraz wraz z opłaceniem podatku oraz opisaniem sytuacji, tzw. wyjaśnienia. Pozwoli to panu Kamilowi prawdopodobnie uniknąć kary. Gorzej będzie w sytuacji, gdy pan Kamil nie zrobi nic i nowy właściciel pojazdu zarejestruje auto oraz ten podatek opłaci. Wtedy urząd będzie miał wszystkie dane pana Kamila i sam będzie mógł zweryfikować, czy pan Kamil opłacił taki podatek. Wtedy w trybie kontroli kara dla pana Kamila będzie raczej pewna, jeśli zaś sam pan Kamil złoży taką deklarację, urzędy często odstępują od karania osób. Ale pan Kamil powinien pamiętać, że kara może zostać nałożona, jednak z uwagi na fakt, iż on sam dokona zgłoszenia, może ona przybrać minimalny wymiar. Nie mamy tutaj do czynienia z przedawnieniem. Wynosi ono bowiem aż 5 lat.

Art. 68. [Przedawnienie prawa do wydania decyzji podatkowej]

§ 1. Zobowiązanie podatkowe, o którym mowa w art. 21 § 1 pkt 2, nie powstaje, jeżeli decyzja ustalająca to zobowiązanie została doręczona po upływie 3 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.

§ 2. Jeżeli podatnik:

1) nie złożył deklaracji w terminie przewidzianym w przepisach prawa podatkowego,

2) w złożonej deklaracji nie ujawnił wszystkich danych niezbędnych do ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego,

zobowiązanie podatkowe, o którym mowa w § 1, nie powstaje, pod warunkiem że decyzja ustalająca wysokość tego zobowiązania została doręczona po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy”.

W celu opłacenia PCC należy złożyć w odpowiednim urzędzie skarbowym formularz PCC-3 lub PCC-3/A, jeżeli nabywców jest kilku. Formularz PCC-3 (PCC-3/A) nie musi być złożony osobiście. Istnieje możliwość złożenia tego formularza listem poleconym lub drogą elektroniczną. Podatek należy opłacić wraz z odsetkami, dlatego polecam panu Kamilowi uczynić to niezwłocznie.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Sprzedaż pojazdu przed upływem 6 miesięcy

Po drugie, jeśli pan Kamil nie posiadał tego pojazdu przez pełne 6 miesięcy i jeśli kwota, za którą go pan Kamil sprzedał, jest wyższa niż ta, za którą go pan Kamil kupił, pan Kamil musi również doliczyć ten dochód do swojego rocznego zeznania PIT i jeśli powstał dochód, to również opłacić podatek w wysokości 19% od tej kwoty.

Przykłady

Przypadek Anny

Anna kupiła samochód od znajomego i z różnych przyczyn nie przerejestrowała go na swoje nazwisko. Używała go przez kilka miesięcy, a następnie sprzedała dalej, również bez formalnego przerejestrowania. Dopiero gdy nowy nabywca zdecydował się na rejestrację pojazdu, Anna otrzymała wezwanie z urzędu skarbowego dotyczące niezapłaconego podatku PCC od pierwotnego zakupu. Została zmuszona do zapłacenia zaległego podatku wraz z odsetkami za zwłokę.

 

Historia Marcina

Marcin, nieświadomy konsekwencji, kupił używany samochód i nie zgłosił tego faktu w urzędzie skarbowym, licząc, że mały przebieg i krótki okres użytkowania zwolnią go z obowiązku zapłaty podatku PCC. Kiedy postanowił sprzedać auto po czterech miesiącach, nowy właściciel przy rejestracji pojazdu doprowadził do ujawnienia zaniedbań Marcina. Urząd skarbowy nałożył na Marcina karę za niezłożenie deklaracji PCC oraz zaległy podatek.

 

Doświadczenie Jakuba

Jakub zakupił samochód, który był już wcześniej kilkukrotnie sprzedawany bez przerejestrowania. Nie wiedział, że ciąży na nim obowiązek podatkowy. Po sprzedaży pojazdu okazało się, że nowy nabywca, zainteresowany formalnym przerejestrowaniem, zapłacił należny podatek. Niedługo po tym urząd skarbowy skontaktował się z Jakubem. Musiał on wówczas wyjaśnić całą sytuację i zapłacić zaległy podatek od pierwotnego nabycia, co było dla niego dużym zaskoczeniem i nieprzewidzianym wydatkiem.

Podsumowanie

Kupno i sprzedaż samochodu bez jego przerejestrowania może mieć poważne konsekwencje prawne i finansowe. Przed podjęciem decyzji o dokonaniu transakcji kupna-sprzedaży warto zaznajomić się z aktualnymi przepisami i poznać obowiązki nałożone na nabywcę i sprzedawcę auta. Terminowe dopełnienie wszystkich formalności pozwoli zapobiec potencjalnym problemom w przyszłości.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w zakresie obowiązków podatkowych przy kupnie lub sprzedaży pojazdu? Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online i profesjonalnego sporządzania pism, aby uniknąć błędów i potencjalnych kar. Zapewniamy kompleksowe wsparcie i doradztwo dostosowane do Twojej sytuacji. Nie czekaj, już teraz opisz nam swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - Dz.U. 2000 nr 86 poz. 959

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Michał Berliński

Prawnik, absolwent Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie. Studia ukończył w 2015 roku obroną pracy magisterskiej w Katedrze Prawa Pracy o temacie „Zakaz konkurencji w trakcie i po ustaniu stosunku pracy”. Podczas studiów praktykował w kancelariach adwokackich i radcowskich oraz w prokuraturze, udzielał również porad prawnych w Uniwersyteckiej Poradni Prawnej głównie z zakresu prawa cywilnego oraz rodzinnego. Ukończył aplikację komorniczą w Izbie Komorniczej przy Sądzie Apelacyjnym w Lublinie. W 2018 roku uzyskał pozytywny wynik z egzaminu komorniczego i został powołany na stanowisko asesora komorniczego przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Nieprzerwanie od 2015 roku pracuje jako asystent komornika, aplikant, asesor komorniczy i kierownik kancelarii. Aktualnie prowadzi własną kancelarię komorniczą, Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Radomiu. Specjalizuje się głównie w prawie cywilnym, rodzinnym, postępowaniu cywilnym oraz egzekucyjnym. Interesuje się również prawem pracy, nieruchomości i ich obrotem, a także prawem nowych technologii i rynkiem e-commerce.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu